Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Forum cu de toate despre Kia Sportage
User avatar
Danu
Posts: 17
Joined: 23 Oct 2012, 14:18
Auto: Sportage 2.0 GSL AWD, 5MT

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Danu »

Salutare, referitor la problema arcurilor, vreau sa va spun solutia pe care am ales-o eu (asta ca sa evit stresul si nebunia de la service): am cumparat doua seturi de distantiere spire arcuri (asa se numesc) de pe net si le-am introdus intre spirele arcurilor spate. Operatiunea nu este foarte complicata, se ridica masina pe cric, evident cu roata data jos ca sa poti sa lucrezi la arc, si se introduc acele tampoane de cauciuc intre spire, dar opuse unul fata de celalalt (adica sa formeze cat de cat o linie de diametru). Problema este ca distanta dintre spire este f mica si chiar cu masina ridicata nu se mareste prea tare, astfel ca introducerea tampoanelor este aproape imposibila (chiar daca incercati sa distantati spirele cu forta). Eu nu am vrut sa fortez prea tare spirele. Solutia la care am ajuns a fost sa le tai acele tampoane longitudinal (doua treimi din fiecare) pe care le-am introdus mai usor si le-am asezat doua cate doua lipite unul de altul. Am pus astfel patru tamponase pe fiecare arc. In fine...nu am castigat prea mult la inaltime, dar totusi o schimbare de max 1 cm se vede si la greutate sper sa nu se mai lase asa de mult (dar nu am probat inca). Nu s-a egalizat cu fata, dar se vede totusi o mica imbunatatire. Probabil daca as mai pune inca un set de tamponase pe alt rand de spire s-ar mai castiga ceva la inaltime, dar s-ar putea sa se rigidizeze prea mult spatele. O sa vad in timp cum o sa se comporte suspensia....deocamdata eu sunt multumit. Sper sa va fie de folos

User avatar
Danu
Posts: 17
Joined: 23 Oct 2012, 14:18
Auto: Sportage 2.0 GSL AWD, 5MT

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Danu »

Trebuie sa revin cu niste precizari referitoare la suspensie. Din pacate, dupa cateva drumuri (in concediu) cu incarcatura mare pe spate, cateva dintre tamponase au cedat, in sensul ca s-au rupt sub presiunea spirelor de arc. Asadar le-am scos definitiv si am lasat arcurile asa cum sunt din fabrica. Am constatat ca spatiul dintre roata si aripa este la fel, deci tamponasele oricum nu-si mai faceau treaba de ceva timp (se inmuiasera).
PS. Asa ca o sugestie, incercati sa masurati distanta de la sol la pragul din spate si respectiv fata si o sa constatati ca este mai mare in spate cu cativa cm (cel putin la a mea asa este). Deci masina are totusi o rezerva de inaltime in partea din spate, dar pe care noi nu o percepem vizual din cauza spatiului mai mic dintre roata si aripa din spate !! Deocamdata eu o sa o las asa si mai vad in timp cum se comporta .

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by chinezu81 »

Pune te rog niste poze de aproape cu roata si un pic mai de departe ca sa ne dam si noi seama despre ce vorbesti. Eu am sesizat ca la Kia spatele e mai lasat, insa asa a fost din prima zi, plus de asta asa cred ca a fost facuta masina din design. poti sa pui daca nu ai chef de poze o masuratoare intre roata si aripa de pe spate in cel mai inalt punct.

User avatar
Danu
Posts: 17
Joined: 23 Oct 2012, 14:18
Auto: Sportage 2.0 GSL AWD, 5MT

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Danu »

Pentru poze trebuie sa gasesc o supraf perfect plana si e mai greu...dar iti spun ca de regula pot introduce trei degete de la mana in spatiul dintre cauciuc si aripa spate (cca 6 cm). In partea din fata spatiul este intr-adevar mai mare, cam pentru patru degete... :)

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by chinezu81 »

Daca e ca poza din profilul tau, eu zic ca iti faci griji degeaba :)

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by andytzu »

Perfect de acord cu chinezu. Unele masini asa sunt proiectate, sa aiba mai putin spatiu in spate (intre cauciuc si aripa) decat in fata.

User avatar
Danu
Posts: 17
Joined: 23 Oct 2012, 14:18
Auto: Sportage 2.0 GSL AWD, 5MT

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Danu »

Da, in acea poza este masina mea. Probabil ca intr-adevar asa sunt proiectate ...sa para mai sportive. In rest eu sunt foarte multumit de masinuta pana acum (26.000 km), nu am avut nicio problema majora, iar revizia m-a costat doar 640 ron. Eu zic ca e f bine pt o masina suv, pare ca isi merita banii pe deplin (mai ales prin comparatie cu alte masini din clasa ei)

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by andytzu »

Unde ai facut revizia/reviziile si la cati km? Sa mergem si noi, la banii astia e foarte bine! :)

User avatar
Danu
Posts: 17
Joined: 23 Oct 2012, 14:18
Auto: Sportage 2.0 GSL AWD, 5MT

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by Danu »

Revizia am facut-o in Craiova (aici locuiesc) la 20.000 km. Dar a mea este pe benzina (2.0, AWD) iar la diesel am inteles ca este mai scump...

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Suspensie spate/arcuri Sportage 2012

Post by andytzu »

Ah ok, daca este pe benzina e normal sa fie mai ieftin. Eram putin surprins de pret dar acum lucrurile sunt clare... :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”