ANVELOPE DE IARNA PTR. NOUL SPORTAGE

Forum cu de toate despre Kia Sportage
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: ANVELOPE DE IARNA PTR. NOUL SPORTAGE

Post by b76bgaarh »

http://int.nexentire.com/product/prod_v ... rod_id=P35

asa arata anvelopele primite.

ciudat e ca am primit 103H xl si nu cu 99 cat am pe masina.

cum am zis sa fie primite.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: ANVELOPE DE IARNA PTR. NOUL SPORTAGE

Post by cmusat2000 »

Am o problema cu martorul TPMS din bord,

Acum 3 saptamani, am facut schimbul de pneuri la un sevice din TM, destul de bine cotat in oras.
Am constatat ca daca trec cu masina de 80km/h, cateodata, se aprinde martorul de presiune in pneuri. De fapt acesta clipeste vreo 30-40 secunde, apoi ramane aprins. Daca ma duc si verific presiunea in pneuri si bag sau scot 0,1 sau 0,2, martorul se stinge.

La reprezentanta mi-au facut o diagnoza, au zis ca senzorii sunt ok, insa poate fi de la faptul ca la schimbul de pneuri, nu ar fi montat jantele in pozitiile initiale, si ca roata din fata-dreapta poate fi acum in stanga sau in spate si seriile senzoriilor de presiune nu ar mai fi recunoscuti de computerul masinii.

Parca suna a film SF, acum am martorul stins, nu am mai iesit din oras de o saptamana si nu am trecut de 80 la ora, sunt curios daca problema persista.

Stiti cumva de unde poate intervenii aceasta situatie?

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: ANVELOPE DE IARNA PTR. NOUL SPORTAGE

Post by zaboss »

În mod normal, dacă jantele ar fi inversate, martorul ar sta aprins permanent. Cel mai probabil, cei de la vulcanizare au făcut ceva unui senzor și defectul se manifestă aleator pentru moment. Până când se defectează complet, nu cred că poți identifica exact care este.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: ANVELOPE DE IARNA PTR. NOUL SPORTAGE

Post by b76bgaarh »

cmusat ia o cafea/bere etc si dute la un compresor. desumfla pe rand fiecare roata si vezi ce masaje primesti. vezi daca roata desumflata apare in pozitia care trebuie sau iti da eroare.

bafta.

ps mama ce stau cu gura pe astia sa monteze rotile cum vreau eu, chiar si fara senzori.
pps meseriasul romana stie el mai bine, domne.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: ANVELOPE DE IARNA PTR. NOUL SPORTAGE

Post by zaboss »

b76bgaarh wrote:cmusat ia o cafea/bere etc si dute la uncompresor. desumfla pe rand fiecare roata si vezi ce masaje primesti. vezi daca roata desumflata apare in pozitia care trebuie sau iti da eroare.

bafta.

ps mama ce stau cu gura pe astia sa monteze rotile cum vreau eu, chiar si fara senzori.
pps meseriasul romana stie el mai bine, domne.
Ăia de la vulcanizare se uitau la mine ca la ozeneu că nu vreau să pun azot, „domnu, e doar 3 lei în plus, dar nici nu se compară”. Puterea folclorului asupra științei.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: ANVELOPE DE IARNA PTR. NOUL SPORTAGE

Post by b76bgaarh »

sambata/duminica dimineata fac si eu schimbul.

eu o sa pun pe cea noua jantele si anvelopele pe 16 de la cea veche. cauciucurile noi le pun pe cea veche.

cei care ati schimbat rotile, cu jante fara senzori, cum stati cu "eroarea" din bord?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

nae74bya
Posts: 78
Joined: 04 Jul 2014, 15:48
Auto: kia 2.0dslAWD184cp6MT-2014
Location: Banesti Prahova

Re: ANVELOPE DE IARNA PTR. NOUL SPORTAGE

Post by nae74bya »

Daca ai schimbat jantele, cu siguranta o sa ai ledul aprins in bord, asta nu o sa afecteze cu nimic functionarea masinii.
Eu am aceeasi chestie si nu ii dau importanta, la primavera cand o sa pui jantele originale ledul de eroare se va stinge si totul revine la normal..

Post Reply

Return to “Generalităţi”