Consum Noul Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: Consum Noul Sportage

Post by modream »

Hehe, nu cred ca in Bucuresti 2.0 GSL AT ia mai putin de 13-14 :)
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Consum Noul Sportage

Post by Mihai-Alexandru »

De-acord. eu am exprimat consumurile din Maramures :D pot sa spun ca proprietarul de Sportage 2.0 AT 4x2 detinea anterior un Mini Cooper S care avea tot 163 CP dar motor 1.6 T; mi-a confirmat ca Sportage-ul papa cu ceva mai putin decat Mini .
Chiar el a recunoscut ca-i place " sa se dea la masina " de-aceea sunt surprins ca pe cb are afisate mereu valori sub 10 % ( avg ) iar odo : 35.000 km .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

av.radu
Posts: 77
Joined: 21 Jan 2011, 18:12
Auto:

Re: Consum Noul Sportage

Post by av.radu »

salut,

kia sportage 2011, 2.0 diesel, cutie dsg - consum in oras de 10,5 l/100 km

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Consum Noul Sportage

Post by Mihai-Alexandru »

@ av.radu

este fix consumul la care ma asteptam sa-l ai pentru ca aceeasi valoare o inregistreaza si masina noastra de drive tot 2.0 D 136 CP AT .
Acum de cand are anvelopele de vara s-a mai lasat pe la 9.9 % dar vb. de Baia Mare .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

cbcb
Posts: 23
Joined: 06 Dec 2011, 22:30
Auto:

Re: Consum Noul Sportage

Post by cbcb »

asteptam si alte impresii de la cei cu motoare pe benzina 1.6

User avatar
B74MHW
Posts: 30
Joined: 14 Dec 2011, 10:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by B74MHW »

2,0 benzina - consum mediu 9,4l Buc- Rm.Valcea-Olanesti si retur, aproximativ 380Km.
Sper sa se mai lase inca n-am trecut de 1000 km.
[b]KIA SPORTAGE 2012- 2.0 GLS - 4x4- MT-STYLE-DARK GUN[/b]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum Noul Sportage

Post by quelloo »

ce stil de condus?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
B74MHW
Posts: 30
Joined: 14 Dec 2011, 10:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by B74MHW »

quelloo wrote:ce stil de condus?
Pe autostrada 130 km - pe alocuri 160, pe Dealul Negru cat s-a putut.Recunosc n-am schimbat vitezele cum cerea CB pentru ca nu urca.
[b]KIA SPORTAGE 2012- 2.0 GLS - 4x4- MT-STYLE-DARK GUN[/b]

Iordachescu Cristian
Posts: 3
Joined: 06 Jun 2012, 08:54
Auto:

Re: Consum Noul Sportage

Post by Iordachescu Cristian »

Am un Sportage 1.6 GSL cam de o luna. Sunt foarte multumit pina acum.
Comsum: in oras intre 8,5 cu benzina Euro 5 si 9,5 cu benzina CO95, in functie si de trafic;
inafara intre 6,5 si 6,9 in functie de pasageri si incarcare.

seby
Posts: 199
Joined: 21 Nov 2008, 22:23
Auto:
Location: Brasov - Lugoj
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by seby »

1,6 - 8500 km , consum cb - 7,2 in conditii de oras 80%
centura siguranta = 80% , airbag = 20%
PURTATI CENTURA
ceed sporty wagon
NEW SPORTAGE 1.6 GDI
AUDI A4

Cornel Cornea
Posts: 21
Joined: 21 Jun 2012, 18:56
Auto:

Re: Consum Noul Sportage

Post by Cornel Cornea »

Am o Kia Sportage 2.0 DSL 184 CP AT si va anunt in mod oficial ca la 2700 km ODO, consumul in oras este de 13l/100km. Afara intradevar, consuma 8, dar mergand 80% din drumuri in oras, m- a spart!!!! Eu venind de pe o Octavia 1,9 TDI alh. Nu vi se pare ca este cam mult pentru oras, in situatia in care un Tuareg 3.0 consuma 14l avand 1 tona in plus?
Am fost la dealer-ul din Baneasa si sunt programat la un test pe calculator pentru verificarea masinii. Eu sunt convins ca masina nu are nimic, dar vanzatorul care de altfel este un tip O.K., trebuia sa ma informeze despre acest consum, eu banuind ca el mai vandu-se asa ceva. Am fost de trei ori in drive test, de fiecare data 2,5 km in afara orasului. Vi se pare corect ca atunci cand dai 30.000 euro sa nu mergi 20 km in oras, in contextul in care vanzatorul era in timpul programului si nu avea de ce sa se grabeasca? Am de gand sa rezolv problema cu cei de Kia, incluzindu-l si pe directorul de vanzari, eu avand masina de 1,5 luni cu 2700Km? Cand se lasa frate motorul? E pe bune sau e vrajeala?

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Consum Noul Sportage

Post by patton »

Cornel Cornea wrote:Am o Kia Sportage 2.0 DSL 184 CP AT si va anunt in mod oficial ca la 2700 km ODO, consumul in oras este de 13l/100km. Afara intradevar, consuma 8, dar mergand 80% din drumuri in oras, m- a spart!!!! Eu venind de pe o Octavia 1,9 TDI alh. Nu vi se pare ca este cam mult pentru oras, in situatia in care un Tuareg 3.0 consuma 14l avand 1 tona in plus?
Am fost la dealer-ul din Baneasa si sunt programat la un test pe calculator pentru verificarea masinii. Eu sunt convins ca masina nu are nimic, dar vanzatorul care de altfel este un tip O.K., trebuia sa ma informeze despre acest consum, eu banuind ca el mai vandu-se asa ceva. Am fost de trei ori in drive test, de fiecare data 2,5 km in afara orasului. Vi se pare corect ca atunci cand dai 30.000 euro sa nu mergi 20 km in oras, in contextul in care vanzatorul era in timpul programului si nu avea de ce sa se grabeasca? Am de gand sa rezolv problema cu cei de Kia, incluzindu-l si pe directorul de vanzari, eu avand masina de 1,5 luni cu 2700Km? Cand se lasa frate motorul? E pe bune sau e vrajeala?
avand in vedere ca un motor benzina incepe sa se lase dupa 5000 iar unul diesel dupa 10000 ... al tau e inca nou nout. pe la 20k nu vei mai avea acest consum
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum Noul Sportage

Post by quelloo »

mai e si automata si 184 de cai...
io n-as putea sa ma abtin :)... si a fost si f cald zilele astea...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

modream
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2010, 10:06
Auto:

Re: Consum Noul Sportage

Post by modream »

Eu mi-am ridicat-o pe a mea marti (de 3 zile) si am 120 km ODO, 2.0 GSL AT, consum de la Ploiesti-Bucuresti + restul prin Bucuresti 12,6% pana acum, n-am forjat-o deocamdata, in we fac un drum de vreo 800 km....Ma astept in oras cam 14-15% dar afara sper sa nu ia mai mult de 7.5-8, ramane de vazut cand se mai lasa motorul.
2012 Sportage 2.0 GSL AWD AT

Cornel Cornea
Posts: 21
Joined: 21 Jun 2012, 18:56
Auto:

Re: Consum Noul Sportage

Post by Cornel Cornea »

Domnilor, eu de felul meu sunt un tip care se plimba pe la showroom-uri ascultand baietii de la vanzari (fetele care vand masini mai bine s-ar apuca de altceva),tot odata sunt si un tip rezonabil, dar nu am crezut ca un gunoi ca asta poate consuma atat.Spun gunoi cu toata responsabilitatea deoarece in afara de neaosa Dacie am avut un Mercedes, mai precis fabulosul 190 si o Skoda tour sport 1.9 tdi motor alh. Sa zicem ca este A\T,are 184Cp,plafonul fiind de sticla este mai greu decat cel de tabla,clima a functionat incontinuu dar tot nu iese la 13l\100km.Refuz sa cred chiar daca cutia este mai proasta decat ce avea wv acum7-10 ani. Nu va lasati prostiti ca este facuta de MAGNA. Pentru soferi un sfat :LUATI CUTIE MANUALA! Eu am luat-o la rugamintea sotiei. Imi pare rau ca a trebuit sa recunosc. Oricum astept sa vad cum vor sa ma prosteasca marti si ORICUM voi face un act oficial cu destinatia SLOVENIA explicand modul deficitar de informare asupra produsului achizitionat+reclamatie opc in cazul in care nu ma inteleg cu cei de la MITMOTORS.Am glumit! Sau poate nu...

Post Reply

Return to “Generalităţi”