Consum Noul Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Consum Noul Sportage

Post by mongol »

Datele de vanzari la nivel de tara (Romania) valabile pe 2013, pana in septembrie inclusiv:
Dacia Duster 2125 vandute
Hyundai ix35 437
Vw Tiguan 387
Ford Kuga 285
Evoque 236
Rav 4 232
Sportage 223
Nissan Juke 218
Qashquai 195
Bmw x1 193
Audi q5 187
Bmw x3 185
Audi q3 180
Mitubishi asx 175
Mazda cx5 155
Honda crv 151
Chevrolet trax 27
Grand cherokee 27
Restul sub aceste cifre. Cred cu tarie ca Sportage-ul merita un loc mult mai sus din toate punctele de vedere.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Consum Noul Sportage

Post by mongol »

Ca fapt divers:
Romania 223 buc vandute, locul 41
Bulgaria 540 buc vandute, locul 2!!!!!!
Germania 10576 buc vandute, locul 68
Slovacia 797 buc vandute, locul 10
Cehia 1298 buc vandute, locul 25.
Parerea mea ca gusturile noastre la masini (care de altfel nu se discuta) sunt cel putin surprinzatoare.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Consum Noul Sportage

Post by chinezu81 »

Incerc eu sa dau cateva explicatii (pareri personale desigur):
-ix35 e mai bine marketat, reclama la tv, etc. Plus ca motorul de 184 e mai vizibil la ei, la kia daca nu ma insel e trecut la optionale si trebuie sa te straduiesti sa il gasesti.
-Tiguanul e normal, e VW si e cumparat de cei care nu suporta ca masina lor sa fie coreana, trebuie sa fie neaparat nemteasca si pentru asta sunt dispusi sa plateasca cateva mii in plus; meteahna romanului desigur; adevarul e ca si eu ma indreptam spre asta, dar cand am facut comparatia cu kia, am schimbat directia
-Ford Kuga: habar nu am ce cauta asta aici :)
-Evoque (eventual alb) pentru toate piti de dorobanti si de prin tara si pentru oamenii care efectiv nu au ce face cu banii, pentru ca roverul si-a dat cu sigla in cap cand a facut masina asta, e total inutila si costa o caruta de bani.
-RAV 4 pentru cei care inca cred in calitatea Toyota :) si probabil vorbim de noul model, care chiar e dragut; bineinteles la pret nu se compara cu kia si sincer e trecut un pic inspre segmentul de sus al clasei "volume"

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Consum Noul Sportage

Post by DDI »

De ce este Evoque o masina inutila?
Pentru ca nu avem noi bani de asa ceva? :mrgreen:
Land Rover si Range Rover sunt masini extraordinare, faptul ca in Romania sunt cumparate (majoritatea) de cimpanzei e alta discutie :mrgreen:

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Consum Noul Sportage

Post by chinezu81 »

DDI wrote:De ce este Evoque o masina inutila?
Pentru ca nu avem noi bani de asa ceva? :mrgreen:
Land Rover si Range Rover sunt masini extraordinare, faptul ca in Romania sunt cumparate (majoritatea) de cimpanzei e alta discutie :mrgreen:
Nu ma intelege gresit....daca as avea banii necesari mi-as lua si eu un Land Rover, masina e bestiala. Range Rover nu am ce sa fac cu el in Bucuresti, e frumos, e mare, dar pentru Bucuresti e mai multa bataie de cap cu el. Zic doar de Evoque ca e o masina doar de fita. Nu ca nu mi-as putea-o permite, dar nu face banii, asta e clar. Inca o data parere personala

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Consum Noul Sportage

Post by mongol »

Pt chinezu: la ix 35 corect, asa vad eu ca trebuia sa stea lucrurile si pentru sportage. Cu tiguanu e clara treaba, toata presa auto din europa il pupa in fund (pe bani desigur). Ford kuga, nu comentez, ai zis-o tu mai bine. Rav4 a crescut si parerea mea trece in alta clasa, cea a lui sorento. Iar Evoque, nu fi rau cu el, masina asta e motorul de vanzari al range rover in lume in momentul asta (masina cu care indienii de la Tata spera sa dea lovitura). E o masina de lifestyle, nu trebuie judecata rational, la fel ca x6. Ce defect ii gasesc eu e fiabilitatea indoielnica, care la banii aia (50000 o configuratie decenta, dar in niciun caz full) ma gandeam ca n-ar fi trebuit sa fie o problema.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Consum Noul Sportage

Post by chinezu81 »

Mongol, e adevarat, nu imi place masina deloc...cred ca in loc de evoque mai bine un landrover cu niscaiva bani in plus. Dar cred ca ne am dus cam mult offtopic deja :)

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Consum Noul Sportage

Post by mongol »

Da corect. :)
Revenind la consum, pe 200 de km strict urban, 10.5 masurati la pompa. A inceput sa fie talpa grea...

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Consum Noul Sportage

Post by mongol »

Am vazut acum un drive test facut in Seul cu un Sportage facelift. 2dsl 184 hp, AT. Consum in oras (foarte aglomerat) 12.5. Consum pe autostrada la 100 la ora: 5.8. Suta in exact 9 secunde. Ceasurile de bord sunt ca la quasqai. M-am obisnuit cu al meu supervision, imi place mai mult. Scaunele incalzite si ventilate aduse si in Europa dupa trei ani. Se pare ca noi, europenii, nu prea mai contam asa mult. Multe dotari pentru State devin in sfarsit disponibile si pentru noi. Oare cand se vor indura de noi cu Sportage TGDI 2 turbo 265 cai (blocul motor de la mitubishi evo X), aparut deja de doi ani (0 -100 7,1 sec)?

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Consum Noul Sportage

Post by chinezu81 »

Sincer, ce m-a facut sa ma uit in primul rand la Sportage cand m-am hotarat sa trec la SUV a fost faptul ca in America il cumparau aia in draci (ma refer la modelul anterior). Erau foarte multe si am zis ca stiu americanii ce stiu. Stai linistit ca motorul ala e catalogat la ei motor mic-mediu, la ce motoare de 6l, 8l isi pun pe mastodontii lor...

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Consum Noul Sportage

Post by chinezu81 »

mongol wrote:Am vazut acum un drive test facut in Seul cu un Sportage facelift. 2dsl 184 hp, AT. Consum in oras (foarte aglomerat) 12.5. Consum pe autostrada la 100 la ora: 5.8. Suta in exact 9 secunde. Ceasurile de bord sunt ca la quasqai. M-am obisnuit cu al meu supervision, imi place mai mult. Scaunele incalzite si ventilate aduse si in Europa dupa trei ani. Se pare ca noi, europenii, nu prea mai contam asa mult. Multe dotari pentru State devin in sfarsit disponibile si pentru noi. Oare cand se vor indura de noi cu Sportage TGDI 2 turbo 265 cai (blocul motor de la mitubishi evo X), aparut deja de doi ani (0 -100 7,1 sec)?
La consum se cam potriveste cu ce am eu acum, ma refer aici la oras, pentru ca nu stiu cum vine asta 100 de km pe autostrada :). daca te duci la un 130-140 ajungi la un 6.5 - 7. sa mearga ma-sa cu 100 de km pe autostrada. L-am vazut si eu dar nu m-am prins ca tipul mergea cu 100.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by eugenflorinmanea »

mongol wrote:Datele de vanzari la nivel de tara (Romania) valabile pe 2013, pana in septembrie inclusiv:
Dacia Duster 2125 vandute
Hyundai ix35 437
Vw Tiguan 387
Ford Kuga 285
Evoque 236
Rav 4 232
Sportage 223
Nissan Juke 218
Qashquai 195
Bmw x1 193
Audi q5 187
Bmw x3 185
Audi q3 180
Mitubishi asx 175
Mazda cx5 155
Honda crv 151
Chevrolet trax 27
Grand cherokee 27
Restul sub aceste cifre. Cred cu tarie ca Sportage-ul merita un loc mult mai sus din toate punctele de vedere.
Ideea e urmatoare: ca sa iti faci o imagine de ansamblu ar trebui comparate vanzarile din Bucuresti pentru ca in Bucuresti Kia e cat de cat bine reprezentata si se poate bate de la egal la egal cu restul. In tara e jale- sunt doar cativa dealeri Kia si aia vai de capul lor.
Nu poti sa compari cu VW sau Ford sau chiar Toyota care sunt prezente in toate catunele.
SAAB 9-5

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Consum Noul Sportage

Post by chinezu81 »

Pai tocmai asta e si una dintre probleme, exact ce spuneam, Kia este prost marketata (aici includem si reteaua de distribuitori desigur). Dar sa stiti ca asta poate e parte din strategia lor de marketing, adica au atatea comenzi din vest la capacitatea lor de productie ca nu isi bat capul cu Romania. Iti dai seama ca unul dintre elementele mixului de marketing este populatia tinta si la o masina nu chiar ieftina (si aici ma refer in comparatie cu Dacia poate) cand au luat populatia tinta din Romania (probabil o familie de nivel mediu cu 1, sau 2 copii mici) le-a cam dat cu virgula la venit mediu :D. Pe cand neamtul de nivel mediu clar isi permite masina asta. Asa, s-au orientat catre alte piete pe Europa. De aici si intarzierile mari pe Romania, cred ca astia injura cand mai vine o comanda din Romania :). Inca o data...spun asta pentru ca ei trebuie sa vanda multe masini (de-asta le zice masini de volum) si probabil ca nu vor sa isi extinda facilitatile de productie ca sa faca fata la toate tarile mai sarace.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Consum Noul Sportage

Post by mongol »

Cred ca pe aici e adevarul. Oricum grupul hyundai-kia a vandut anul trecut in jur de 900000 de suv-uri pe platforma sportage (hyundai tucson/ix35 e al doilea cel mai vandut suv din lume dupa honda crv). Probabil asta-i targetul, si-au scos oamenii banii investiti, mai ales ca si noul santa fe sta foarte bine la vanzari in ciuda pretului piperat.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Consum Noul Sportage

Post by mongol »

Desi chiar este o masina ieftina (raportat la orice alt pret, chiar si la Dacia), ea reprezinta totusi un efort financiar cosiderabil pentru Romania. Cifrele oficiale nu reflecta adevarata saracie din tara.

Post Reply

Return to “Generalităţi”