Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Alx03 »

Legat de cutia de viteze - daca respecta traditia si adopta aceeasi platforma ca si Tucson, dupa cum e de asteptat, va fi disponibil cu 7DCT pentru motorizarile pur termice (care probabil vor fi doar pe benzina), si 6AT cu motor electric integrat in cutie pentru cele hibride.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

Ar trebui sa fie idem Tucson, nu vad nici cum si nici de ce ar face combinații diferite.
Referitor la bani nu stiu ce sa zic, nu-mi dau seama de ce ar fi mai scumpa sau mai ieftina ca facilitatile sunt aceleasi, motorizari la fel, dimensiuni la fel....
Totusi eu mizez pe ce ziceam mai sus: flexibilitate la optionale asa cum e si acum. La Tucson ai 4 echipari din care poti alege + o singura optiune: culoarea.
La Sportage actual poti sa te joci (aproape) cum vrei cu optiunile si iti poti face o combinație pe sufletul tau cu care sa iesi mai bine decat la Tucson-ul echivalent.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

Nu mai pot edita postul de mai sus.
Se pare ca gurile de ventilatie din spate se regleaza dar e ciudat ca au reglaje digitale, sa speram oare la clima separata spate? Ar fi prea mult :).
Bancheta e totusi 40/20/40 doar ca e bezna in portbagaj si toti trag de manerele alea care pliază 40/60. Am vazut pana acum 10 videoclipuri cu aceeasi masina si unul n-a pliat si el bancheta cum trebuie. Probabil intra ca la vaccin, 5 min fiecare.
De asemenea, buzunarele din spate n-au si chestia aia penibila cu fermoar dar imi plac mai mult astea vechi cu plasă. Vinilinul cred ca va face burta daca tii ceva voluminos in el pentru mai mult timp.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

MSCO
Posts: 4
Joined: 28 Jul 2018, 23:52
Auto: VW
Location: Iasi

Re: Kia Sportage (2022)

Post by MSCO »

A inteles cineva ce e cu aiureala asta, versiune europeana/versiune globala? Europenii si-or dori o masina mai mica decit asiaticii?..o timpenie sinistra si care ma poate determina sa nu cumpar masina, desi o asteptam cu interes ....
La.fel, cum or fi tras ei concluzia ca europenii isi doresc (din nou) lampi in bara (spoiler) spate?
Din cite vad, cred ca acolo e lumina de mers inapoi si cea de ceata. Sper ca au scos semnalizarea, macar, care reprezinta un pericol in trafic, prin pozitionare, la orice masina ce o are in bara.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Da, nici eu nu inteleg de ce e mai mica. Ca sa fie mai ieftina? Tot aveau infrastructura in uzine pentru versiunea mai mare. Ca design nu mi se pare ca sunt mari diferente sa zici de gusturi. Si motoare mici pentru ca EURO6...
Nu isi deschide nimeni un business de adus Kiutze din US/Asia? :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by surfer »

Sunt multe motive pentru care era normal sa fie un model dedicat pentru Europa. Era si pana acum de fapt, prin motorizari si dotari, doar exteriorul era la fel peste tot. Acum au customizat si exteriorul. Parerea mea este ca au procedat corect.

Cat despre motorizari si preturi, cu siguranta vor exista diferente (mai mult sau mai putin notabile) fata de Tucson. Spre exemplu, Tucson nu este produs in Europa, deci are niste taxe in plus.

Un alt aspect de care trebuie tinut cont este ca nu vor sa se canibalizeze in interiorul grupului, asa ca e normal sa fie diferente inclusiv comerciale (cu optiuni/pachete).
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

MSCO
Posts: 4
Joined: 28 Jul 2018, 23:52
Auto: VW
Location: Iasi

Re: Kia Sportage (2022)

Post by MSCO »

@ surfer: puteau ramine la customizat dotari, pachete si altele, insa nu ar fi trebuit sa 'umble' si la exterior..
Da, pentru Europa, poftiti o masina mai scurta, cu ampatament mai mic, care se traduce prin spatiu mai putin si confort inferior.
Iar montantul C arata oribil, pe cind varianta globala este ok.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by surfer »

Varianta globala se incadreaza in pietele respective. In Europa sunt altfel de segmente, norme de poluare, profile de cumparatori, etc. E valabil pt orice brand, din orice domeniu.

Daca era mai lunga, era deja competitor pt Sorento/Santa Fe. Si in Europa nu avem Telluride, pt ca este prea mare pt aceasta piata. Contrar aparentelor din Romania, piata europeana arata exact ce a facut Kia - SUV compact, dimensiuni reduse, portrivit atat pt oras cat si in afara + "off road" cat de cat. Altfel nu s-ar vinde Duster in Vest asa cum se vinde.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by bogdanescu03 »

https://www.carscoops.com/2021/09/2022- ... owertrain/

cutie 7 DCT si cutie manuala. Pacat ca nu au bagat 8DCT. Poate urmeaza...
Din ce am inteles de la prezentarea facuta pe Autogefuhl, modelul e inca in faza de prototip si la interior vor mai aparea niste modificari la modelul final.

Nu inteleg totusi de ce la versiunea GT Line au facut gaurile asa mari la grila. Daca intra mana prin ele cred ca intra si un porumbel :lol:

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by bogdanescu03 »


User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Imi plac si speram sa apara si "la noi":
- suspensie controlabila electronic
- matrix LED



<3
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

Matrix led ok, dar la suspensia electronica am retineri. E mult prea scumpa, complicata si stricacioasa. Au ele case mari probleme dar aici unde e implementata in premiera.
Parca si Tucson are pe Luxury, nu?
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Alx03 »

Ar fi util daca suspensia respectiva ar veni si cu posibilitatea de reglaj pe inaltime. Oricum, garda la sol nu e exagerat de mare la Sportage, mi s-ar parea util sa o poti mari putin.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Nesta3 »

Dacă e electronica ar trebui sa fie auto adaptiva, ceea ce oferă mai mult confort
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by surfer »

Cel mai probabil despre asta e vorba, ca si la Sorento. Nu o poti ridica, se autoregleaza ea pt confort sporit.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Generalităţi”