4x4 - absolut necesar sau moft

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by andrei1271984 »

ca sa iesi din zapada trebuie "sa stii jocu" ca sa ma exprim asa:))
daca forjezi masina pana faci groapa si mai mare....ai rezolvat problema :D si apoi dai vina pe masina.
fara balans nu iesi de nicaieri si ca sa faci balans trebuie sa stii sa-l faci.
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by quelloo »

sau, 4x4, blochezi toate diferentialele, bagi low range, se invart toate rotile la aceeasi viteza si, daca macar una are ceva aderenta, ai iesit. dar, masinile alea sunt mai rare
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Costanu
Posts: 23
Joined: 23 Dec 2020, 08:46
Auto: Nu
Location: Pitesti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Costanu »

Nu prea inteleg cum ai ajuns la performanta asta, dar eu am fost la munte pe drum cu gheata si zapada, tot ce era cu tractiune fata sau spate nu urca. Nici eu nu am crezut ca urc, dar am ramas uimit ce tanc e masina cu niste cauciucuri de iarna noi. Am facut tot felul de teste, am oprit in panta sa vad daca mai pleaca, am intrat in zapada afanata, dar a trecut cu brio.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by surfer »

Experiente pozitive sunt sigur ca a avut toata lumea. Poate de cele mai multe ori, neatribuite AWD-ului pe moment (cum ar fi tinuta de drum, interventii in viraje stranse, etc.), dar si evidente, cum ar fi cele descrise de colgei (zapada, panta, etc.).

Din pacate, ca in orice alta situatie, mai vocale si mai vehemente vor fi experientele negative oricat de greu de atribuit AWD-ului ar fi ele.
Pentru ca nu conteaza ca eu am facut deszapazire (fara plug, si pur si simplu dat zapada de 50cm la o parte si facut urme) pe un drum in camp pentru ca alte masini sa poata iesi, nu conteaza experienta lui Costanu cand a putut urca unde altii nu au putut, si nici celelalte descrise de alti colegi. Conteaza ca intr-o situatie pe care nu o cunoastem in detaliu (sub cele doua roti care patinau era gheata, zapada suspendase puntile, etc.), o masina conduse de un conducator auto nu a putut iesi...

Pana la urma, e normal ca fiecare sa decida in functie de experientele sale, de buget, documentare, etc. Dar informatiile trebuie furnizate corect si impartial, ca de dat verdicte generale e foarte usor.

Drumuri bune!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by micosus »

Titlul thread-ului asta este daca 4x4 este un moft. Nu conduc masina agresiv nu ma interesează alte caracteristici ale AWD. Am plătit si car dupa mine greutatea just in case. Si cand a fost cazul nu am ieșit. Cred ca in primul comentariu am descris ce era acolo poate de adăugat ca era noroi sub zăpadă de partea dreaptă. Rotile nu au fost suspendate. Si cred ca cel mai relevant a fost mențiunea ca am incercat sa ies bracat maxim la stânga(stiti voi compunerea forțelor si vectorul) Nu cred ca este relevant sau nu ar trebuii sa fie skil-ul meu de șoferie sau sa iau bicicleta cum zicea cineva mai sus. Strict per subiect pentru mine "4x4" de pe masina mea nu se justifică. Daca eram sofer bun sau aveam roliu ma scoteam singur de acolo. După ce pățiți asa ceva părerea se va schimba si pentru voi. Cert este ca 2 roti pe asfalt cu putina zapada sub ele nu au tras celelalte 2 roti din jgeab. Au incercat 8 adulti sa ma împingă fara rezultat pana m-a tras mașina aia adevărată de 4x4 dar care ce sa vezi era pe asfalt. Daca vreti cu adevărat si considerați ca este necesar acest 4x4 ar fi bine sa il testati inainte cu priceperea voastră nu al lui Titi Aur si nu zic ca AWD nu oferă alte avantaje de care eu nu aveam nevoie si nici ca am sărăcit de la optiune ci este doar un punct de vedere subiectiv după un eveniment pe care nu l-am cautat dar pentru care propaganda mi-a zis ca sunt pregatit tehnic cu AWD
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

Costanu
Posts: 23
Joined: 23 Dec 2020, 08:46
Auto: Nu
Location: Pitesti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Costanu »

Nu ai mentionat despre avelopele cu care este echipata masina.

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by micosus »

Da asa este. Am FALKEN HS01-SUV din 2017. Dar daca aveam hakapelita cu crampoane poate ieșeam si cu Dacia de acolo. Sunt multe variabile într-adevăr si cum ziceam este părerea mea subiectivă după eveniment. Poate ca exemplele in care AWD chiar a funcționat îi vor face pe alții sa cumpere in continuare asa ceva.
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by quelloo »


aici explicatie foarte buna despre cele 2 systeme si de ce in situatia prezentata de tine, cele 2 roti de pe asfalt nu primeau mai deloc cuplu ca sa te scoata. daca erau doar rotile de pe fata, sau doar rotile de pe spate in zapada in gaura, sigur te scoteau celelalte 2. dar intre rotile de pe aceeasi punte nu se poate da suficient cuplu roti cu aderenta decat daca se blocheaza diferentialul pe puntea respectiva. ceea ce un AWD nu poate sa faca. el face asta pe strada in situatii normale folosind frana pe roata cu aderenta scazuta
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by micosus »

Da exact asa pare. Bun videoclip sper sa il vada alții cu mintea deschisă cand decid ce sa cumpere
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

Costanu
Posts: 23
Joined: 23 Dec 2020, 08:46
Auto: Nu
Location: Pitesti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Costanu »

Din ce am studiat inainte sa cumpar masina, am ajuns la concluzia ca cele premium, iar la kia are sorento, au si chestia aia torque vectoring, care duce tractiunea pe roata care are aderenta. La sportage si toate nonpremium se adapteaza tractiunea intre puntea fata si puntea spate, nu intre rotile aceleiasi punti. Cum o masina premium, in situatia ta, ai fi avut tractiune pe rotile care erau pe asfalt. Asa se explica de ce in clipurile de pe net cu roller test toate cele premium trec testul atunci cand ramane doar o roata din spate cu aderenta.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by surfer »

'pare'??? :)
Doar eu am impresia ca esti singurul care nu s-a documentat si avea alte asteptari? :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by micosus »

Nu e asa ca te simți superior. Dar ai citit ce am scris acolo? Ca nu caut offroad si ca am ajuns într-o situație de kkt fara sa fiu pe ulița la tine? Cine vede si are minte sa citească si sa stie ca gunoiul asta de masina nu o sa ii scoata daca au 2 roti de pe punți diferite care patinează. Triolisme le sunt inutile . Nu scriu pentru mine ci pentru cine mai vrea sa cumpere minciună
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by surfer »

Mai usor cu jignirile. Atat catre mine, cat si catre altii.
Instig la calm!

Poate tie ti se pare minciuna, dar poate pentru ca ai avut alte asteptari. Ce ti-a generat acele asteptari, nu stiu. Poate 'propaganda'. Dar daca te uiti in spate pe topicul asta, vei mai vedea filmulete explicative si postari in care sunt descrise exact beneficiile, dezavantajele si limitarile AWD (de la Kia sau orice alt brand) fata de un 4x4 sau 4WD (da, e diferenta).

Minciuna nu consider ca e, nici macar pt tine.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Megahertz »

@micosus Salut. Inteleg de ce esti dezamagit. Dar masina asta nu este chiar un "gunoi". Nici minciuna nu a fost. AWD nu este 4x4 off-road si de aceea scrie AWD. Da...ai dreptate...in anumite conditii nu te ajuta cu nimic. Dar nici nu au spus ca te duci in varful muntelui cu ea. AWD este doar pt a te tine pe traiectorie pe sosea cand ai carosabil umed/alunecos. Inteleg ca ai fost nervos cand nu te-a scos de pe marginea drumului. DAR nu poate AWD-ul sa faca asta. Daca stiai de la inceput sigur nu parcai acolo. In rest...noi sa fim sanatosi ! :)
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by surfer »

Problema e ca el nu stia, dar se astepta. De aici 'minciuna'.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Generalităţi”