Senzori de presiune - TPMS

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by aqua »

in service se monteaza simplu, este de fapt incorporat in valva
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

papux
Posts: 13
Joined: 08 May 2018, 09:52
Auto: Sportage 1.6 T-GDI DCT STYLE
Location: Romania

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by papux »

Salut, am achizitionat de curand din reprezentanta anvelope, jante si senzori originale kia, mi le-au montat ieri. Azi la primul drum lung am zis hai sa vad daca imi citesc senzorii presiunea. Ce am observat este ca abia dupa vreo 4 km au inceput sa citeasca. Roata fata stanga 28, roata dreapta fata 24, roata stanga spate 22, roata dreapta spate 28. Intrebarea este, le trebuie timp de acomodare senzorilor (de citire? poate nu citesc bine la inceput?) sau trebuie sa ma duc inapoi sa stabilizez presiunea?

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by criminus »

in momentul in care incep sa transmita s-a terminat perioada de acomodare. maine dimineata cand pleci cu ea vezi ce valori iti arata si in functie de asta te poti duce tu la o benzinarie sa egalizezi presiunea. receomandat este 2.4 bari (nu stiu sa iti spun in psi cat ar veni dar cred ca vei gasi valoarea pe stalpul masinii sau in manual)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

papux
Posts: 13
Joined: 08 May 2018, 09:52
Auto: Sportage 1.6 T-GDI DCT STYLE
Location: Romania

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by papux »

Multumesc!

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by akeem »

Si mie mi-au bagat balarii la vulcanizare, intre 2.4 si 2.7. Am egalizat a doua zi la OMV si am picat peste ce arata senzorii. Dimineata mai arata diferenta de 0.1 cateodata, apoi isi revin. Banuiesc ca unele roti au sub 2.45, altele peste, si senzorii rotunjesc in sus sau in jos, dupa caz.



Alta chestie haioasa. Intr-o zi aveam diferenta de 0.2 intre std si dr. Am zis ce dracu s-o fi intamplat. Apoi am realizat ca masina a stat cu o parte la soare toata ziua. Intr-adevar, rotile de pe partea aceea erau calde. Deci atentie si la asta.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by Megahertz »

Salut. Eu am cumparat de aici:
https://www.ebay.com/itm/NEW-Original-V ... 2749.l2649
Multumesc Nesta.
Au ajuns in 5 zile. Merg perfect deocamdata. :)
Atentie ! Unele vulcanizari cer 20 lei/buc de montat. Mi se pare o japca. Nu fac decat sa ii lipeasca cu adezivul existent si sa insurubeze valva.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by Flavyus »

Valva aia se strange la un anume cuplu. La Autosoft au o trusa dedicata.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
SaboToro
Posts: 74
Joined: 31 Jan 2008, 19:59
Auto: Sportage GT-Line 1.6T-GDI 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by SaboToro »

@papux ce model de jante ai cumpărat și cât au costat la KIA?

Mersi
My Next: Kia Sportage GT-Line 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 - New Infra Red - since 02.07.2018
My Ex: Kia cee'd 1.6 CRDi Kompass - Blue Dynamic - 29.11.2007-29.05.2018

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by fireman01 »

SaboToro, Spune-mi te rog, ești mulțumit de transmisia 7DCT? Cum se comporta in traficul din București? Fata de problemele pe care le-a avut in timp si care au fost discutate pe net, crezi ca au fost rezolvate? Sunt in faza de achizitie a aceluiași model si răspunsul tău ar conta foarte mult. Multumesc

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by criminus »

La inceput am fost putin speriat de sughiturile pe care le-a avut dar s-au rez in proportie de 90% la ultimul update de soft pe care l-am facut, acum isi face treaba bine chiar si in traficul mizer din Bucuresti.
Neaparat trebuie luat in calcul si obisnuinta cu tipul acesta de transmisie mai ales daca experienta anterioara este pe manuala.
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by fireman01 »

criminus, Multumesc pentru raspuns. Experiența este doar pe manuala. Legat de obișnuința cu acest tip de transmise, poți sa detaliezi, te rog, un pic mai mult.

papux
Posts: 13
Joined: 08 May 2018, 09:52
Auto: Sportage 1.6 T-GDI DCT STYLE
Location: Romania

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by papux »

@SaboToro Nu stiu exact cat au costat jantele dar impreuna cu anvelopele si senzorii au ajuns undeva la 1350.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
SaboToro
Posts: 74
Joined: 31 Jan 2008, 19:59
Auto: Sportage GT-Line 1.6T-GDI 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by SaboToro »

@papux: multumesc!
@fireman01: pot sa spun ca n-am avut problemele discutate pe net in trecut. Asa cum zicea si criminus, probabil updateurile si-au facut efectul. Si mai cred ca, conteaza si cum o inveti! Cel mai bine vezi pe pielea ta si-ti recomand sa mergi la test drive ca sa te lamuresti singur.

L.E. Mi-am adus aminte... Singurele momente de lag le intampin atunci cand am nevoie sa fac o intoarcere foarte rapida din 3 miscari. Atunci se simte, la succesiunea rapida intre drive - marsarier - drive.
My Next: Kia Sportage GT-Line 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 - New Infra Red - since 02.07.2018
My Ex: Kia cee'd 1.6 CRDi Kompass - Blue Dynamic - 29.11.2007-29.05.2018

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by fireman01 »

Sabo Toro, Multumesc pentru raspuns. Bine-nțeles ca voi face TD, dar in 10 km nu cred ca mi-as putea da seama despre toate problemele transmisiei care apar in timp, sau sa realizez anumite sincope ale acesteia. Nu am fost pana acum, pentru ca aștept sa testez my2019, la care cutia a fost revizuita. Momentan la TD au doar my 2018.

tyut
Posts: 52
Joined: 29 Sep 2018, 16:58
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT
Location: botosani

Re: Senzori de presiune - TPMS

Post by tyut »

Salutare.Urmeaza sa intru in posesia unui sportage 1.6 TGDI 7dct4x4,facelift si vroiam sa stiu daca e vreo modificare la senzorii de presiune roti ,sau se pot folosi aceleasi modele ca inainte de facelift ,pe care le am vazut descrise mai sus.E vreo problema la jante ,trebuie vreun anume model sau nu conteaza pt.senzorul de presiune ? Drumuri bune !

Post Reply

Return to “Generalităţi”