Achizitionare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by bondalicir »

nu trebuie sa mai mergi nicaieri
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Ritter
Posts: 179
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

@ingerulol:
Dar diferenta de pret la achizitie intre cele 2 versiuni, unde este, ca nu o vad ?!
Toti spun la diesel, ... bhai eu ma scot la consum (in realitate diferenta de consum nu este chiar atat de mare, mai ales in urban; nu mai zic ca motorina este mai scumpa la pompa decat benzina), dar nimeni nu analizeaza ca oricum a dat din start 3-4-5.000 Eur in plus (!!!) doar pentru a avea un tractor care chipurile consuma mai putin ...
Pai in diferenta de pret achizitie, pana amortizezi diferenta de consum si pretul DOAR pe diferenta, e cale lungaaaa.
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

tpetya
Posts: 6
Joined: 17 Aug 2019, 21:26
Auto: Focus mk2.5, Sportage 1.6 dsl
Location: Brașov

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by tpetya »

@Ritter: Am vrut neapărat AWD și pe Benzina m-ar fi costat 2500 de euro in plus. Ar fi fost mai puternica și putin mai dotata. Am avut o rabla in familie și cu cele câteva sute de euro reducere de la dealer ca am luat de pe stoc am ajuns sa iau tractoras chit ca imi plac mai mult motoarele pe benzina. Nu imi e frica sa le turez, am o motocicleta eduro-touring veche din 92 la care rosu începe la 11500 de ture.
In 2019 nici un Sportage benzinar nu se califica la rabla iar eu aveam nevoie de o mașina sigura in care in spatele meu soția sa stea confortabil și in portbagaj sa încapă cățelul. Am încercat noul Focus break 1.0 automata și Octavia Break 1.5 TSI DSG. La Ford vroiam motorul de 1.5 dar nu-l avea nimeni pentru test-drive. Octavia a picat ca trebuia sa aștept mult și are tunelul median super mare. La Kia m-am dus sa vad un Ceed Sportwagon si am plecat cu Sportage 1.6 dsl HP MT Clasic cu cateva optiuni.

Ritter
Posts: 179
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Ai facut o alegere buna. Fiecare trebuie sa-si ia masina adaptata pe nevoile lui proprii. Ai dreptate si cu Rabla, ai mai castigat ceva important la bugetul de achizitie.

Pe mine doar ma agaseaza eterna comparatie diesel-benzina, atata tot, care nu duce la niciun rezultat.
Toti imi spun in familie, "puoi de ce nu ti-ai luat diesel-ul de 184 CP, nu vezi cat iti consuma benzinara ?!" "Puoi, zic eu, care era afacerea, ca plateam din start 3.000 Eur in plus !!! ....aia nu sunt bani, asa ii bag in benzina, in vreo 3-4 ani, esalonat si tot acolo ajung, una peste alta"...., plus ca am intretinere mai ieftina, probleme mai mici, manevrabilitate net superioara si taxe de Tico...
Dar nu am cu cine ...., ei nu inteleg... :roll:
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by ingerulol »

Mai @Ritter . Tu nu intelegi ca la momentul achizitiei mele dieselul 115cp era mai ieftin cu vreo 60EUR (ca intra prin rabla) si benzinara 1.6 GDI nu . Eu am mai pus 1000 in plus si am luat HP (adica 136CP) si DCT7 cu 21600Eur (care in final a fost 21400 ca mi-au platit ei diferenta de curs- au facut o factura mai mica) . As fi luat benzina ca pentru asta m-am dus , dar cand mi s-au prezentat ambele si in special dupa ce le-am condus, nu incapea varianta in care ai fi ales benzina. Dar ma rog - fiecare face ce alegerea vrea sau isi permite . Nu judec in nici o directie .

Ambele erau variante bune daca stii la ce inhami - si aici ne referim la buget . Este cea mai scumpa masina de pana acum detinuta, dar pe care mi-o permit si sa o intretin corect (RCA , CASCO , revizie la dealer , spalat , aranjat ) . Daca nu le poti face pe astea, nu e bine - restul sunt povesti .

Aici nu discutam de diesel vs benzina - ca toti au pro si contra . Cand vrei sa iei o masina , vor aparea toti cu pareri . Vor aparea toti cu idei - 4x4, full led , conducere autonoma .
Iti spun sincer (am luat-o din stoc deci nu puteam emite pretentii pentru discountul ala) dar mi-as fi dorit panoramicul . E fantastic - chiar daca stiu ca are 3 foi de geam laminate si au 100 KG si are si ceva probleme . Daca as fi luat pe comanda pentru 850Eur as fi facut efortul . Si doi (dar deja trebuia sa iau GT LINE) scaunele racite . In rest nu as schimba achizitia mea pe nimic in lume .

Dar decat sa iei SPORTAGE Classic cu 3 optiuni 1.6 la 19500Eur cred ca mai bine iei Tucson Style 1.6 la 18500Eur . Daca ai putin mai mult , Sportage iti va oferi mai multe (cu toate ca e aceeasi masina).

Ritter
Posts: 179
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Normal ca ai luat 1.6 DSL si nu 1.6 GDI.
Tu compari feeling-ul de turbo cu cel de aspirat ? Normal ca ai luat turbo si te-ai incadrat in bugetul tau, fara sa fortezi nota, ceea ce arata maturitate. Bravo !
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Nesta3 »

1.Cand am luat-o eu, adica 2016 martie comandata, nu exista flexibilitatea asta la motoare pe Sportage.Tot ma intreba lumea ca de ce nu 4x4?"nu exista sa ai SUV fara 4x4"-ceea ce e o cretinitate in conditiile prezente la noi in tara, pentru cineva care foloseste masina strict oras, cu nevoie de confort si spatiu.Pentru cine vrea sa rupa norii cu masina, nu are decat sa isi ia 4x4.Sau cine are stric nevoie de treaba asta.Si sa ma lase cu afirmatia ca e mai stabila in curbe ca nu stiu ce.Ai ditamai sufrageria si vrei sa mergi sportiv si agresiv? Ti- ai gresit mașina si vocatia.Da, pe drumuri acoperite cu zapada/ gheata te ajuta, dar mai bine conduci preventiv decat sa te bazezi pe niste sisteme.In fine.
2.Cutie automata la fel.Ca sa iau automata benzina, trebuia sa iau 1.6tgdi GT line 4x4.Diferenta de pret fata de a mea:fix 6000 euro.Ca sa iau automata diesel, era si mai scump.

Ulterior au aparut motorizarile de 1.7diesel 115 si 141(dct), 1.6tgdi style 4x2 si recent, motorizarile astea de 1.6 diesel.La ce bani ai dat tu @ingerulol pe masina in sine, CLAR nu se merita 1.6gdi.Alte performante, alt feeling.

Daca ar fi sa imi iau o masina acum, am mai zis, as lua hybrid/ plug-in hybrid sau electrica(in conditiile in care as pastra actuala).Daca ar fi sa iau strict motorizare clasica, ar fi cutie automata in primul rand si pe urma restul: motorizare(pare ciudat, dar as lua tot 1.6GDI dar automata), echipare, sistem tractiune integrala.Cred ca 1.4turbo cu dct ar fi ideal pe Sportage, comparativ cu 1.6diesel.Dar baga motoare noi baietii si s-ar putea sa avem 1.5turbo.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by aqua »

confirm, eu am luat-o in mai 2017 si nu puteai turbo decat cu automata parca, te obliga la gt line daca vroiai 4x4, acum exista mult mai mare libertate, sunt n combinatii, intre motoare, cutii, echipari, 4x4 sau 2x4
si daca as fi avut o automata pe gdi actual cred ca m-as mai fi gandit daca o schimb, am vrut sa trec pe automata in primul rand, dupa care am zis sa fie si turbo, daca tot schimb sa fie 4x4 , sa fie si LED, si tot asa, ca sa nu-mi mai para rau ca puteam si n-am bifat
daca se va comporta cum e gdi-ul actual n am de gand sa o mai schimb prea curand si sa o tin macar cei 7 ani de garantie
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

https://m.dcnews.ro/top-care-sunt-masin ... 37368.html

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by ionutp »

Super! Nu ofera degeaba 7 ani garantie.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by razesul »

a mai coborat un pic dar tot acolo sus e :)

https://www.jdpower.com/business/press- ... ty-study-1

La categoria SUV e pe 3, overall e pe 5, dar cu 95 PP100 fata de 99 PP100 in 2017, deci KIA 2019 vs KIA 2017 sta mai bine, dar au crescut altii mai puternic.

"Overall dependability is determined by the number of problems experienced per 100 vehicles, with a lower score reflecting higher quality. The top 11 brands for vehicle dependability are volume brands, with Mitsubishi ranking highest in overall vehicle dependability with a score of 85 PP100. Among volume brands, Škoda (88 PP100) ranks second and Hyundai (89 PP100) ranks third."

matrix2005
Posts: 2
Joined: 28 Feb 2020, 14:45
Auto: Kia Sportage
Location: Pitesti

Achizitionare Kia Sportage

Post by matrix2005 »

Salut dragi colegi sunt in procesul de achizitionare a unei kia sportage 2020 si as dori sa imi spuneti daca aveti idee daca comanda a fost plasata in data de 26.02.2020 plus am platit un avans de aproximativ de 8000 e aveti idee cam ince data ar putea sa ajunga la dealer.Mentionez ca masina este un Sportage Style + optionale.Sunt constient ca livrarea poate intarzia in pofida timpurilor care sunt afara dar nu mai am rabdare sa o vad masina mai ales ca este si o culoare care imi place la nebunie(blue flame).Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie intrebare rog un moderator sa il mute unde trebuie daca nu este posta in aria unde trebuie!!Multumesc frumos

Ritter
Posts: 179
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Ritter »

Si daca nu mai ai rabdare, pentru ca iti place culoarea, ce ? Nu vezi ca toti, la nivel mondial, sunt panicati ? Lumea este blocata in case si noua ne arde cand ne vine masina, ....pentru ca nu mai avem rabdare, ....pentru ca ne place culoarea ?! Serios ?!
Scuze de flame, dar nu m-am putut abtine.
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

Instig la calm!

@matrix2005, mai devreme de Iunie nu o sa ai masina, in cel mai optimist scenariu. Fabrica este momentan inchisa, la fel ca mai toate fabricile auto din europa. Rabdare si sanatate, ca o sa ai timp sa te bucuri si de masina.

@Ritter, nu, nu este toata lumea panicata. si nici nu ar trebui sa fie. Da, suntem blocati in case, dar asta nu inseamna panica. Si nu inseamna ca trebuie sa oprim rotirea Pamantului. Stam in case pentru siguranta noastra si a celorlalti, dar avem in continuare vieti, placeri, visuri si planuri. Care se adapteaza situatiei de la o zi la alta, dar tot sunt acolo.

Stay safe!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

matrix2005
Posts: 2
Joined: 28 Feb 2020, 14:45
Auto: Kia Sportage
Location: Pitesti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by matrix2005 »

@surfer Multumesc pentru informatie si stai linistit ca nu ma cobor la nivelui altor useri care nici macar nu stiu sa vorbeasca frumos si dau direct cu bata in balta.Atat pot atat fac nu ai ce sa le faci.Multumesc frumos inca o data!O zi buna!

Post Reply

Return to “Generalităţi”