Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

DCC08,

Am vazut ca afm a aprobat ieri dosare. Esti printre fericiti?

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Din păcate nu. Mi-au respins dosarul pe un motiv inventat (cauzat de necunoasterea procedurilor si reglementarilor in vigoare de catre AFM). Am făcut contestație și am toate șansele sa câștig.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Apache »

A mai primit cineva mașina mult dorită?
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Da, eu am primit-o în ianuarie. Am luat-o fără Rabla pana la urmă.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Apache »

@DCC08

Să înțeleg că nu ai câștigat contestația sau nu ai mai dorit să aștepți?
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Nu am mai așteptat. Masina a ajuns la inceput de ianuarie in Bucuresti si probabil as fi asteptat pana in martie, aprilie, mai...Am depus contestație pe 25 ianuarie și mi s-a confirmat depunerea contestației pe 13 februarie...ca sa iti dai seama cât de repede se mișcă cei de la AFM. Între timp am comandat un Sportage pentru socrul meu care cică se produce luna asta. Dacă se rezolva pozitiv contestația poate folosesc voucherele la masina lui.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

A mea e tot ... nu stiu unde ... intre timp am rezolvat rabla ...

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

Clasamentul inmatricularilor, pe marci autoturisme noi, ianuarie 2023, de pe site-ul ACAROM:

DACIA = 4.574 unitati
RENAULT = 1.223 unitati
HYUNDAI = 765 unitati
TOYOTA = 730 unitati
VOLKSWAGEN = 626 unitati
SKODA = 578 unitati
FORD = 546 unitati
MERCEDES = 439 unitati
BMW = 438 unitati
SUZUKI = 378 unitati

User avatar
Eddi28
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2021, 18:56
Auto: KIA Sportage HEV GT-line 4x2
Location: Focsani

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Eddi28 »

Păi cum așa, KIA România nu e prezentă în top 10? Stai puțin, în clasamentul general al anului trecut nu a prins top 10? Pfff, au înmatriculat pe tot anul 2.728 mașini noi... Dacia a vândut într-o lună cât 2 ani la KIA. Renault a făcut într-o lună jumate de an la KIA. Fratele sau sora HYUNDAI e de 4 ori mai performantă. Mda.

Dar cum vine asta? Că Mit Motors, pentru rezultatele excepționale, a primit premiul de EUROPEAN KIA DEALER OF THE YEAR… Auz, cel mai tare din Europa.

Image
KIA Sportage GT-Line HEV 4x2

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Apache »

Au zis și ei :D ...nici nu trebuie să fie adevărat ... Sau or fi fost premiați că nu i-au încurcat pe ceilalți dealeri din Europa, cu comenzi sufocante pentru fabrica de la Zilina...
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Eu am inteles ca de fapt a fost un premiu de incurajare cu scopul de a le face reclama, în niciun caz pentru merite deosebite căci nu este cazul.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

"Dealer of the year", nu Importatorul anului. Si cum e tot firma importatorului, probabil ca livrarile au fost canalizate catre ei.
Ca in rest, performanta importatorului se vede in inmatricuari atit pe 2022 cit si pe ianuarie 2023.

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Eu la ei astept ... daca erau livrarile mai ceva catre ei ... poate o aveam deja.

thecossack
Posts: 3
Joined: 26 Feb 2023, 14:55
Auto: Skoda Octavia
Location: București

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by thecossack »

Salut tuturor,

Am citit periodic mesajele din acest topic și într-un final m-am hotărât să postez, frustrat fiind de întârzierea livrării vehiculului și de lipsa comunicării oricăror detalii relevante din partea dealerului și a fabricii.

Am comandat modelul Sportage HEV 4x4 GT-Line + opționale pe 26 ianuarie 2022 și încă nu am niciun detaliu concret despre situația vehiculului, deși estimarea inițială a fost 3-4 luni de la plasarea comenzii. Acest termen nerealist m-a făcut să aleg Sportage in defavoarea altor modele (alți producători) și să găsesc un cumpărător pentru mașina actuală pe care l-am pierdut între timp (evident).
Ca și mare parte dintre voi, am cerut periodic detalii de la dealer, am dat email la fabrică (primit răspuns generic) email la importator, etc, totul fara niciun rezultat.

In prezent, la fel că restul am fost "forțat" să semnez un nou contract pentru modelul 2023 și aștept in continuare vești.
Neseriozitatea dealerului și/sau a fabricii m-ar fi făcut de mult să renunț la comandă, dar sunt câțiva factori care mă fac să aștept:
- mașina s-a scumpit față de prețul din Ian 2022, și conform contractului beneficiez de prețul inițial.
- am achiziționat prin dealer 2 tichete remat Euro 3 (6800 Ron), daca mă retrag din contract pierd banii.
- nu am o alternativa reală în acest moment, orice nouă comanda as plasa acum la un alt producător mi-ar aduce o așteptare lungă, și as lua-o de la capăt.

Ce as vrea sa aflu daca mă puteți ajuta, sunt următoarele:
- mai este cineva pe forum care sa fi dat comanda in ianuarie/februarie și să nu fi primit mașina?
- exista vreo metoda legală de la forța fabrica sa ofere in termen realist de livrare?
- exista vreo metoda legală de a cere despăgubiri de la producător în cazul retragerii din comandă? (Măcar pentru acoperirea tichetelor REMAT)
- 13 luni (până acum) de așteptare fara un termen de livrare este inadmisibil, și din ce îmi dau seama nu este o situație globală, deci se poate sa fie un caz de discriminare față de clienții din România, fiind o piata relativ mica pentru KIA - unde am putea declama acest lucru?

Scuze pentru postarea lungă. Le mulțumesc pentru răbdare celor care citesc.

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

Probabil ca cel mai bine iti va raspunde un avocat, depinzand de ce scrie in contract. Dar noul contract iti este dezavantajos fata de vechiul.
In ceea ce priveste discriminarea, da-mi voie sa nu cred: de ce ar discrimina Kia piata Ro si nu cea din Ungaria, Croatia, Bulgaria, piete mai mici ? De ce ar discrimina Kia piata din Ro si Hyundai nu, desi face parte din acelasi grup ? si la capacitati de productie asimilare ale celor doua fabrici ?

Post Reply

Return to “Generalităţi”