Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
dipopa
Posts: 2
Joined: 19 Oct 2022, 11:31
Auto: Kia Sportage/VW Golf
Location: Brasov

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by dipopa »

@DCC08 legat de "Din câte am înțeles un tratament mai bun din partea Kia Europa poate surveni în urma unor plângeri către Comisia Europeană la comisarul pe competiție pentru tratare discriminatorie. Se baga cineva cu mine în acest demers?"

eu sunt interesat de o reclamatie pt nerespectarea termenelor de livrare si balmajeala importatorului/dealerilor legat de transmiterea comenzilor catre fabrica si dezinformarea clientilor.

eu sunt unul din clientii care au dat comanda initial in martie 2022 pt sportage 4x4 HEV 6AT.......si am primit....cu totul altceva....

nadrian3k
Posts: 1
Joined: 26 Apr 2022, 16:07
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nadrian3k »

Ce inseamna ca ai primit cu totul altceva? Ai comandat o configuratie anume si ti-a venit total altceva? sau cum.

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by moguai »

nadrian3k wrote:Ce inseamna ca ai primit cu totul altceva? Ai comandat o configuratie anume si ti-a venit total altceva? sau cum.
Cred ca a vrut sa zica c a primit “musetel” Image
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by lorrys »

Tocmai ce mi-am ridicat si eu masina din Germania. Sportage HEV GT Line cu toate dotarile posibile. A durat o luna de cand am comandat-o. Garantia e 7 ani, europeana. Asta dupa ce am asteptat 10 luni dupa o comanda facuta in Romania, in Ianuarie si mi-am luat musetel. Tichete rabla pierdute, etc. Pretul din Germania a fost 34370 Euro, la care va trebui sa platesc TVA in Romania.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by akeem »

În Ro cât ar ieși prețul pe configurator?
Ca pare mai mult decât ai dat tu în Germania.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

Daca e cea 4x4 a iesit mai ieftina decit comanda mea in Ro asta primavara.

@ DCC08: Nu prea am inteles demersul, insa daca e vorba de "discriminarea" importatorului de catre producator, se pare ca Ro ar fi cam singurii. Si imi vine greu cred, mai ales dupa comportamentul importatorului fata de clienti, care au pierdut destui bani si timp.

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Eu nu am alta explicație pentru faptul ca in vest e abundenta de mașini iar la noi penurie și se așteaptă chiar și peste un an. Importatorul are tot interesul sa vândă și sa livreze cât mai mult. Producătorul are probabil interesul sa satisfacă piețele maro în detrimentul piețelor mici. Dacă nici asta nu mai este dublu standard atunci nu știu ce este.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by razesul »

Ca sa tii pe stoc o masina implica costuri, si nu sunt mici. Pare mai mult o chestie de "bun afacerist".
Pun link-uri pe aici cu stocul din Be de mult tare, tot timpul au stoc. Astazi au 160 Sportage in stock, dintr-un total de 755 de masini. Eu zic ca sa tii stoc de 755 la o tarisoara ca Belgia implica niste costuri enorme.
Un avans de 1000*755 = 755 000 euro :) dar 2 mii, dar 3000, sau 10000 per masina? Cand o ai in Belgia ea este achitata integral, deci 755*20000 sa zic per auto = 15 100 000.
Sigur fabrica nu livreaza pe datorie.

Eu zic ca astia stiu sa faca business, nu cred ca te refuza fabrica, dar poate cei din Ro nu au platit la timp si atunci da, evident, daca tu iei banii in ianuarie si dai comanda in martie, clar trebuie sa stai la coada.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Minu »

Problema asta cu livrarea masinilor Kia nu e doar la noi, mai sunt si alte tari care sunt tratate ca tari de mana a 3-a.Pe langa noi mai e Polonia si daca va vine sa credeti, UK
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

În Polonia găsești și mașini pe stoc. Despre UK confirm, am auzit și eu.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Minu »

Referitor la Polonia, gasesti, acum au inceput sa livreze si acolo ceva insa ei mai mult de 6 luni de zile nu mai puteai comanda gama Ceed cu 7DCT de exemplu, de abia acum le-au dat drumul.In UK producatorul le-a livrat clientilor masini cu nivele net inferioare de echipare asta dupa ce i-a pus sa astepte 1 an de zile, cand au sosit acestea aveau o gramada de dotari lipsa (faruri led, trapa, navigatie, bord digital, etc).Solutia a fost sa le receptioneze asa (fara niciun ban inapoi) sau sa renunte la comanda.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by lorrys »

Acelasi model e la noi 46616 - din care 3000 Euro reducere tichet Rabla.
Eu l-am luat cu 41.000 Euro, mai ieftin decat cu rabla.
E pretul de la lansare cu reduceri su rabla incluse :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by akeem »

Ok, mersi, mi se părea mie ca e ceva în neregula cu prețul dar nu știam ce reduceri sunt pe acolo.
E bine ca nu sunt probleme cu garanția dacă masina e luata din alta țară. Parca pe vremuri Eurogarantia nu funcționa în Ro.
Referitor la discuția de mai sus, UK nu se pune ca e cu volan pe dreapta, sunt multe componente specifice posibil a fi luate de la alți furnizori decât cei pentru Europa și se poate ca aia sa întâmpine probleme. Deci nu cred ca e vorba de discriminare.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

dipopa
Posts: 2
Joined: 19 Oct 2022, 11:31
Auto: Kia Sportage/VW Golf
Location: Brasov

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by dipopa »

@ nadrian3k
"Ce inseamna ca ai primit cu totul altceva? Ai comandat o configuratie anume si ti-a venit total altceva? sau cum."

inseamna ca dupa comanda initiala, au urmat 2 termene de livrare ratate de Kia Romania...fara nici o explicatie logica, iar al 3-lea termen de livrare propus era de "maxim 8 luni" incepand cu luna decembrie 2022, dar fara nici o garantie ca acest termen va fi respectat.
apoi a urmat o campanie de dezinformare din partea dealerului si a imporatorului cum ca pierd inscrierea la rabla 2022 daca nu accept o alta masina cu livrare in 2022,
plus o lipsa totala de comunicare din partea importatorului care nu a raspuns la nici unul din emailurile trimise sau incercarea de a discuta telefonic pt solutionarea situatiei comenzii initial.

in final am acceptat o masina care a fost livrata in dec 2022, intr-o configuratie complet diferita de cea din comanda nitiala.

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

NEW PASSENGER CAR REGISTRATIONS, BY MANUFACTURER
EUROPEAN UNION + EFTA + UK

JANUARY-NOVEMBER

Units % change
2022 2021 22/21
Kia 509,193 470,579 +8.2
Hyundai 477,667 473,038 +1.0

Deci o problema de productie comparativ cu Hyundai.
Si apropos de livarile incomplete, in Fr si Bel au fost intirzieri, dar nu am auzit de nici o livrare incompleta.

Post Reply

Return to “Generalităţi”