Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
genie
Posts: 7
Joined: 17 Oct 2022, 19:28
Auto: Kia Cee’d 2010 FL
Location: București

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by genie »

@lorrys - ai contactat un dealer de acolo sau o firma din țara care sa le aducă ? Cum ai procedat ? Sunt interesat. Dacă la următoarea sesiune de rabla nu am nimic concret ma încumet și eu :(

User avatar
Eddi28
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2021, 18:56
Auto: KIA Sportage HEV GT-line 4x2
Location: Focsani

Livrare modele Sportage 2022.

Post by Eddi28 »

Dacă lucrurile acestea sunt chiar așa cum zice acest șef, importatorul ar trebui să comunice deschis toate aceste lucruri. Cât timp ele se afirmă doar pe la colțuri, pentru mine sunt doar vorbe goale.

Oricum, eu nu mai cred un cuvânt ce vine din partea lor. Le-am dat credit un an de zile și ei, chiar și în ultimul ceas, repetă ca papagalii aceleași fraze: "situația globală", "schimbările rapide de tehnologie", "soluțiile tehnice de adaptare continuă la o legislație de mediu tot mai restrictivă", "provocările continue în aprovizionare, livrare și producție", etc. Am adunat o colecție cuprinzătoare... Și fabrica merge la foc continuu.

Pentru ce să fac eu petiții la UE pentru discriminare. Până la urmă niciunul dintre noi nu a avut vreo relație contractuală directă cu fabrica. Să facă ei dacă se știu curați ca lacrima și nu au greșit cu nimic producătorului de are parte de acest tratament.

Și noi stăm și vorbim, așteptăm luni bune, ne retragem, vin alții din spate, ei iau în continuare comenzi fără acoperire, conturile lor se îngrașă înfloritor cu credite fără dobândă, și tot așa mai departe...


Sent from my iPhone using Tapatalk
KIA Sportage GT-Line HEV 4x2

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

@Eddi28

Nu sunt nici măcar pe departe avocatul importatorului. Și eu sunt parte prejudiciata pentru ca termenul de Sfântul Așteaptă ma scoate din minți dar...lucrurile sunt un pic mai nuanțate. Importatorul plătește toată suma către producător atunci când transmite o comandă deci în niciun caz nu face importatorul overnight-uri cu banii tai. Știu din surse sigure ca anul acesta s-au livrat doar câteva sute de Kia în România dar în statisticile europene aparem cu câteva mii. Asta pentru ca sunt câteva mii de comenzi plătite integral la producator iar producătorul le contabilizează ca vândute. În plus, importatorul are un spațiu de manevra limitat deoarece dacă face gargara i se poate lua licență de către producator. În spatele ușilor închise toți de la importator știu cât de puțin importanți ca piata suntem fata de producator dar fiind cu mâinile legate baga și ei aceeași placă care canta fals pe care o primesc de la producător. Am lucrat în domeniu și când cineva de la producator venea în vizita eram instruiți sa ne purtam de parca era Dumnezeu coborât pe pământ.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

User avatar
Eddi28
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2021, 18:56
Auto: KIA Sportage HEV GT-line 4x2
Location: Focsani

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Eddi28 »

@DCC08
Imi pare rau, dar nu cred asta!
Doar ma intreb, daca acesta este cu adevarat cursul banilor. De ce absolut nimeni - de la importator, la dealer si la ANPC, nu pot nici pana in prezent sa imi comunice o dovada ca comanda cu ID-ul meu a fost transmisa catre fabrica. Nu imi pot livra nimic. Conform teoriei tale puteau spune elegant - la data X aveti dovada platii facute de noi catre fabrica. Si cu asta era subiect inchis. Si aici se deschide o alta suspiciune - importatorul aduna comenzi dar nu le expediaza catre fabrica.

Statisticile cu miile de KIA livrate (adica 2166 in total si 1011 Sportage-uri pana in septembrie) sunt comunicate la nivel national, pe baza inmatricularilor. Asociatia se numeste APIA. Nu au ei acces la platile importatorului cu siguranta :)
KIA Sportage GT-Line HEV 4x2

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

@lorrys

Ne spui si noua ce model, echipare ai comandat? Am auzit ca si aici ar fi pe stoc modele mai slab echipate.

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

@Eddi28

Iti spun ca stiu sigur ca problema nu este la importator și nu vreau sa intru în detalii. Am și eu prieteni mai pe la vest care au comandat Kia cu 7 dct și electrificate și le-au primit intr-o luna iar noi în RO le primim după un an. Iti spun cu certitudine ca buboiul este în curtea producătorului.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by lorrys »

Am comandat Sportage HEV Gt Line 4x2, noua, full cu tot ce se poate: Trapa, sunet, piele, camera 360, tot. Nu mai e nimic ce se poate pune pe ea. 40.900 EURO cu TVA. Ei o vand fara TVA si voi olati in RO TVA. Sunt si PHEV multe.

Am gasit pe mobile.de. Acum caut sa vad daca gasesc platforma. Daca nu, ma duc sa o iau personal. E problema cu CASCO pt ca firmele di RO numvor sa imi faca CASCO pe neve. Din cauza asta caut platforma. Eventual, daca mai vrea careva sa vina… mergem in gasca,

Sunt multe parcuri auto pe care nu le gasesti pe net. De ex. aici gasiti cel putin 3-4 buc Xceed cu 500km la pret redus de la 33000 la 27000 euro:

User avatar
Eddi28
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2021, 18:56
Auto: KIA Sportage HEV GT-line 4x2
Location: Focsani

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Eddi28 »

@DCC08 E bine că știi! Baftă multă!

@lorrys Veneam eu, dar trebuia sa trecem prin Polonia, să o iau și pe a mea :D
KIA Sportage GT-Line HEV 4x2

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

@lorrys

M-am uitat un pic pe mobile.de si ceva nu suna chiar ok nici acolo. Am cautat kia hev full si am gasit la aproximativ 5000-6000 euto in plus fata de pretul meu de aici(pret aprilie). Am gasit cu livrare ianuarie dar si iunie sau chiar 12 luni de la comanda. Termenul initial pe care l-am primit in aprilie a fost 8-10 luni de la luna de comanda(iunie) , deci pe comanda initiala am inca de asteptat. Rabdare bineinteles ca nu mai am. Intr-o luna voi primi si raspunsul de la rabla. Una peste alta ... mai astept.

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

Dupa cum a manevrat importatorul contractele succesive, nu am cum sa cred ca vina este exclusiv a producatorului.

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by fireman01 »

nicusors_, Salut. Deci sa inteleg ca ai comandat Gt line HEV 4x4 cu toate optionalele si pachetele din configurator, adica ai bifat tot. Intuiesc ca termenul de livrare din contract, a inceput sa curga de la 01 iunie, deci au trecut aproape 6 luni. Am comandat acelasi nivel de echipare cu toate optionalele si pachetele disponibile, pe data de 14 octombrie, cu termenul de livrare incepand cu 01 decembrie, la pretul de 48413. Astept cu nerabdare sa vad cand o primesti, pentru ca sunt doar cateva comandate in Romania cu dotari maxime. De curiozitate, care este pretul obtinut de tine?

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

@fireman,

Nu este chiar full. Nu am trapa si harman. 43.135.

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by fireman01 »

Acum cateva minute am fost sunat de catre un amic, care s-a stabilit si lucreaza in Belgia. Nu am mai vorbit cu el de la craciunul trecut. Surpriza pentru mine, si-a comandat KS HEV cu dotari maxime ca si mine. Termenul de livrare stipulat in contract este de 12 luni, incepand cu 01 iulie, deci are deja 5 luni de asteptare. Dealerul i-a spus ca mai devreme de 10 luni sa nu se astepte la livrare pentru ca sunt foarte multe comenzi. Concluzia o poate trage fiecare. Pretul este mai mare cu 4000€, dupa o usoara negociere.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by razesul »

Eu luam stoc si o aveam in 2 sapt, poate mai putin, 47500 euro pare a fi full, dar na fiecare cu parerea lui.

https://www.kiastock.be/fr/stock?orderb ... =0%2C64000

fireman01
Posts: 61
Joined: 19 Sep 2018, 12:04
Auto: Opel Astra H 1.8 Ecotec 140 cp
Location: Brasov

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by fireman01 »

razesul_, l-am intrebat de ce nu a luat de pe stoc si mi-a spus ca la sfarsitul lunii mai cand a dat comanda (termenul de livrare incepand cu 01 iulie), nu erau pe stoc. Oricum, este un semnal bun faptul ca sunt pe stoc, inseamna ca valul mare de comenzi initiale au fost sau urmeaza sa fie livrate si implicit pentru comenzile ulterioare poate se scurteaza termenul de livrare. Incerc sa fiu optimist.

Post Reply

Return to “Generalităţi”