Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

V-a pus cumva dealerul sa faceti o cerere "standard" ca sa va restituie avansul ?

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by lorrys »

Da, doar ca nu e o cerre. In cazul meu, e un contract aditional la contractul initial prin care clientul renunta la orice drepturi prevazute in contract si se angajeaza ca nu spune nimanui ce s-a intamplat. Practic renunti la pretul contractului, la daunele pe care le puteai cere si la contravaloarea tichetelor rabla. Adica 1500-3000 EURO, dupa caz. Si nu vor sa imi dea banii daca nu semnez acel aditional. E un abuz. In contractul meu initial si in conditiile AFM scrie ca daca importatorul nu poate livra masina pana expira tichetele se angajeaza sa livereze o masina similara cu un discount echivalent cu valoarea tichetelor RABLA. Plus daune de 0,1% din valoarea avansului pentru fiecare zi de intarziere dar nu mai mult de 5% din valoarea avansului. adica vreo 500 EURO la 10000 euro avans.

Problema mai mare e ca astia de la Kia Romania nu raspund la telefoane/email-uri. Ceva nu e in regula....

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

@ Florin 1976
Si la tine tot cu contract aditional ai primit banii inapoi ?

Florin 1976
Posts: 8
Joined: 23 May 2022, 18:59
Auto: Kia
Location: Târnăveni

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Florin 1976 »

Bună, da, tot cu act adițional la contractul inițial

Dinu01
Posts: 15
Joined: 12 Feb 2022, 14:41
Auto: Kia Sportage 2022 HEV
Location: Timisoara

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Dinu01 »

Salutare,
A semnat cineva actul aditional pentru MY2023 ?Momentan eu stau pe ganduri daca sa il semnez sau nu, pentru ca au cateva clauze "dubioase" zic eu. De exemplu: nu scrie clar ca pretul ramane fix si au mai introdus o clauza care specifica ca se pierde avansul daca nu te prezinti dupa masina cand iti zice dealerul..

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

Pai depinde daca esti de acord sau nu cu clauzele "dubioase". In principiu sint cam astea:
-inca 8 luni de asteptare, dar negarantate, deoarece termenul este "estimativ"
-daca te razgindesti, pierzi avansul
-daca ai vauchere rabla care expira inainte de cele 8 luni, le pierzi, noul ante contract nu mai are clauza din contractul vechi cum ca se angajeaza sa iti dea vehicolul la pretul cu prima de casare.

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

@Dinu01

Intr-adevar nu scrie ca pretul ramine fix. Dar clauza ca se pierde avansul daca nu te prezinti dupa masina era si in contractul vechi. Relativ la pretul fix, mi s-a promis verbal ca daca marirea va fi suportabila , nu ma vor taxa. Oricum datarota contractului vechi eram cu aproape 3000 de euro sub pretul actual. La rabla abia la inceput de octombrie am depus actele( aici rolul dealerului a fost important, nu m-a lasat sa intru in program mai repede pentru contract semnat in aprilie). La cum merg lucrurile la afm, cred ca undeva in mijloc de decembrie ajunge si dosarul meu la aprobat. Inca sper ca prioritizarea pentru cei care am acceptat trecerea ma MY23 nu sunt povesti si masina sa vina la inceputul anului viitor.

User avatar
Eddi28
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2021, 18:56
Auto: KIA Sportage HEV GT-line 4x2
Location: Focsani

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Eddi28 »

Salut tuturor,
Nu am intervenit pana acum in acest topic. Si eu ma aflu in aceeasi situatie ca majoritatea dintre voi. Voi renunta in curand la comanda (data in ianuarie, model MHEV GT-Line 4x2) si nu voi mai continua cu asteptarea nedeterminata. Am facut o data greseala sa le acord credit si sa-i consider de buna-credinta, insa e de ajuns. La fel ca si voi, am crezut in contextul din prezent, ca fabrica are probleme, ca problemele de la granita au afectat logistic furnizorii etc.
Insa in luna septembrie, am cautat niste cifre. Care reflecta mai mult ca orice realitatea. Ne arata ca acest importator roman are o mare problema cu fabrica (conflicte / nerespectarea unor intelegeri / tepe sau altceva). Motivele doar ei le stiu, comunicarea oficiala oricum este zero. Ce este cert e ca singurii care trag ponoasele suntem noi. Si ei o fac in cunostinta de cauza, rezultand astfel si reaua-credinta.

Asadar,
1. Conform European Automobile Manufacturers’ Association (ACEA) [https://www.acea.auto/files/20221018_PC ... _FINAL.pdf, pag.4], până la finalul lunii septembrie, brandul KIA livrează 425.882 automobile noi în spațiul EU + EFTA + UK, în creștere cu 9.8% procente față de anul precedent.
2. Conform JATO.com (Automotive Research) [https://www.jato.com/h1-2022-europe-by-segments], în prima jumătate a anului 2022, modelul KIA Sportage (fabricat exclusiv în Slovacia pentru piața europeană) a fost vândut în 67.490 exemplare, pe poziția a II-a după modelul Hyundai Tucson ce face parte tot din grupul Kia-Hyundai și cu care împarte (aceeași platformă și în mare, aceleași piese). Cifra actualizată la finalul lunii august arată un total de 89.398 unități.
3. În RO, conform raportului Asociației Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA) [analizat aici: https://www.autocritica.ro/feature/ianu ... trificate/], situația în primele 9 luni ale anului 2022 arată astfel: marca KIA livrează în țara noastră 2.166 automobile în intervalul ianuarie-septembrie 2022.
4. Tot conform raportului APIA, în același interval de timp modelul KIA Sportage este vândut într-un număr de 1.011 unități (1,13% din totalul producției europene).

Cred că totul este mai mult decât clar. Eu le-am cerut pe toate canalele dovada transmiterii comenzii cu ID-ul meu către fabrică. După lungi așteptări și eforturi colosale, am primit acest răspuns oficial de la dealer:
In ceea ce priveste solicitarea privind inregistrarea comenzii la fabrica, din pacate aceasta informatie nu este in posesia noastra, pentru niciunul dintre clientii actuali sau trecuti. Deasemenea nu avem nicio modalitate de a obtine de la importator aceatsa informatie.
Prin urmare, dupa mai bine de 10 luni de asteptare, teoria mea este urmatoarea - importatorul are un meci intern cu fabrica, nu ne informeaza despre el, continua sa ia comenzi cu nemiluita stiind ca nu are nicio sansa ca ele sa fie onorate. Asta duce la incasari uriase de bani de la fraierii creditori, sume pe care nicio banca nu i le-ar fi imprumutat pe termen scurt. (Un calcul minim arata ca la 1.000 de comenzi neonorate, cu avans perceput de doar 5.000 euro, in conturile lor ajung dintr-un foc 5M euro). Din diferenta de ID-uri ale comenzilor (decembrie 21, 43.9xx - noiembrie 22, 48.8xx) putem aproxima 5000 comenzi. Daca ei au livrat pana in prezent vreo 2.500, imaginati-va cam care e situatia.

Cele bune!
KIA Sportage GT-Line HEV 4x2

anonkiasp
Posts: 36
Joined: 13 Oct 2022, 17:45
Auto: Kia Sportage
Location: Ro

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by anonkiasp »

De pe site Acarom:
Clasamentul pe marci autoturisme noi, ianuarie-octombrie 2022:

DACIA = 30.906 unitati
TOYOTA = 8.623 unitati
HYUNDAI = 8.202 unitati
FORD = 7.481 unitati
SKODA = 7.168 unitati
VOLKSWAGEN = 6.817 unitati
RENAULT = 6.299 unitati
PEUGEOT = 3.056 unitati
MERCEDES = 2.977 unitati

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

În același clasament Kia este pe locul 10, dupa Mercedes. Săraci romanii dacă o marca de buget este sub o marca premium la numarul de inmatriculari. Oricum toți producătorii au intarzieri mari la livrare asa ca nu cred ca se poate spune ca acest clasament reflecta timpii de livrare, ci preferințele românilor.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

În alta ordine de idei, acum a început sa imi ardă și mie buza. Dacă atunci când am comandat masina puteam sa aștept oricât pentru ca aveam cu ce sa ma deplasez, masina actuala, cumpărată pentru a ma tine fix un an, un cazan de opel astra h, si-a dat duhul după 2 luni de utilizare. Acum fac tot felul de supoziții și scenarii legate de livrare și nu am nici cel mai mic feedback de la dealer. Probabil ca voi ajunge sa aștept cel puțin un an deoarece masina comandata este vârf de gama și din câte am înțeles în astfel de cazuri timpii de asteptare sunt cei mai mari. Dar un sâmbure de adevăr probabil exista legat de faptul ca relația importator-producător nu este cea mai grozava. De vreo 2 luni urmăresc canalul de youtube al unui dealer Kia din Gdansk, Polonia. Fac oameni aceia tot felul de filmulețe cu zeci de Kia Xceed MY2023 pe care le au pe stoc. Și sunt de toate felurile...și GT Line, și 7DCT etc.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BlueOne »

Ramas-bun, Kia!

Din pacate, se pare ca atat a fost experienta mea cu aceasta marca. Drumul nostru se incheie aici, la fel ca la multi altii. Ca sa raspund unor intrebari puse mai sus, am semnat un act aditional la contract prin care partile convin sa inceteze amiabil contractul impreuna cu restituirea sumei platite in avans. Persoana de contact a fost de mare bun simt (tot respectul!) si cu pareri de rau de ambele parti.

Nu comentez restul. La prima vedere e trist ca se intampla asa, am asteptat 5 luni iar la final m-am trezit ca am ramas in aer cu totul (stiu, se poate si mai rau, altii au primit aceasta veste dupa mult mai multe luni). Dar totusi, poate a fost mai bine asa pentru ca am revenit la bunele si cunoscutele europene, alta marca, alta finete, etc..

Si pentru ca imi facusem temele constiincios in asteptarea masinii, am ramas cu cateva produse comandate in avans pe care la vand acuma la pretul de achizitie, in ambalajul original, nefolosite (evident! :). Sper ca altcineva sa le foloseasca cu bine. Eu chiar nu mai am ce face cu ele acuma.

Mai multe detalii gasiti aici:
viewtopic.php?f=140&t=26781

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BlueOne »

Am uitat sa mentionez faptul ca alternativa era un nou contract cu termen de livrare Decembrie + 8 luni. Avand in vedere ca discutia a avut loc in Octombrie, asta insemna practic aproape inca un an de asteptat insa fara nici o garantie ca nu as ajunge in aceeasi situatie. A fost destul de firesc sa renunt si sa ma gandesc la alternative. Probabil cei mai multi au facut la fel. Oricum, numarul de comenzi anulate este foarte mare..Trist. Eram dispus sa astept fara nici o problema insa ca sa anulezi comanda, sa schimbi pret, conditii si termen de livrare cu inca un an este, totusi, prea mult.

lorrys
Posts: 62
Joined: 30 Mar 2016, 02:38
Auto: Sportage 2022 HEV GT line, 4x2
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by lorrys »

Eu mi-am comandat masina in Germania si vine in 2 saptamani. Deja am VIN. plin de Sportage noi pe acolo. Se pare ca aia au prioritate.

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Am vorbit saptamana aceasta cu un șef destul de mare de la KIA Romauto. A confirmat și el ca suntem tratați ca o tara din lumea a treia. Colcăie Germania de Kia noi nouțe. În plus, a comandat pentru soția lui un Sportage în ianuarie și nu are nici acum VIN. Din câte am înțeles un tratament mai bun din partea Kia Europa poate surveni în urma unor plângeri către Comisia Europeană la comisarul pe competiție pentru tratare discriminatorie. Se baga cineva cu mine în acest demers?
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

Post Reply

Return to “Generalităţi”