Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
krul27
Posts: 3
Joined: 06 Jun 2021, 13:53
Auto: Kia Sportage
Location: Braila

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by krul27 »

Pt. jon_heil....dacă jantele sunt de la o mașină similară cu a ta (ca generație), trebuie doar să mergi la service pt a-ți împerechea senzorii cu mașina.Eu am luat jante pe 17 de la un Sportage 2015 (a mea fiind 2017) și nu pot fi împerechiați...

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by bondalicir »

Daca sunt aceeași generație nu trebuie sa faci nimic. Se autocalibreaza când rulezi câțiva km
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Smug »

Am cumparat set de jante originale 17" cu senzori si anvelope, le-au echilibrat si montat fara alta actiune. Nu am primit nicio eroare in bord, doar ca nu am putut accesa meniul cu tire pressure, zice 'drive to..' dupa vreo 2km pana acasa au afisat presiunea si asta a fost tot, nu vad ce probleme semnalati toti, clar sunt ebay sau aliexpresa daca fac probleme, iar din generatii diferite cum s-a scris mai sus n-ar trebui sa mearga deoarece au frecvente diferite

Sent from my moto x4 using Tapatalk


akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

De ce am pus la vanzare jantele de 19 de cum mi-a venit masina si am pus de 17. In poza atasata e un colt de trotuar pe care l-am luat ieri din cauza unuia mai ingramadit care blocase o iesire.
Poate cu roti de 18 era OK dar cu 19 clar le ciobeam.
Si asta era un coltic mai mic, am avut vreo cateva cazuri in care chiar si cu cele de 17 eram la limita, se ducea urma pana la 1 cm de buza jantei.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by akeem on 03 Jan 2022, 11:04, edited 1 time in total.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Alexes
Posts: 59
Joined: 07 Apr 2018, 11:21
Auto: Kis Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Alexes »

Salutare, detin un KS 2018 si iarna folosesc 17 inch hankook iar vara 19 conti.
Avand in vedere ca fac 4 ani si am doar ~30k km ma bate gandul sa trec la all season.
Intrebare: raman pe 17 sau 19? Variante de anvelope?

Drumuri bune!

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by bogdanescu03 »

Ramai pe 17. Michelin Cross Climate 2. Cele mai bune https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... e-Test.htm

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Smug »

Sincer, nu sunt de acord cu colegii. Vad prea multe sportage cu jante de tabla direct sau cele de aliaj allcar sau ceva de genu, urate foc, vi le luati si argintii cand n-au nicio treaba cu masina, pacat de aspectul ei, jantele alea scad nota vizuala. Cat despre diametru, mi-am luat jante de aliaj negre, originale kia pe 17 sa le folosesc iarna, vara avandu-le pe cele pe 19 gt line. Toata iarna asta nu am observat nici macar 10% diferenta la confort prin Bucuresti, m-am luat dupa majoritatea si ma simt dezamagit, noroc ca le-am prins la un pret bun. 2cm diferenta nu se simt, prefer latimea celor de 19

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Apache »

Eu unul, n-am ales jantele și anvelopele de iarnă pe 17 pentru că sunt “confortabile” ci mi-am pus problema prețului. M-ar fi costat mai mult cele pe 19.😊
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by akeem »

Ale mele nu sunt nici argintii, nici Allcar si nici de tabla :)
Nu le-am schimbat pentru confort si nici pentru pret, avand in vedere ca cele de 19" nu mi-au acoperit nici pe departe cat am dat pe cele de 17".
Le-am schimbat pentru ca cele de 19" mi se pareau urate foc (cele dinainte de FL, cele FL arata bine) dar in principal ca sa nu le vad julite si ciobite de trotuare si gropi. Degeaba ai mama jantelor daca arata ca dintii de ferastrau.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Penciu Mihai
Posts: 3
Joined: 29 Mar 2022, 13:57
Auto: Dacia
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Penciu Mihai »

Salut vreau sa comand de pe net nista anvelope si am vazut unele cu 3 ani garantie (la google.ro). Nu stiu in schimb daca a mai luat cineva de la ei , daca se poate achitat si cu cardul in rate...

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Apache »

@Penciu Mihai Cred că s-a întâmplat ceva când ai scris mesajul. În loc de denumirea site-ului de pe care vrei să achiziționezi anvelopele, în mesaj apare doar ”google.ro” ....
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by bogdanescu03 »

@Smug fiecare isi cumpara jante in functie de nevoi, aspect, buget. Ce treaba are daca sunt din tabla sau daca sunt alcar argintii atata timp cat isi fac treaba. Daca esti foarte pasionat de aspectul masinii, inteleg sa iti pui niste jante "asortate". In rest, fiecare pune ce vrea. Daca cineva nu are bani decat de jante de tabla, ce sa faca? In privinta anvelopelor, nici aici nu sunt de acord cu tine: anvelopele de 17 sunt mai potrivite pentru strazile noastre. Sunt sanse mai mici sa lovesti jantele si in mod clar absorb socurile mai bine pentru ca peretele lateral e mai mare (2 cm conteaza). Bine, depinde si de anvelopa. Daca e o anvelopa sport, peretele va fi mai tare decat la o anvelopa touring. Dar la anvelope identice ca model, cea de 17 va fi mai confortabila decat cea de 19. La fel, o anvelopa de 225/60/17 se comporta diferit fata de 245/45/19 din cauza latimii. Directia este mult mai usoara, masina nu mai joaca asa mult pe santurile facute de camioane, zgomotul este mai redus, la fel si consumul. Toate astea le-am observat personal. Si mai este si pretul: o anvelopa pe 225/17 e mai ieftina decat una de 245/19. Deci sunt mult mai multe de luat in considerare, nu doar aspectul.

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Smug »

@bogdanescu03 din cauza mentalitatii asteia romanii de rand investesc in rable din germania sau mai rau, in masini noi de 30-100k euro, gen touareg, kodiaq sau mai stiu ce, dar cu tapiterie din stofa, cutie manuala, fara optiuni. El 'n-are nevoie' de scaune sau oglinzi incalzite, frana electrica, navigatie, faruri led, etc. Am auzit asta in reprezentanta Kia cand unul isi comanda noul EV6. Totusi da o suma serioasa pe o masina care doar arata bine, doar ca el sa poata pretinde ca e ceva ce nu e. Ia-ti ceva in buget daca nu-ti permiti mai apoi un set de jante sau anvelope pentru o masina de acest gen, e totusi o kia. Unpopular opinion

Sent from my moto x4 using Tapatalk


bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by bogdanescu03 »

@smug nu sunt de acord cu rablele din germania si nici cu anvelopele proaste (am vazut o gramada de GLE si X5 cu anvelope chinezesti). Dar daca nu ai bugetul necesar, poti sa sa iei niste jante de tabla si sa pui cele mai bune anvelope. Nu sa iei niste jante frumoase si sa pui resapate pe ele. Mie imi plac jantele de 19, arata cel mai bine pe masina. Dar daca nu erau obligatorii la GT Line, as fi ales pe 17 si nu mi-ar fi parut rau din motivele expuse mai sus. Pentru iarna am gasit chiar un model identic cu cel original dar pe 17 https://carbonadowheels.com/produkt/direction/ Nu le-m luat deoarece nu am gasit certificatele pentru ele si nici nu stiu sigur daca sunt fabricate in China si aduse in Polonia.

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by rain »

Smug wrote: 07 Apr 2022, 21:28 @bogdanescu03 din cauza mentalitatii asteia romanii de rand investesc in rable din germania sau mai rau, in masini noi de 30-100k euro, gen touareg, kodiaq sau mai stiu ce, dar cu tapiterie din stofa, cutie manuala, fara optiuni. El 'n-are nevoie' de scaune sau oglinzi incalzite, frana electrica, navigatie, faruri led, etc. Am auzit asta in reprezentanta Kia cand unul isi comanda noul EV6. Totusi da o suma serioasa pe o masina care doar arata bine, doar ca el sa poata pretinde ca e ceva ce nu e. Ia-ti ceva in buget daca nu-ti permiti mai apoi un set de jante sau anvelope pentru o masina de acest gen, e totusi o kia. Unpopular opinion

Sent from my moto x4 using Tapatalk
Cred ca e cea mai mare gogomanie pe care am vazut`o aici pe forum.

Post Reply

Return to “Generalităţi”