Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Je80 »

La comanda mi sa spus ca ca veni probabil cu buton,la livrare avea manivela,sincer imi place mai mult cu levier,am avut si cu buton,pt mine era egal oricum acest aspect,masina are 3000 km,ma declar multumit,dotarile de pe Urbanul asta pt mine sunt suficiente.

alexcrist
Posts: 814
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Kia Sportage (2022)

Post by alexcrist »

Of, of, ce bine ar fi dacă dealerii ăștia de la Kia ar ști ce-ar vinde... De cel puțin 7 ani aceleași probleme, la orice reprezentanță. Dacă nu te duci de acasă cu lecția studiată, nici nu știi ce cumperi, că ei vorbesc doar după ureche. :(

Și nu, fișa de produs nu e mereu decisivă. Nu știu în cazul ăsta al rotiței, dar au fost atâtea cazuri de dotări lipsă (în fișă) sau greșite, încât eu le consider pur informative, la fel ca pozele de marketing.

razu
Posts: 19
Joined: 03 Mar 2022, 20:58
Auto: Kia
Location: Ploiești

Re: Kia Sportage (2022)

Post by razu »

@Je80

Concret.

Cât ați consum la drum întins și cât îți consumă în oraș.

Evident din cât ai putut să îți dai seama.

Mulțumesc!

Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Je80 »

7-8afara national si autostrazi ce avem ,8-9oras,doar daca merg f elegant afara mai putin,nu sunt nici sportiv rau dar nici lent,consum rezonabil pt asa masina,autostrada mers peste 150 ,se duce peste 9-10 si peste,sunt putini km momentan ca sa faci un consum.

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by weeezer »

Noutati de la dealer:

“Nu se poate oferi termen de livrare pentru modelele cu cutie automata”

Pe surse, am inteles ca Hyundai chiar au oprit comenzile pentru Tucson, acum vreo 2-3 saptamani.
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by DragosB »

alexcrist wrote: 21 Mar 2022, 12:24 Of, of, ce bine ar fi dacă dealerii ăștia de la Kia ar ști ce-ar vinde... De cel puțin 7 ani aceleași probleme, la orice reprezentanță. Dacă nu te duci de acasă cu lecția studiată, nici nu știi ce cumperi, că ei vorbesc doar după ureche. :(

In cazul meu de cel putin 10.De indata ce marca Kia( Ceed la inceput,apoi explozia Sportage) a inceput sa se vanda singura,o parte din treaba agentilor a trecut pe umerii cumparatorilor...Intr-o oarecare masura de inteles, pan' la urma.Suntem o piata estica, unde prinde din pacate bine stilul asta evaziv.Ia trimite-i in USA sa vanda o masina sau chiar si in UK.Nu ca aia ar fi toba de explicatii,dar sunt vanzatori in primul rand,nu "incheietori de contracte"
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by weeezer »

Lasa ca si aia din SUA le au pe ale lor.. vanzatori, de aia cer 5000-10000$ peste MSRP la modelele rare/cautate (vezi EV6).
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by weeezer »

Iata ca au aparut si preturile la PHEV, care este disponibil pentru comanda.

Dezavantaje fata de HEV: portbagaj mai mic, rezervor mai mic, performante (sportive) asemanatoare, la (in scripte) mai multi caluti.

Pretul nu este cu mult peste HEV in echipare similara, daca se folosesc vouchere RABLA.
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

Mai multi caluti compensati negativ de masa mai mare, performante un pic mai slabe si nitel mai greoaie in curbe.
Merita PHEV doar daca ai unde sa o incarci si faci multi km in oras, practic e ca si cum ai avea 2 masini in una: una de oras electrica (dar sa nu depasesti range intre incarcari si sa treaca pe termic) si una termica pt drum lung, cu penalizarea data de masa bateriilor. Si sa nu platesti pretul fara primele de la stat, ca nu merita.
Ceea ce ma enerveaza cel mai mult e ca nu are posibilitate de incalzire pur electrica. La HEV inteleg ca n-ai de unde, dar aici te poti lipsi de 3-4 kw, daca toata naveta zilnica e undeva la 20...30 km. Daca iar freaca motorul ala termic la -10 grade ca sa-mi dea caldura in habiltaclu n-am facut nicio smecherie, tot la destinatie o sa am caldura si tot o juma de kil de benzina in ulei o sa aiba ca la asta de acum.
Toata lumea ii da cu preheating sa nu plece termicul. Pai de unde preheating daca si atunci cand e in priza tot n-ai posibilitate de incalzire electrica. Nu stiu parerea voastra, dar pentru mine asta e o gâlma foarte mare la un PHEV. Mers electric nu inseamna doar economie, lipsa poluare si confort dar si protejarea motorului termic in oras, sa nu mearga rece, sa nu freci ambreiajele, etc.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

AdriCa
Posts: 51
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Kia Sportage (2022)

Post by AdriCa »

Salutare tuturor! De circa 2 saptamani sunt posesorul noului Sportage, varianta de baza Urban 1.6 T-GDI, transmisie manuala. Cu dotarile optionale precomandate de dealer: pachet de clima si pachet de iarna, senzori de parcare fata-spate, roata de rezerva temporara, aparatoare de noroi. Cam asta au primit/cerut toti dealerii din Romania, se pare, pentru aceasta varianta de echipare.

Dupa primii 1400 km parcursi, eu zic ca am facut o alegere foarte buna. Initial comandasem noul Tucson in echipare Style +, dar nu am vrut sa mai astept pe termen practic nedefinit, asa ca am facut rocada spre Kia, recent sosita in showroom, an de fabricatie 2022. Culoarea e Orange fusion, dar e ba portocaliu, ba rosu, ba cacaniu (depinde de lumina), mie imi place oricum.

Ajuns acasa, i-am luat presuri de cauciuc si i-am pus anvelope all-season Pirelli Cinturato (am vandut extrem de rapid Michelin-urile de vara pe olx).

Si cam atat. :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Apache »

Salutare!
Să o stăpânești sănătos și drumuri bune!
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

AdriCa
Posts: 51
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Kia Sportage (2022)

Post by AdriCa »

Multumesc! Poate acum, ca a venit cu adevarat primavara, nu mai gasesc urme de pisici la motor, dar la toamna trebuie sa ma gandesc daca sa montez o plasa de protectie sau ceva sa nu mai poata urca "la caldura"...desi nu cred ca exista ceva fabricat stas si trebuie confectionat in regie proprie.

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Smug »

Stie cineva daca 8AT de la Sportage 4 FL suporta awd?

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

@AdriCa, nu exista de cumparat protectie de pisici, dar cineva a facut ceva de genul, doar ca e discutie veche , 2 ani cel putin. Trebuie sa sapi nitel pe aici.
@Smug, in ce sens "suporta"? Eu cred ca 8AT s-a vandut doar 4x4 la noi, nu?
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

AdriCa
Posts: 51
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Kia Sportage (2022)

Post by AdriCa »

@Akeem, merci. Văzusem pe un grup de FB pe cineva cu noul Tucson care își montase așa ceva, dar nu mai găsesc postarea.

Post Reply

Return to “Generalităţi”