Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage (2022)

Post by razesul »


User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Cred că acum ar trebui să discutăm mai mult de timpii de livrare. Ce, cum, când vor ajunge mașinile noastre în țară, la noi in parcare, etc.

Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Je80 »

Eu am intrat in posesie,nu am apucat sa fac poze dar mi se pare ca arata bine pe negru,are si ceva minusuri fata de ce am avut pana acum,plasticele cam tari in interior,nu telescop la capota,bat ca la Dacie +mai cateva chestii minore care daca masina va fi fara probleme mecano-tehnice,sunt de trecut cu vederea,in rest prima impresie e ca se misca bine,silentioasa,suspensie ok pt gustul meu,prima impresie buna pt prima zi cu 100km in oras.Vanzatorul ,mai exact fata de la vanzari Timisoara impecabil pe tot parcursul discutiilor de cuvant de la inceput pana la sfarsit,respect pt oamenii care si fac treaba bine.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Super, drumuri bune! Ce motorizare? Suspensia e cea adaptiva? Daca e pe negru mi-ar placea cateva poze. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by andrei1271984 »

@je80 , gresit:) , Dacia are telescop.
Nici eu nu inteleg cum la o masina de 45k eur nu pui un amarat de telescop...
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Raport preț calitate bate toți competitorii în acest segment.

Dotați restul mașinilor la aceleași dotări și vedeți ce preț iese.

La mașini este vorba de gusturi mai ales la design. Pentru mine față de generațiile trecute este peste la toate capitolele.

Iar interiorul față de competitori este wow.

Dinu01
Posts: 15
Joined: 12 Feb 2022, 14:41
Auto: Kia Sportage 2022 HEV
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Dinu01 »

Salutare,
Cei care v-ati comandat masinile, ati ales si ECS-UL (ELECTRONIC CONTROL SUSPENSION)? Daca da, de ce ?
La drive test am condus o masina fara ECS si statea bine in curbe. Momentan eu am comandat masina fara ECS, doar ca nici nu am condus masini cu ECS, ca sa ii vad relevanta.
Logica mea a fost urmatoarea:
- o chestie in plus care se poate strica si nu cred ca e acoperita de garantie
- mi-am luat masina de familie si nu de curse, nu o sa abordez curbele ca nebunu
- masina de drive test s-a comportat ok pe drum si fara, chiar si in depasiri la 150 km\h.. condus putin mai sportiv as zice
Am zis sa deschid subiectul, ca sa nu am regrete pentru ~800 euro, tinand cont ca planific sa tin masina mimim 5 ani.

@je80: La cat mai multi km fara incidente! sper sa ne intalnim in trafic cat mai curand(daca am interpretat eu bine, esti din TM)

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Salutare!

Decizia de a alege ECS-ul vine mai mult din ce mediatizeaza ei aici: https://www.kia.ro/kia-romania/noul-kia ... tru-europa

"Noua platformă „N3” a influențat puternic și caracteristicile dinamice ale noului Sportage, combinând o călătorie rafinată, stabilă și confortabilă cu manevrabilitatea sporită și agilitatea. Sistemele avansate de direcție și suspensie, care au fost setate meticulous, ajută la îmbinarea acestor calități.

Pentru a crea o experiență de condus captivantă, dinamică și optimă pentru drumurile europene, noul Sportage debutează cu numeroase noutăți tehnologice inovatoare.

O nouă generație a sistemului ECS - Electronic Control Suspension oferă un confort optim și niveluri superioare de siguranță în orice moment datorită controlului său continuu al amortizarii. Tehnologia reacționează rapid la mișcările caroseriei și la comenzile direcției, efectuând ajustări ultra-rapide ale setărilor amortizoarelor pentru a contracara tangajul și ruliul caroseriei în viraje. De asemenea, sistemul ajustează forța de amortizare a suspensiei pentru a se adapta confortabil obstacolelor și pentru a reduce impactul suprafeței de rulare asupra roților.

Un sistem de tracțiune integrală - AWD, controlat electronic, asigură distribuirea optimă a puterii între puntea din față și din spate, în funcție de condițiile de rulare și de situațiile de condus, nu numai pentru a asigura îmbunătățirea și mai mult a performanțelor dinamice, ci și pentru sporirea siguranței și eficienței."

----

Consider ca este ceva util si au meritat banii.

Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Je80 »

0B6176B4-BD54-4E8A-9744-D414262FCA10.jpeg
B6EE0EA4-438E-48CF-8A67-F85D6C2F3A94.jpeg
9A45AEFA-4C89-438E-AAAB-22A6018385E5.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Je80
Posts: 18
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Je80 »

1,6 motor, 180cp, model Urban precomandat de dealer, cutie automata,incalzire in scaune,volan …

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »


Bogdan2022
Posts: 4
Joined: 07 Feb 2022, 19:43
Auto: Kia Sportage
Location: Bucurest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Bogdan2022 »

Legat de display, varianta Basic este in poza de mai sus cu Sportage-ul negru.

Si am vazut toti cum arata display-ul LCD de pe GT Line.

Pe Varianta Urban, legat de dispay, in specificatii avem:
- Radio + RDS + DAB cu display de 8”
- Bord tip „Supervision“ - 4.2” TFT

Pe varianta Urban se poate pune urmatorul pachet:
Varianta 2 Urban + Pachet navigaţie (PK0027) 750 €
- Fascie centrală - metal paint + pad print
- Cotieră portieră îmbrăcată în piele ecologică
- Navigaţie 12.3” + LCD + RDS + DAB + TMS (Kia Connect)
- Display integrat: cluster de 4” TFT LCD + 12.3” TFT LCD

Am de ales intre:
- un Urban Verde, cu clima, incalzire in scaune, livrat in mai
- un Urban cu clima, incalzire in scaune + pachetul de navigatie de mai sus, cred ca ar ajunge in august

Oare cu pachetul asta pe versiunea Urban, display-ul va arata la fel ca la GT Line ?
Merita sa mai astept cateva luni sa iau si pachetul de navigatie ?
Urban.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Bogdan2022 on 20 Feb 2022, 12:38, edited 1 time in total.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Nesta3 »

Livrat in mai, adică e în producție?Ca daca nu e, nu cred că se livrează in mai, la ce termene de livrare depasite sunt acum pe la toți producătorii.
Referitor la navi, aia de 8, îți satisface nevoile de navigare prin Apple car play și android auto.Singura chestie e cea de design, dar te poți obișnui foarte repede cu ea.Daca vrei sa arate mai altfel, se poate colanta, ori negru lucios ori alta culoare.
Cea de 12 arata într-adevăr altfel, nu știu exact ce oferă în plus și probabil că oferă.Dar din moment ce te-ai oprit la un Urban, nu ai așteptări de bling bling de la mașina.
Daca mașina e în producție și chiar vine in mai și daca unitatea de 8 suporta Apple car play/android auto, eu zic că nu are rost sa te complici să aștepți pentru altceva.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Bogdan2022
Posts: 4
Joined: 07 Feb 2022, 19:43
Auto: Kia Sportage
Location: Bucurest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Bogdan2022 »

Este precomandata de dealer si ajunge in mai, arata fix ca cea neagra de Timisoara de mai sus la interior, atat ca este verde la exterior.

La cele pe comanda mi-au zis ca le produc in aprilie daca dau comanda acum. Si ca livrarea dureaza 4-5 luni. Eu am estimat prin august.

Suporta Andoid auto versiunea Urban.

Turometrul si vitezometrul arata bine din punctul meu de vedere.
Ma deranjeaza un pic cum arata infotainement-ul cu butoane si plasticul mat din jur.

Sunt genul de om care cauta calitate-pret. Am luat in 2008 o Dacia Sandero aspirata noua si merge bine si acum :)
Insa deh, face 14 ani anul asta, trebuie schimbata :)

Si am zis sa iau un Turbo acum , trage binisor 1.6TGDI de pe Sportage

Dinu01
Posts: 15
Joined: 12 Feb 2022, 14:41
Auto: Kia Sportage 2022 HEV
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Dinu01 »

Salutare
@Sp4wned: Mersi fain de feedback. Am inteles motivatia din spatele alegerii tale, pentru mine nu pot sa zic ca e convingator.. Masina urmeaza sa fie folosita 80% din timp in oras, iar restul de 20% o sa fie o combinatie de concedii si scurte iesiri in weekend.
@Je80: Arata super pe negru, doar ca gusturile nu se discuta. Eu tot pe negru am mers.
@Bogdan2022: Eu am dat comanda in Februarie si am inteles ca masinile comandate pana in 28 Feb, urmeaza sa se produca intre 1 aprilie - 31 mai + 60 de zile, cel putin asta scrie in contract. Nu sunt luate in considerare posibilele intarzieri, care sigur o sa apara, dar sunt mentionate in contract. August pare o data realistica, as zice eu, desi Kia se lauda ca nu au intarzieri. Daca nu te grabesti sa iti schimbi masina, eu as Comanda versiunea cu ecranele de 12.3".

Post Reply

Return to “Generalităţi”