Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Minu »

Se primeste, eu pentru un Clio am primit in jur de 400 lei.
- Nu uitati sa recuperati placutele cu numerele de inmatriculare, intrucat acestea va vor fi necesare pentru radierea autovehicului ! -nu e obligatoriu, radierea masinii se face automat, cei de la centrul de casare informeaza politia si acestia radiaza masina din oficiu faca ca sa mai fie nevoie ca voi sa va prezentati la politie.Totusi, ar fi bine sa pastrati numerele in caz ca pot aparea probleme.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Când se predă rablă la centrul autorizat se eliberează certificatul de distrugere pe loc?

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Minu »

Da, iar cel de radiere il primesti prin posta.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Minu wrote:Da, iar cel de radiere il primesti prin posta.
In cât timp?

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Minu »

cateva zile, in jur de ~5 zile lucratoare cred
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Multumesc de info!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Nesta3 »

EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Un mic offtopic, un citat de prin alte părți:

"De fapt realitatea e undeva la mijloc. Producătorul (fabrica) le face la comandă, cu dotări diferite. Însă Hyundai România face comenzile în configurațiile pe care decide el că se vând la noi, în loc să lase clientul final să aleagă. Dacă e bine sau rău, e discutabil, după preferințe.

Iar ”programarea” de producție e așa și-așa perioada asta. Mașinile nu se fabrică ”la rând” cu bon de ordine. În funcție de dotări și disponibilitatea pieselor, se pot fabrica mașini cu anumite dotări, și alea se fabrică. Nu se blochează toată producția când au ajuns la comanda X pe care n-o pot finaliza că n-au o piesă. Valabil la orice marcă, nu toate comenzile au aceeași întârziere, ci depinde mult de ce s-a bifat pe comandă și ce probleme sunt pe moment la producție."



Esența este că din experiența mea în comanda efectuată nu am pățit asta. Adică ce am configurat asta o sa primesc.
Acum rămâne de văzut și când va ajunge. Sper să nu dureaze așa de mult.

Voi cei care ați comandat anul acesta modelul nou ce estimări, promisiuni de livrare aveți? In contract este trecut 60-90 zile lucrătoare.

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Kia Sportage (2022)

Post by alexcrist »

Mă copiezi? :lol:

Eu vorbeam acolo de Hyundai, nu de Kia. La Kia se pot configura mașinile de clientul final, la Hyundai nu. Strict politica importatorului.

Partea cu ”programarea la producție” se aplică la orice marcă, din motive de logică de business. E normal să produci tot ce poți și să amâni ce nu poți. De-asta și la Kia sunt întârzieri la livrare la unele mașini cu 7DCT, dar modele cu MT se livrează mai repede. Din ce am mai auzit, în tot grupul sunt probleme de componente la 7DCT. Și Tucson MHEV (singurul cu 7DCT) are întârzierile cele mai mari tot din cauza cutiei (subliniez: asta am mai citit și eu, nu am vreo sursă oficială).

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Am folosit ghilimele. Stiu ca vorbeai de Hyundai.

Sper sa nu se intample asa si la KIA.
90 de zile se fac in prima saptamana din iunie. Sa vedem. Eram curios si de altii care au dat comanda pe propria configuratie ce luna au trecuta in contract...

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Kia Sportage (2022)

Post by alexcrist »

Stai liniștit, glumeam. :P

Așteptare ușoară! :)

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Ne dăm cu alte treburi și o trece și timpul

Dinu01
Posts: 15
Joined: 12 Feb 2022, 14:41
Auto: Kia Sportage 2022 HEV
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Dinu01 »

Salutare,

Ca si viitor posesor de Kia, am zis sa ma inscriu in "club" ca sa facem schimb de experiente.
Saptamana trecuta am plasat comanda pentru o Kia Sportage HEV GT Line 4x2.
Termenul de livrare de pe contract este 60 de zile din data de 01.04.2022 (sper sa si reuseasca sa se tina de termen)

Zi faina va doresc,
Dinu

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Bun venit! Abia astept sa aflu cum se conduce. In tutorialele video nu e foarte detaliat, sunt curios cum se simt acei 230 CP (hibrizi insa).
Cum la Sorento HEV dureaza 8 luni o comanda, ar fi de mirare sa fie gata in 2 luni dar cine stie, fluxul e mult mai mare pentru Sportage.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

tampao
Posts: 9
Joined: 17 Aug 2018, 22:51
Auto: Sportage 1.6 DSL HP 4x4 6MT
Location: IASI

Re: Kia Sportage (2022)

Post by tampao »

Salutare. Am urmarit discutiile din acest topic, diverse pagini de FB si am vizionat zeci de review-uri si filmulete cu noul model, asa ca in mare parte sunt mai bine informat decat unii dealeri din reprezentante, care incearca sa vanda aceasta masina, dar se cam incurca in explicatii :o
Nu am gasit prea multe detalii legate de Kia Connect, asa ca daca aveti informatii despre acest aspect, as fi recunoscator. Kia se lauda ca te poti conecta la masina cu ajutorul telefonului si ai avea acces la climatizare, blocare/deblocare usi, motor si alte facilitati...Mi s-ar parea o functie foarte tare, dar nu este specificat nimic clar...(pe ce modele este disponibila, ce optiuni sunt disponibile in functie de model, costuri abonament, cartele, etc.).
Precizez faptul ca sunt posesor de KS 4 2019 de care sunt foarte multumit dar sunt tentat si de modelul nou (ma uit la un Gt-line AWD HEV), asa ca vreau sa cantaresc optiunile si sa vad daca se merita sa mai bag o suma de bani deloc neglijabila pentru a achizitiona modelul nou. Unele asptecte m-au convins, altele nu. Mai strang informatii :). Multumesc frumos si le doresc asteptare usoara celor care au dat deja comanda.

Post Reply

Return to “Generalităţi”