Filtru DFP

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
costinasa
Posts: 3
Joined: 31 Oct 2018, 10:33
Auto: kia sportage 2017 gt line 2.0
Location: Bucharest

Filtru DFP

Post by costinasa »

Salutare
Am o Kia SPortage qle (2017) si la inceputul anului am fost in service cu ea pt ca nu mai tragea si se aprindea senzorul de regenerare si nu facea nimic. Am fost la ei si pe langa ca nu au vrut sa imi schimbe din prima filtru (au vrut sa il curete electric si sa le si platesc) , m-am certat cu ei au acceptat sa il schimbe in garantie(nu stiu daca l-au schimbat sau doar au manarit din soft ceva). Ideea este ca a mers o luna bine dupa care masina nu mai tragea cand o acceleram , se chinuia sa traga. Azi am fost la revizie si i-am rugat sa se uite pe tester. Raspunsul a fost ca nu are nici o eroare , dar pana sa vin la ei pa tragea ba nu tragea. Voi ati schimbat dfp pana acum in garantie? a mai patiti cineva asa ceva? eu cred ca doar au sters erorare din calculator. NU trebuia sa imi dea filtrul stricat cum face si cu filtrele si cu placutele de frana? Aveti idee cum pot verifica daca este schimbat sau nu?

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Filtru DFP

Post by surfer »

La inlocuirile pe garantie nu se dau piesele vechi la clienti, pt ca trebuie trimise la fabrica (in teorie, in practica nu cred ca le trimit pe toate).

Foarte putin probabil sa nu fi fost schimbat, dar ce ne mai mira in Romania?
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

costinasa
Posts: 3
Joined: 31 Oct 2018, 10:33
Auto: kia sportage 2017 gt line 2.0
Location: Bucharest

Re: Filtru DFP

Post by costinasa »

Placute filtre chestii mici iti dau inapoi. O sa platesc un test cu testerul dar in alta parte sa vad ce le arata si lor

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Filtru DFP

Post by rain »

Placutele si filtrele nu fac obiectul garantiei, le platesti si de aceea le primesti inapoi.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Filtru DFP

Post by akeem »

Daca le ceri. Normal le lasi acolo ca ei teoretic au posibilitatea sa le arunce la gunoiul care trebuie (adica au contract cu firma care ridica deseurile petroliere si le duce intr-un loc specializat cu instalatii de tratare... chestii din astea).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Filtru DFP

Post by rain »

Placutele nu sunt DEEuri, nici filtrele de aer/polen.

Post Reply

Return to “Generalităţi”