7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by surfer »

LA Ceed nu cunosc sa fi fost raportata vreo problema cu 7DCT.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by zaboss »

Da, problemele sunt doar la 1.6 T-Gdi. 7DCT mai e și pe cel de 1l și pe fostul 1.4 și acum pe 1.5.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

vlad2005
Posts: 41
Joined: 23 Dec 2018, 23:43
Auto: Sportage
Location: Negrești, Vaslui

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by vlad2005 »

Detin sportage 1.7 T-GDI, AT cu care am +40.000Km.
Locuiesc într-un oraș mic, deci cutia nu este prea solicitată în treptele mici.
Într-adevăr, tinde să țină treapta a 2-a mai mult pentru că treapta 1 este foarte scurtă și te smuncește. Asta e, neavând reductor nu poti sa le ai pe toate, tracțiune, mers lin, ...
De asemenea, am sesizat tremuratul la mers in coloana, doar cand este un pic de panta (Bușteni), dar probabil că la mine ambreiajul nu este așa de obosit ca la alții, din motivul expus la început. Practic la Bușteni a fost singurul loc unde am mers în coloană pe mod manual. Am făcut update de soft la cutie, nu cred că se va schimba ceva fundamental.
Ideea de fond este că eu încă de la început m-am adaptat un pic la problema treptei 2 cam patinată. Astfel, dacă am de trecut peste cale ferata (proasta), ma duc pe manual (padele sau schimbator). Acasa, unde am lucrare la canalizare de 2 ani de zile pe vreo 200m (minunata țară), comut manual si mai degraba tin mai turat treapta 1 decat subturat sau patinat în treapta 2.
O altă soluție, nu am încercat, este să merg pe sport la condiții dificile.
Deci DCT-ul nu este o cutie la care sa uiti ca esti sofer, mai trebuie sa ajuți cand si cand și mă refer aici la viteză mică sau drum dificil. Ambreiajul îl patinezi și manual la traseu dificil, dar ai alt control, pe care deocamdată nu îl poate reproduce pe deplin un soft.
La drum întins este o plăcere DCT-ul, nu m-as întoarce pe manuală niciodată.
Acum, dacă cineva iși imaginează că la acest moment îți iei la 20-30k masina beton cu cutie automata, putere, electronica, spațiu atunci vă aflați într-o mare eroare. Am auzit de audi sau bmw cu probleme la preturi mult mai mari. La gama asta de pret sunt masini care rezista câțiva ani buni, apoi vezi ce faci. Nu sunt bani puțini, dar dupa cum toata lumea vede, nu se mai fac lucrurile ca altă dată și poate la auto este unul din locurile unde se vede cel mai bine acest lucru. Iar la cât dai pe o Kia, la alte mărci primești mult mai puțin.
Sportage 1.6 T-GDi 7DCT GT Line 4x4

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Nesta3 »

Sunt variante cu cutie de top in momentul de fata și anume Aisin EAT8:
Peugeot 2008, Peugeot 3008 in gama asta de SUV.
La 2008 nu ai tracțiune integrală, iar la 3008 ai integrală doar pe variantele Hybrid.
Peugeot 2008 , 1.2 benzina 155cp, cutie EAT8 e până în 30mii euro în echipare full.
Peugeot 3008 are EAT 8 doar in variantele GT și pleacă de la 32mii euro și ajunge la 48mii euro varianta plug in.
Preturi de listă, fara nicio reducere rabla sau dealer.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

FlorinSrd
Posts: 2
Joined: 16 Aug 2021, 01:52
Auto: Kia Sportage
Location: România

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by FlorinSrd »

Doresc sa achiziționez un Kia Sportage 1.7 CRDI 2WD GT Line 140cp, cutie viteze automata, 97k km.Din ce am citit aici ma cam îngrijorează problemele semnalate la acest tip de cutie automata.As dori câteva sfaturi în legătură cu verificarea acestei cutii și la ce trebuie sa fiu atent atunci când voi ajunge sa o cumpăr.

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by soparlik »

Din cate am inteles problemele is pe benzinara pe DCT nu pe CVTu de la diesel - asa ca ar trebui sa fie ok


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by aqua »

dieselul de 185 (daca mai exista) avea cu convertizorde cuplu, CVT nu exista in gama KIA, si da, dpdv fiabilitate cea cu convertizor se pare ca e mai ok decat DCT
insa pe dieselul de 136 stiu ca tot DCT se punea
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Faust
Posts: 504
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Faust »

zaboss
Probleme sunt la toate Sportage cu 7DCT, indiferent de motorizare!
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

FlorinSrd
Posts: 2
Joined: 16 Aug 2021, 01:52
Auto: Kia Sportage
Location: România

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by FlorinSrd »

A avut cineva din grup recent problemele cu aceasta cutie? Și dacă da la cât se ridica costul de reparație plus manopera la aceasta cutie.

adyzaha
Posts: 2
Joined: 31 Jan 2018, 17:44
Auto: Kia Sportage GTline
Location: Timisoara

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by adyzaha »

Salutare,
Dețin un Kia Sportage 1.6 GT-LINE 7DCT 78000km din ianuarie 2018! Pana acum am avut doar o singura data probleme cu cutia(se scutura urat mașina la viteza scăzuta), sa întâmplat luna aceasta când am mers bara la bara cam 2 ore la 40°C. Mam gândit ca probabil sa încins ambreiajul, lucru confirmat din ceea ce am citit pe acest topic. Dupa ce sa terminat coloana mașina a mers ca unsa! Pe viitor voi încerca sa o pun in modul sport atunci când voi sta in coloana!
Ca si concluzie, pot spune ca sunt mulțumit pana acum de mașina, mai ales de accelerație iar cutia mi se pare ca schimba senzațional in modul sport. Sunt convins ca o cutie automata cu convertizor ar fi mai fiabila însa o prefer pe asta deoarece imi place sa conduc sportiv!
Legat de consumul de antigel, si la mine se pare ca se întâmpla acest însa pot trece peste acest aspect fără probleme!

P.S. nu știu dacă voi mai fi asa de entuziasmat de cutie dacă voi avea probleme cu ea!
Kia Sportage 1.6T-GDI 7DCT GTLINE AWD Black

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by akeem »

Nu e ok nici in sport ca smuceste. Depinde si de cum se deplasează coloana. Incearca mai degrabă sa o tii din padele.
Iar cand e cazul sa nu mai fie nevoie de padele, dai odata scurt de maneta in poarta manuala si inapoi si trece pe automat instant, nu trebuie sa astepti 10 secunde sau pana se prinde ea sa revina in D.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Ionutnitu
Posts: 2
Joined: 03 Sep 2021, 11:37
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Termen de livrare depasit

Post by Ionutnitu »

Salut , si vreau sa ma adresez celor care de curand si.au achizitionat kia sportage si are probleme la termenul de livrare . Mentionez ca pe data de 28 mai am platit avansul de 5 mi de euro si mi.au spus ca termenul de livrare este de 60 de zile . Suntem in luna septembrie si nici macar seria de sasiu nu am primit.o . Masina achizitionata din reprezentanta din constanta . Ce se poate face ? Am sunat la bucuresti si de acolo imi zic ca cei de aici trebuie sa stie dece dureaza atata . Cel de la reprezentanta ma tot duce cu zaharelul saptamana care vine primesc seria se sasiu si dupa in 14 zile vine masina etc. Am optat pt un kia sportage 1.6 dsl hybrid electric 7dct hp 4x2 in jur de 22 de mii prin programul rabla . Va intreb ce este de facut pot recupera bani , merita sa mai astept ?

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by ionutp »

Eu as merge la reprezentanta din Constanta si as face scandal. Mai grav, mi-as lua parintii si i-as pune pe ei sa faca scandal (mama e tare in clanta :D). Mai in gluma, mai in serios, cei din Constanta ar trebui sa explice clar ce s-a intamplat si de ce.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by rain »

Se poate sa nu tina de ei intarzierea, poate ceva problema la fabrica. Eu am dat avans pe 5 iulie, plata integrala pe 19 iulie, masina ridicata pe 31 iulie. Ce e drept, a fost "oferta" cu precomenzi, am prins ceva din lotul de precomenzi din iunie.

Ionutnitu
Posts: 2
Joined: 03 Sep 2021, 11:37
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Ionutnitu »

Pe 7 septembrie ma sunat deelerul si am am platit restul de bani. ( Pe semne ca a iesit seria de sasiu ).... Zambind imi spune in 14 zile aveti masina ... Suntem pe 23 septembrie si nici un semn😂😂 m-am resemnat ,Am zis ca arunci cand vine .. vine si cu asta basta.
Ps . Poate vine anul asta 🤣🤣

Post Reply

Return to “Generalităţi”