Intrebari care nu merita un topic separat

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by akeem »

E adevarat ca pe vremuri pielea era piele, dar acum chiar si modelele premium au piele ecologica. Se poate si naturala dar plătești in plus (adica in plus peste optiunea de... piele) si in general sunt optiunile exclusiviste gen Designo, tralala... Daca configurezi un Cayenne nou ai stofa, piele si... piele adevarata.
De asemenea si calitatea difera (zic de cea naturala) intre un C si un S de exemplu. Personal cea mai calitativa piele am vazut-o intr-un showroom cu masini de epoca de pe lângă DRPCIV Pipera (s-a desfiintat de cativa ani) pe la Porchane si RR din anii '70. La fel pot spune si despre vopsea. In ziua de azi si un Bentley are coaja de portocala.
Last edited by akeem on 28 Nov 2020, 13:37, edited 1 time in total.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Faust
Posts: 501
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Faust »

Da, este Black Edition
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

mesmer88
Posts: 59
Joined: 19 Feb 2017, 19:38
Auto: Kia

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by mesmer88 »

Stie cineva cum se activeaza acel contor pentru urmatoarea revizie la o masina noua?
Ma gandesc ca sunt 2 variante: fie de la fabricatie, fie cand este pregatita la dealer.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by akeem »

Din laptop la fiecare revizie.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

dragostri
Posts: 27
Joined: 08 Dec 2017, 21:10
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT
Location: Buc

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by dragostri »

Poți și din meniu...direct din mașină ...acolo unde îți arată în câți km sau zile rămase până la revizie poți să dai reset. Eu am dat singur că uitaseră după revizie .

Dean
Posts: 8
Joined: 04 Oct 2020, 21:07
Auto: Kia
Location: Cs

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Dean »

Buna, voi cumpara o Kia Sportage 2017 care, din pacate, nu are scaunul pasager cu reglaj pe inaltime. Se poate monta ulterior fara sa afecteze garantia?

ekisim
Posts: 16
Joined: 28 Dec 2020, 12:01
Auto: Hyundai Tucson
Location: Turda

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by ekisim »

Vreau să cumpăr o Kia Sportage diesel fabricată după 2017.
Ce motor diesel să aleg, care e mai fiabil, cel de 1700 cmc sau cel de 2000 cmc, şi cam care este diferența de consum între ele?

ekisim
Posts: 16
Joined: 28 Dec 2020, 12:01
Auto: Hyundai Tucson
Location: Turda

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by ekisim »

Am uitat să mai întreb dacă distribuția este pe curea sau pe lanț la 1.7 şi 2.0 diesel.
Mulțumesc.

Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Maurul »

ekisim -Am uitat să mai întreb dacă distribuția este pe curea sau pe lanț la 1.7 şi 2.0 diesel.
Mulțumesc.
Lant

ekisim
Posts: 16
Joined: 28 Dec 2020, 12:01
Auto: Hyundai Tucson
Location: Turda

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by ekisim »

Intre timp sunt în tratative cu un Sportage de 1.7 litri cu 116 CP mă voi duce să-l văd după anul nou, sper să nu fie puterea prea mică.
Vă rog să-mi spuneți dacă știți, s-au fabricat cumva Sportage model 2017 şi cu faruri Led pe faza scurtă (deci nu luminile de zi) pentru că eu ştiu doar cu Xenon.
Mie mi-a spus vânzătorul că are leduri pe faza scurtă, nu xenon, şi tind să cred că nu e adevărat.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by ionutp »

Nu stiu daca are din fabrica, poate are aftermarket, desi nu as crede. Oricum se vede imediat, verifici asta cand vezi masina.
In general ti-as recomanda sa nu ai complet incredere in ce iti zice. Investeste 100-150 RON in https://www.kia-hotline.com/euro5/login.tiles (sursa oficiala Kia) si carvertical/autodna sau altceva de acest gen, verifica si la RAR sa vezi daca apare (gratuit). Ai nevoie doar de VIN. Cere-l. Daca nu pare prea dornic sa ti-l dea, ar trebui sa ridice un semn de intrebare. Eu iti recomand sa te mai uiti si la alte masini, poate sa mai pui un 500 E la buget. Merita, ca o iei pe termen lung banuiesc.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by relu_24 »

Poate a pus aftermarket, pe Sportage pan la facelift in 2018 era halogen și opțional xenon (xenon venea automat și cu spălător de faruri).
Daca a montat led sau xenon aftermarket nu sunt omologate și s-ar putea sa ai probleme la ITP, e bine sa pui halogenul înapoi când faci ITP.

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by aqua »

ekisim wrote: 28 Dec 2020, 23:02 Intre timp sunt în tratative cu un Sportage de 1.7 litri cu 116 CP mă voi duce să-l văd după anul nou, sper să nu fie puterea prea mică.
Vă rog să-mi spuneți dacă știți, s-au fabricat cumva Sportage model 2017 şi cu faruri Led pe faza scurtă (deci nu luminile de zi) pentru că eu ştiu doar cu Xenon.
Mie mi-a spus vânzătorul că are leduri pe faza scurtă, nu xenon, şi tind să cred că nu e adevărat.
sigur nu exista far led in 2017, doar xenon, cel putin la cele vandute in RO
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Energicus »

La multi ani!
Acum ca am dat comanda, vine necesitatea achizitionarii unui scaun pentru copil. Voi ce model aveti? Inteleg ca trebuie sa fie compatibil cu forma banchetei spate.
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Nesta3 »

Ce varsta?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”