termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: termen de livrare depasit

Post by ceappone »

E si normal sa nu platesti nimik pe ea in afara de cele 2 consumabile , primesti practic o Masina de inchiriat din partea reprezentantului pt nerespectarea contractului , pe perioada cu care se intarzie livrarea (cauzele sunt si de bun simt -Probleme din fabrica sau hartogarelile din fiecare tara- dar de multe ori au si legatura cu viramentele facute de catre reprezentanti producatorului sau de catre titularul leasingului catre astia si asa mai departe- nu vine banul , nu pleaca nici Masina din fabrica ... Putin impropriu spus pt ca de fapt este vorba de loturi de masini pt ca afacerea sa devina si mai profitabila pt reprezentanti , iar unii asteapta in plus si pt ca aceste comenzi sa completeze numarul , respectiv oferta producatorului catre dealer)

asa ca asta am vrut sa spun acum ceva vreme celor care intampina astfel de Probleme desi au achitat in prealabil toate obligatiile contractuale ... cere-ti-va drepturile oameni buni si luati-le masinile de inchiriat la alergat si veti vedea ca e mai bine si pt voi (termenul extra de asteptare se poate scurta simtitor sau macar va puteti face treburile pt care ati decis ca va trebuie o Masina )

Drumuri bune la toti !!

MariO.Bv
Posts: 98
Joined: 06 Apr 2016, 19:01
Auto: KIA Sportage 1.6GDI Style

Re: termen de livrare depasit

Post by MariO.Bv »

In sfarsit am serie de sasiu!
Daca nu injuri atunci cand conduci ... inseamna ca nu esti atent la drum !

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

Salutare,

Ce intarzieri ati inregistrat pentru comenzile in cazul GT Line?
Eu am facut contractul in 29.04, luna de producere era luna iunie, am fost anuntat ca masina se va produce pe 1 iulie.
Dupa care am fost anuntat astazi ca noul termen este prima saptamana a lui august, fara a avea ziua productiei in clar.

Ati inregistrat intarzieri similare ? (GT Line,DCT, 1.6 T-GDI cu un set de optionale)
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

Deci s-a ajuns la peste 3 luni, de la comanda, cu livrarea? Fain, deci cine comanda acum, o are la toamna tarziu. Daca e si cu Rabla are toate sansele sa piarda facilitatile programului. Rabla se termina pe la 1 Decembrie, sa isi ia si dealerii banutii, prin 2017 la inceput.


Btw...cica azi se cam termina tichetele, din lotul suplimentar.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

Cu tichetul Rabla am rezolvat, am reusit sa fac rezervarea si formalitatile.
Vineri,22.07 se implinesc 12 saptamani de la lansarea comenzii. Cu noua estimare intre lansare si livrare ar fi cam 14 saptamani.
Ce nu inteleg, de ce nu s-a produs masina in 1 iulie , data care era confirmata la un moment dat in sistemul lor.
Dupa care din 1 iulie si pana in 19 iulie n-am primit nici un update.
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

vladbuzdu
Posts: 125
Joined: 19 Apr 2016, 12:14
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL

Re: termen de livrare depasit

Post by vladbuzdu »

am inteles ca la GT line sunt problemele astea.
a mea a venit deja de 2 saptamani dar m-a impotmolit la credit

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by radurobertino »

Salut.Astept si eu un Sportage Clasic 1,6 Gdi.Data fabricării trebuia sa fie 15 Iulie,dar deocamdată dealerul din Timișoara,spune ca încă nu are serie de șasiu si nu știe nimic.Sa înțeleg ca termenele nu vor fi respectate?Mai e cineva care aștepta masina cu termen de fabricare 15 Iulie?

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

Dar la alti dealeri din tara nu ai incercat? Au masini pe stoc, mai ales 1.6 GDI.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

Practic mașină mea în acte e cumpărată de la MIT Motor București, dealerul din Timișoara e doar un intermediar, cred. Îmi este mai aproape Timișoara și am des drumuri acolo.

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

Mai asteapta cineva dupa GTLine cu comanda efectuata in luna aprilie?
La mine e estimata data productiei prima saptamana din august fara sa mi se confirme o data certa ...
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

Cei de la Kia România sunt niște nesimțiți care rulează banii clienților. Am plătit 20% din valoarea mașinii , care trebuia fabricată pe 15 iulie, ca rezervare. Mașina nici pana astăzi nu are serie de șasiu și nu se știe când va avea. I-am scris două mail-uri lui George Damian, Sales manager la Kia România, sa îl întreb ce se întâmplă cu masina și nici nu a catadicsit sa răspundă. Pot să accept faptul că sunt întârzieri de producție, dar doresc să primesc o explicație, sa știu pentru ce am plătit. Respect pentru clienți, ioc. O sa scriu mâine la Kia Europe, poate o sa ma lămurească ej

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

E cerere mare se pare. In cazul asta ai fi facut bine sa mergi in tara unde sunt pe stoc, de ce sa astepti atatea luni de zile. Vezi ca se cer mai mult benzinarele acum.

Cei de la KIA RO or fi astepand si ei un raspuns din Slovacia, se sta la rand si pentru raspunsuri! :lol:
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

Mi se pare de bun simț sa fi primit un răspuns,indiferent care ar fi fost acela, și nu sa fiu ignorat. Kia România e singurul importator care cere 20%din valoarea mașinii ca rezervare, ceilalți cer 5-10%.Probabil Ferrari mai cere atât.

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

Ai dreptate! Dar bazandu-te pe bunul simt al importatorului, tot fara masina esti. Nu poti schimba nimic. Poate o sa iti prinda bine mai incolo, cand cursul euro va sari, ca ai dat deja 20% din pretul masinii. Tot banii tai sunt pana la urma, nu ai alta cale. La coreeni sau aiurea in lume probabil ca ti se dadea un raspuns la timp, eventual si scuze.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

Da, e absolut aiurea sa nu primesti nici un raspuns.
Initial eu am avut data productiei 1 iulie dupa care pe 19 iulie am fost anuntat ca nu s-a produs si ca se estimeaza prima saptamana din august.
Acum suntem inaintea acelei saptamani si nu exista nici un update. Inadmisibil, nu inteleg cum nu poate sa existe o planificare clara a productiei si comunicarea informatiei catre client. Kia Cluj nici macar nu mai raspunde la solicitari.
Am dat 20% avans si stau cu restul de bani in asteptare si urmarind fluctuatiile de curs.
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

Post Reply

Return to “Generalităţi”