zgomot ciudat

Moderators: BAU, b76bgaarh, Nesta3

iuliansan
Auto:

zgomot ciudat

Post by iuliansan » 16 May 2012, 21:07

Salut,
Sunt un posesor de Kia SportageIII,2.0 DSL Style,are 600 de km la bord:D si...m-a uimit!Sunt ff multumit de alegerea facuta(mai sunt cateva detalii care mi-au displacut,plastice ieftine si anumite optiuni lipsite de logica-cornering lights care sunt declansate de semnalizator si nu de volan),masina este senzationala pentru clasa ei de pret!!doar doua mici probleme in acesti 600 de km.Le expun aici in speranta ca cineva(un posesor de acelasi model si care a experimentat probleme similare poate:D) ma poate linisti inainte sa merg sa ma iau de gat cu cei de IMG din Jilava(care vor incerca sa ma abureasca cu niste explicatii ingineresti care defapt nu spun nimic):
1.la un moment dat motorul mergea la relanti ca si cum dorea sa se opreasca,functiona inecat de parca mergea in 3 pistoane si nu patru,dar doar la relanti,in mers nu facea probleme,tragea normal;am mers la dealer,i-a dat o curatare de filtru de particule,aveam deja 7 grame de funingine,si de atunci nu a mai zis nimic.mi-au explicat k in primii 500 de km motorul isi face niste setari,ca el inca nu stie ce stil de mers am eu,sau ca poate l-am surprins si m-am oprit exact in momentul cand incepuse sa isi faca o curatare a filtrului de particule;
2.are uneori un zgomot pe bratele spate de arc destins,mai ales dupa ce trec de hopuri mai agresive-limitatoare de viteza pe care le iau mai tare).la inceput am crezut ca se misca ceva prin portbagaj,dar nimic.este clar un zgomot ce vine de la brate,parca se destind arcurile singure.se aude imediat dupa ce trec de un hop sau chiar si cand plec mai tare de pe loc.e ciudat oricum.voi merge la dealer sa imi verifice articulatiile si trenul de rulare pe spate,o fi ceva desfacut sau mai larg.
Cam astea sunt micile mele probleme,astept unele pareri.Va multumesc.
[b][color=#FF4000]SportageIII,2.0 DSL Style,136HP,Techno Orange[/color][/b]

marku_trd
Auto:

Re: zgomot ciudat

Post by marku_trd » 17 May 2012, 09:14

Salut si sa o stapanesti sanatos!
In ceea ce priveste prima problema semnalata, la mine nu s-a manifestat.
Legat de a doua problema, acum ca citesc descrierea ta as zice ca si a mea prezinta aceleasi simptome. Chiar sunt curios daca la tine vor descoperi ceva.
Eu am probleme cu usa de la sofer care nu se mai deschide din exterior decat daca apas pe usa in timp ce trag de clanta. Astept sa imi aduca un cablu care trebuie schimbat.
Sa ai parte de drumuri bune!
[b]KIA Sportage 2012, 2.0 DSL AT, 184Cp, Premium, Sand Track[/b]
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=74&t=11296

iuliansan
Auto:

Post by iuliansan » 17 May 2012, 11:42

Tare versiunea ta,cu cei 184 de cai:)!Problema de la relanti sper sa nu mai apara,la tine cred ca e putin diferit regimul de lucru avand o cutie automata.A doua problema nu e grava,dar stii cum e...masina noua,nu doresti sa auzi vreun zgomot ciudat,mai ales ca eu am mai avut o masina noua,un Opel Astra GTC,care nu a facut ABSOLUT nici un zgomot vreo 40k d km!!In legatura cu portiera soferului,la mine se inchide mai greu decat celelalte si cand o deschid trebuie sa trag mai cu simt de raspundere de maner,sper sa nu ajunga la aceleasi manifestari k la tine.Sa ma tii la curent despre cablul respectiv,oricum e clar ca si usa mea are ceva in neregula.Multumesc de raspuns!Drumuri usoare si cat mai placute!Oricum ar fi,detinem niste bijuterii cu care iti e mai mare dragul sa iesi la drum:)!

iuliansan
Auto:

Post by iuliansan » 26 Jun 2012, 15:44

Revin cu zgomotul si vibratia masinii mele,au descoperit intr-un final buba:se pare ca este un defect de fabricatie al volantei si urmeaza sa mi-o schimbe.Aceasta problema apare la masinile fabricate incepand cu ianuarie 2012,cand au schimbat modelul volantei.cam asta e,acum astept volanta,nu o au pe stoc in Germania deci mai dureaza...

Locked

Return to “Sportage”