pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact orig

Inclusiv campaniile de rechemări
crmocanu
Posts: 20
Joined: 29 Jun 2008, 08:09
Auto:
Location: iasi
Contact:

pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact orig

Post by crmocanu »

Buna!
Anul asta m-am hotarat sa nu mai duc masina la service-ul din Calea Chisinaului ci la alt service si surpriza mare sa constat ca nici macar un filtru nu era original sau cu codul din factura ce mi-a fost inmanata si platita cu enorm de multi bani.
Va rog verificati toate filtrele montate de cei de la reprezentanta si astept lamuriri de la Klado Motors care au lucrat si lucreaza acolo chiar daca s-a skimbat denumirea societatii.
Cu stima tuturor!
moca

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by alex79 »

Da si tu niste detalii. Pana la urma ai fost sau nu pe Calea Chisinaului? Trendo parca ii spune acum. Ce revizie a fost? Ce masina ai?Ce ti s-a facturat? La ce preturi? Sa intelegem ca desi pe factura erau coduri de Kia, ai primit altceva? Daca da e nasol. Ne pun sa cumparam de la service-uri autorizate si umbla cu prostii. Un ilustru domn de la cel service se batea cu caramida in piept ce service tare o sa iasa in Iasi. Dar sa plecam de la prezumtia de nevinovatie. Sa nu fie doar un zvon aruncat, poate de concurenta.
Rog clarificari.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by alex79 »

Da deci nu poti pune baza pe tot ce scriu unii. Multe zvonuri si nimic concret. Nici nu stiu de ce m-am obosit sa citesc postul asta. Trebuia din start ignore.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by Ogy »

Alex, fiecare utilzator al acestui forum are dreptul la replica (post). In momentul in care se constata actiuni de concurenta neloiala, utilizatorul/ii respectivi raspund in fata legilor in vigoare (vezi regulament 2F si 4D). Avem deja un caz pe aceasta tema, urmand ca service-ul prejudiciat sa-si recupereze pagubele de la acestia in functie de cum se va pronunta justitia.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by alex79 »

Roger that! Pe viitor am sa ignor mesaje de genul, daca nu au ceva in spate. Poate m-am grabit... dar te saturi la un moment dat de posturi de genul. In fine, ramane cum s-a stabilit.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

crmocanu
Posts: 20
Joined: 29 Jun 2008, 08:09
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by crmocanu »

Buna, scuze ca am raspuns fff tarziu.
Eu am o masina kia ceed din 2008, iar in data de 27.05.2010 am facut revizia de 2 ani la marele service "KLADO MOTORS", care avea aceeasi angajati si patron ca cei de acum, kiar daca se kiama Trendo.
Facutura este nr. 0006338 din data 27.05.2010.
Piese
Filtru aer 281132H000 - 1buc - 66.98 f tva
Filtru polen 971331H000 - 1buc - 104.18 f tva
Filtru ulei 2630035503 - 1buc - 34.90 f. tva
Ulei motor 5W-30 - 3.5 l - 161.77 lei f tva (eu cand am skimbat uleiul a intrat maxim 3l cu 30 de min scurs nu in 5 min ca la service)
Manopera revizie - 1,1 ore 75,90 lei f. tva - kiar daca reviziz a durat fix 15 min
Matcon - 1buc - 12.32 lei f.tva -asta nici nu stiu ce prostie mai e......
Acum va astept cu replici!!!
Va rog sa verificati piesele e usor mai ales la filtre, caci pe toate trebuie sa scrie KIA sau Hyundai.
moca

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by alex79 »

Filtrul asta de polen bag de seama ca e la mare cautare. Are un pret de ti se invarte poza in buletin. Per total totusi valoarea facturii e ok. Inteleg totusi ca doar pe factura apar codurile de Kia? Daca vii cu consumabile de acasa comenteaza, daca le aduc ei de unde pot e ok. Ciudata treaba. Important sa nu inghitim asa ceva.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

crmocanu
Posts: 20
Joined: 29 Jun 2008, 08:09
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by crmocanu »

buna,
nu stiu daca ai inteles, codurile sunt de piese originale iar piesele de pe masina erau de la "jakoparts" care de fapt sunt la cel putin 30 % din pretul celor originale.
moca

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by neagu_bwf »

d'asta fac eu revizia la vecinu la garaj... mai ieftineala ... mai radem ... mai bem o bere spargem o samanta....
si merge masina brici :)
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by zaboss »

Sunt singurul care nu vede nici o dovadă în sprijinul afirmaţiilor? Nişte piese de pe o factură pot să spun şi eu.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by alex79 »

@zaboss - e greu de probat. Poate o scanare ar fi ok, dar oricum in realitate nu stii exact ce s-a pus pe masina. Preturile cred ca sunt reale. Cam atat cred ca am dat si eu la Rodav acum 2 ani. Per total dupa cum spuneam valoarea finala e acceptabila. In mod normal daca vezi ca iti pune filtre altele decat Kia ar trebui sa ii strangi putin cu usa. Daca ar fi mai ieftine nu ar spune nimeni nimic.

@neagu_bwf - de curiozitate in modul prezentat de tine, cat te ajunge o revizie completa? Estimativ, nu la leut.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Dady
Posts: 10
Joined: 14 Jun 2010, 18:19
Auto:
Location: Iasi

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by Dady »

Daca este adevarata povestea si cei de la Klado/Trendo au luat bani pentru piese originale si au pus Jakoparts inseamna ca e golanie. M-am interesat la un magazin de piese cu care colaborez cam cu cat as putea lua filtrele astea - marca Jakoparts - si diferentele sint imense. Pai filtrul de ulei e 17 lei, cel de aer - 37, iar cel de polen - 38 (cu tot cu TVA!!!). Total - 92 lei! Si daca filtrele erau originale, preturile sint mari, dar asa pare hotie curata. Cred ca trebuia verificat atunci ce filtre au fost puse, acum pare cam tirziu.
[b]Ceed Best - Machine Silver, oct. 2008[/b]

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by eugeniuz2005 »

Am facut si eu revizia la Trendo joia trecuta (cea de 75.000 km) si consumabilele schimbate au fost cele provenind de la Hyundai / Kia (Mobis) adica piese de origine. Ce-i drept eu am stat langa masina ca am mai intrebat una alta, s-a mai verificat si altceva decat strict lista.
Nu spun ca nu se poate sa fi pus in alta situatie si altceva decat piese de origine dar aceste lucruri nu cumva trebuie sesizate cat mai repede de la producerea lor?

A... da ... si am dat 633 lei cu tot cu filtrul de aer al rezervorului care acuma fost schimbat prima data.
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by catt »

@Dady
Ma intereseaza foarte tare magazinul cu care colaborezi , in principiu macar filtrul de polen as vrea sa-l iau de la ei ca sincer mi s-a acrit de preturile de la klado/trendo .
Da-mi te rog un PM daca e interzis sa faci "reclama" aici ..
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

Boby

Re: pacaleala la revizii doar piese aftermarket si pe fact o

Post by Boby »

eugeniuz2005 wrote: A... da ... si am dat 633 lei cu tot cu filtrul de aer al rezervorului care acuma fost schimbat prima data.
Filtrul de aer al rezervorului trebuia schimbat la revizia a III-a, la 45000 km si nu la 75000 km.
Pe mine voiau sa ma amane Trendo la schimat filtrul respectiv, dar m-am tinut de ei pana l-au schimbat in ziua reviziei.

Referitor la uleiul lor, il aveau la un bidon fara eticheta, dar oricum nu ma interesa caci am dus uleiul meu Mobil 1 ESP Formula 5W30, procurat de la Bras bidon 4l=180 lei.

Cu filtrele mele originale Mobis, uleiul si bujiile (iridium) duse de mine am economisit fata de solicitarea lor de 700 lei, fix 200 lei, basca ca am pus ulei mai bun ca al lor si bujii iridium NGK.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”