Revizie 4 - Diesel

Inclusiv campaniile de rechemări
MCI
Posts: 42
Joined: 10 Aug 2007, 12:33
Auto:
Location: VALCEA

Revizie 4 - Diesel

Post by MCI »

Salutare ...

In primul rand, as dori sa rog pe moderator sa mai filtreze un pic topic-urile sau sa creeze niste topicuri default (ex. Revizia 1- Benzina, Revizia 1 - Motorina..etc) pentru a facilita accesul la informatii.

In luna mai, am facut revizia la IMG si va transmit cheltuielile legate de aceasta:

Produse achizitionate de mine:
A. King Auto (http://www.kia-piese.ro/): Atentie preturile de pe site-ul lor este fara TVA si poate sa difere ... cel mai bine este un telefon sau completarea unui formular de cerere
- filtru aer Kia Cee'd (28113-2H000): 53.31 RON
- filtru polen Kia (97133-1H000): 104.72 RON
- filtru ulei Kia Cee'd Diesel (26320-2A002): 32.91 RON

B. Doctor Auto (http://www.drauto.ro/)
- ulei Mobil 1 ESP 5W30 5L: 218 RON

Produse din service:

A. Service IMG
- Bec Auto 12V 5W: 1.24 RON
- Ornament Stergator (buson de la stergator...pierdut la spalatorie...probabil):5.43 RON
- Manopera:
- inlocuit bec: 90.83 RON)...waw ..
- manopera revizie: 128.94 RON

......146.61 RON .... la service IMG s-a facut o reducere "reducere comerciala manopera" de 10% ....platit deci 133.28 RON
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TOTAL REVIZIE 4: 542.22 RON ... o revizie la un pret bun zic eu!!!

P.S. Observatie: cand s-a schimbat uleiul la service baiatul care se ocupa de treaba asta a bagat initial ulei de la ei... a trebuit sa le atrag atentia pentru a-mi pune uleiul adus de mine desi toate produsele au fost predate catre el si le avea pe masa de service.....deci atentie !!!

MCI
Posts: 42
Joined: 10 Aug 2007, 12:33
Auto:
Location: VALCEA

Re: Revizie 4 - Diesel

Post by MCI »

scuze ... rectific unele valori...

Produse din service:

A. Service IMG
- Bec Auto 12V 5W: 1.24 RON
- Ornament Stergator (buson de la stergator...pierdut la spalatorie...probabil):5.43 RON
- Manopera:
- inlocuit bec: 11.00 RON ...waw ..
- manopera revizie: 128.94 RON

...........................................
KIA Cee'd 1,6 CRDI LX 90 CP Machine Silver

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Revizie 4 - Diesel

Post by quelloo »

revizie 4 - 80000 km 2.0 DSL IMG

cost total: 745.83 RON
.....................................................................................
saiba buson = 2.65
filtru ulei = 45.88
filtru aer = 85.56
filtru polen = 101.68
ulei Repsol Elite Long Life 5W30 5.7 litri = 289.79
bucsa bara stabilizatoare fata ceed x2 = 26.24
manopera revizie 1.4 ore = 139.04
manopera inlocuire bucsi bara stabilizatoare 0.5 ore = 54.99

am mentionat si diferite probleme care s-au rezolvat pe loc:
- joc roata stanga spate cu frana de mana trasa - s-a reglat frana de mana
- urme de vaselina la burduf planetara stanga - inlocuit colier burduf planetara
- zgomote la trecerea peste denivelari - s-au inlocuit bucsile de bara stabilizatoare fata si bieletele antiruliu stanga si dreapta fata
- farurile bat prea jos - reglat faruri
- cablu care deschide trapa de la alimentare combustibil se blocheaza (nu se intoarce in pozitia initiala automat) - s-a gresat cablul si nu mai face

si cateva probleme la care nu s-a dat vreo explicatie:
- masina da in nas cateodata cand accelerez (nu s-a manifestat in test)
- masina consuma ulei exagerat intre revizii - i-au aratat lu taicamiu o hartie unde spune ca e normal ca la 1500km (da, am scris bine 1500 km) sa piarda 1l de ulei :O

placutele de frana au 6mm si pe fata si pe spate (deci, mai merg 40000 cu ele :) )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 4 - Diesel

Post by gruj »

revizie 4 - 55260 km la IMG
cost total = 577 RON

FA + FP le-am schimb eu inainte. Restul adica FU, Uleiul (Mobil 1 5w30 ESP) si lichidul de frana de la ei. De asemeni am schimbat si cureaua accesorii (transmisie scrie pe deviz - vedeti mai jos):

MOBIL 1 EST 5w30 (1bidon 5L)- 190
FU - 46
Lichid frana - 21
Curea transmisie 52.42

Manopera: 1.4 ore revizia - 111.44
Manopera curea: 44.35

(preturile de mai sus sunt fara TVA).

Total (cu tva): 576.86 RON

Fata de anul trecut a crescut pretul FU (care era deja umflat) dar suprinzator a scazut pretul uleiului deci per total am ajuns tot acolo. Nu am vazut bidonul in sine dar mi-au confirmat ca au folosit Mobil1 5W30 ESP Formula.
Cureaua de accesorii banuiam ca trebuie schimbata fiindca avea o mica crapatura si le-am spus special sa o verifice. Nu eram convins ca o sa o schimb la ei dar pretul mi s-a parut okay si am zis sa nu mai aman treaba. Data jos am vazut ca am ales bine fiindca era impunsa in doua locuri pe interior (de la niste pietricele) iar cam pe toata suprafata avea niste pietricele foarte, foarte mici. Stiu ca au fost discutii legat de cum ajung pieterele acolo dar sincer, avand in vedere ca suntem in tara in care din pacate mor copii din cauza cainilor vagabonzi, nu cred ca e cazul sa avem pretentii de la drumuri.
Recomand tutoror sa verifice cureaua si la o adica sa o schimbe - daca nu ma insel era o masina in service care avea probleme datorita lipsei curelei si a durat ceva remedierea.

In rest am fost multumit, totul a fost okay mai putin pata de ulei care apare pe scut, sub motor, ca si la ultima revizie. Am uitat sa intreb de ce tot apare - presupun ca de la schimbatul filtrului de ulei.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

pasgabi
Posts: 8
Joined: 01 Aug 2012, 12:47
Auto:

Re: Revizie 4 - Diesel

Post by pasgabi »

Deci chiar nu au verificat absolut nimic, strict ulei si filtru lucru pe care poti sa-l faci in orice service autorizat dar problema este zic eu , am facut cei 5 ani pe 2 .09. Din ce am vb cu cel de la service acest ambreiaj " scirtie" din cauza folosirii 'picior greu' si km dar nu poate fi vorba de asa ceva pt ca am 28458 km pe fisa de service (nici macar nu s-a uitat) si nici picior greu , repet nici nu s-a verificat cum " scirtie" din start nu intra pe garantie . Am sunat si la Kia R ieri la ora 15.40 dar pana acum nu m-a sunat nimeni doar ca acest rulment nu se mai schimba pe garantie.
Multumesc pt nr de telefon si pt sugestii .Va tin la curent cu raspunsul de la kia

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”