Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by octav_ceo »

salutare domnilor
cei dintre noi care suntem "mai ecologisti" cu GPL trebuie sa ne facem in continuare reviziile la masina. propun ca in acest topic sa postam informatii cu service-urile unde au fost acceptati pentru revizii chiar si dupa montarea GPL.
eu personal va trebui sa-mi fac revizia in aproximativ o luna, revizie la care am filtrele, uleiul. voi reveni in momentul in care voi avea informatii suplimentare.
deasemenea, va rog sa impartasiti informatiile ce le aveti in aceasta problema.
drumuri bune.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by octav_ceo »

no one with this issue?
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by sender78 »

La mine la Cluj e ok, te primesc baietii fara probleme, fac revizia si cu piesele tale iar mai apoi ai si stampila in caietul de service astfel incat ramane in garantie.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by octav_ceo »

salutare
astazi am facut un sondaj telefonic. cei de la mit baneasa, SC WILLY & Co. din Cluj, Neoserv Ploiesti au acceptat sa faca revizia cu consumabilele de la mine. cu alte cuvinte ... se poate.
cei de la Ploiesti au avut costul reviziei cel mai mic. aviz brasovenilor.
drumuri faine in continuare.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

ckmaster
Posts: 8
Joined: 21 May 2010, 08:20
Auto:

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by ckmaster »

octav_ceo wrote: propun ca in acest topic sa postam informatii cu service-urile unde au fost acceptati pentru revizii chiar si dupa montarea GPL.
eu personal va trebui sa-mi fac revizia in aproximativ o luna, revizie la care am filtrele, uleiul. voi reveni in momentul in care voi avea informatii suplimentare.
De pus stampila dupa revizie, baietii o pun pe cartea de service. Dar nu stiu daca asta inseamna automat continuarea garantiei. Garantia te lovesti de ea atunci cand ai probleme. Ei pun stampila ca ti-ai facut revizia si nu ca e inca in garantie. Nu sunt absolut sigur de informatia asta, dar acum cateva zile, dupa ce am facut revizia de 1 an, am sunat la Kia Baneasa sa-i intreb daca pierd garantia in cazul in care pun GPL. Raspunsul a venit sec de la o d-soara de la receptie: DA, se pierde garantia. Deci nu prea stiu cum sa fac, ca as pune GPL
[color=#FF0040]Kia cee'd SW 1.4 GSL MT CITY Facelift 2010, 90 CP, Machine Silver, ODO: 20.000 Km[/color]

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by sender78 »

Mai cauta putin in topicurile aferente gpl-ului si in cel legat de consumabilele aduse de client si vei gasi mai multe informatii legate de garantie.
Nu te lasa speriat de o domnisoara de la receptie, nu de alta dar ma tem ca nu este chiar cea mai avizata persoana care sa faca o analiza a garantiei dpdv juridic. Toata stima pentru ce face ea acolo, insa avizul ei, ma indoiesc ca are o alta sustinere in afara de ce ii spusese directorul sa transmita clientilor ca tine.
Foarte pe scurt, ai garantie la masina si dupa instalarea GPL-ului, cu mentiunea ca daca ceva se strica din cauza GPL-ului, atunci piesa respectiva nu este acoperita, dar restul masinii e inca in garantie.

In alta ordine de idei, eu am aprox 24.000 km cu GPL si nu a patit nimic masina.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

valimo77
Posts: 23
Joined: 13 Feb 2009, 17:44
Auto:
Location: romania
Contact:

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by valimo77 »

salut . eu am gpl de cca 20 000 km ,nici un fel de probleme =D> .da intradevar se pierde garantia dar doar la motor. inca ceva la braila sunt sunt niste oameni deosebiti. =D>
,.

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by neagu_bwf »

Informativ... am facut o intrebare la o domnisoara la Mit Baneasa, daca se poate schimba pe garantie o bucsa pe fata, mentionand faptul ca am gpl... mi s-a spus ca da , doar daca am reviziile facute la o reprezentanta KIA. Eu nu ma las pacalit de preturile astronomice pe care le practica pt revizii si le fac singur, respectiv ulei filtre...consumabilele...
garantia la motor nu ma intereseaza..
Mi s-a spus ca deoarece nu am reviziile respectiv schimbul de ulei+filtre facute la o reprezentanta KIA... nu mai am garantie la masina.
Urmeaza sa fac o cerere scrisa sa mi se explice si mie ce treaba are bucsa de la bratul st fata cu motorul si cu uleiul :)) filtrele ...
Am patit acelasi lucru si cu o toyota la care am schimbat un parbriz ... (la un alt service). si aveam de schimbat un capat de bara.
Pe langa asta montasem si jante din aliaj,RIAL pe 15" (care cik nu sunt "acceptate"- asta verbal la service... ca e aliajul nush2cum ca sunt mai grele...) +gpl. Nu au vrut sa imi schimbe piesa pe garantie
am facut cerere sa mi s explice, mi s-a dat scris ca masina iese din garantie.bunnnn ...apoi facut reclamatii pe colo pe colo, dat in judecata reprez toyota care mi-a emis documentul... exact cam in aceasi situatie am fost si cu toyota...am schimbat parbrizul si jantele de capul meu si nu mai am garantie la trenul de rulare... : e... stiinta pura asta...
castigat proces, dupa aprox 2luni, amendata reprez toyota care a emis documentul, platit cheltuieli judecata tot de catre toyota.
am mers apoi la ei si nu au mai comentat nimic !!!!!!!!! hmm ba chiar seful de service se purta foarte frumos cu mine si mi-a spus ca a fost o greseala si bonus... sapca toyota, rucsac, breloc .:)) din parte firmei
:))))))))))))) prostiiiiieeeee gramada....
Urmeaza procesul KIA :)))daca nu ne intelegem verbal la fata locului.
faza e ca o sa fac o constatare la ei .. ,,,, si sa imi scrie ca bucsa s-a defectat din una din cauzele mai sus mentionate. OK
Apoi o sa imi schimb bucsa de la bascula pe banii mei 120ron ccu tot cu montaj ... si apoi circoteca
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by alex79 »

@neagu_bwf-Super tare chestia cu "Apoi o sa imi schimb bucsa de la bascula pe banii mei 120ron ccu tot cu montaj ... si apoi circoteca". Intr-adevar nu mi se pare nici mie normal sa iti scoata toata masina din garantie daca nu ai facut revizia la ei. Ce legatura au uleiul si filtrele cu vreo bucsa. Si eu am renuntat sa fac reviziile la ei si sper sa nu am nevoie de reparatii capitale in garantie. Daca e de schimbat vreo bieleta decat sa pierd timp si bani ca sa merg la Vaslui de la Bacau mai bine o schimb eu.
La cate service-uri mai sunt sau cate o sa mai fie fiecare o sa se descurce cum poate.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by neagu_bwf »

alex79 wrote:@neagu_bwf-Super tare chestia cu "Apoi o sa imi schimb bucsa de la bascula pe banii mei 120ron ccu tot cu montaj ... si apoi circoteca". Intr-adevar nu mi se pare nici mie normal sa iti scoata toata masina din garantie daca nu ai facut revizia la ei. Ce legatura au uleiul si filtrele cu vreo bucsa. Si eu am renuntat sa fac reviziile la ei si sper sa nu am nevoie de reparatii capitale in garantie. Daca e de schimbat vreo bieleta decat sa pierd timp si bani ca sa merg la Vaslui de la Bacau mai bine o schimb eu.
La cate service-uri mai sunt sau cate o sa mai fie fiecare o sa se descurce cum poate.

si eu am schimbat bietele fata. 120ron +30ron montajul... la "un vecin" ... decat sa fac doua drumuri la bucuresti(contatare si reparare efectiva...ca nu au timp in aceeasi zi sau nu au piesa pe stoc..)
targoviste bucuresti x 2 = 100ron + timp pierdut +tigari+suc+mancare... =200ron aprox... asa ca ...mai bine la vecinu.
si bieletele care le-am montat sunt mult mai tzpane decat cele originale de pe masina.
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

Boby

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by Boby »

octav_ceo wrote:salutare domnilor
cei dintre noi care suntem "mai ecologisti" cu GPL ...
La RAR cand au facut noxele pentru instalatia GPL BRC sequent 24 au afirmat ca au iesit mai prost pe GPL decat pe benzina.
Deci nu stiu cat de "mai ecologisti" suntem cu GPL.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by alex79 »

Ciudat cum sa iasa noxele mai prost pe GPL? Poate era frig, motorul rece, poate mergi subturat. Inainte sa ma duc acu vreo 2 saptamani la ITP am gonit cativa km cu 4000-5000 ture. Au iesit bine noxele pe benzina. Mai trebuie si dat forja. In ultimele saptamani am incercat un alt stil de mers. Am incercat sa merg ceva mai sportiv si in trepte inferioare pana in 3. Parca se misca mai bine. Inainte ii mai dadeam si treapta 4 si parca se misca mai greu. Acum e mai vioaie. Probabil ca invata noul stil .
La consum nu se vede prea mult.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizii KIA pentru utilizatorii de GPL

Post by sender78 »

@neagu_bwf felicitari pentru atitudine si insistenta. =D> =D> =D>
De fapt, asa ar fi bine daca am gandi cu totii, fara sa ne aplecam urechea la tot ce zice un sef de service. Avem drepturi si tine de noi daca le valorificam sau nu.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”