Revizie orice service autorizat

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Revizie orice service autorizat

Post by bobu05 »

http://www.uups.ro/35305/reviziile-masi ... rizat.html
Am gasit doar acest articol. Cineva mi-a zis ca ar fi aparut ceva intr-un monitor oficial in ultima jumatate de an. Stie cineva ceva?
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie orice service autorizat

Post by ionutzyankoo »

Nu e nimic nou în știrea asta. Si pana acum reviziile în garanție puteau fi făcute în orice service autorizat din rețeaua Kia. Eu nu cred ca exista alte service-uri autorizate de Kia decât cele din rețeaua lor bine cunoscuta.
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Revizie orice service autorizat

Post by Nesta3 »

se refera la faptul k iti poti face reviziile si alt service decat cel KIA....de exemplu: DACIA, HYUNDAI, FORD etc. , fara a se pune problema pierderii garantiei...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Re: Revizie orice service autorizat

Post by bobu05 »

Exact, despre alte firme era vorba.
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie orice service autorizat

Post by ionutzyankoo »

OK, am înțeles ca despre alte service-uri e vorba, dar problema e ca în afara de cele Hyundai care sa zicem ca sunt din concern cine se baga sa îmi repare mie Kia și sa fie și autorizat pentru lucrul asta. Asa neautorizate sunt o grămada de garaje unde putem merge dar dacă e sa se întâmple ceva și mergem apoi la reprezentanta, nu o sa ma trimită apoi frumos cu garanția în brate la garajul care mi-a făcut beleaua?
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: Revizie orice service autorizat

Post by neagu_bwf »

nu cred ca cei de kia de la service ne vor remedia vre-o problema la masina daca nu facem revizia la ei ...
Eu unul revizia la masina o pot face cu mult mai putini bani decatla service.
A facut cineva revizia in alta parte si apoi s-a dus cu vre-o problema la KIA ? au remediat'o ? au comentat ceva ?
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Revizie orice service autorizat

Post by bogdan.citescu »

Nu mi se pare ceva util lucrul acesta.
Sa zicem ca eu ma duc la Renault sa imi fac revizia, de unde imi dau ei mie filtre originale Kia, ca doar nu sa imi puna de Renault, nu?
In plus eu cred ca cei de la Kia cunosc mult mai bine masina, mai bine dau cu 100ron in plus, dar stiu ca totul este ok.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Revizie orice service autorizat

Post by patton »

Da, chiar de unde sa puna filtre kia? Filtrele kia sunt interzise la vanzare in afara retelei.
Lasand gluma la o parte, cum aduc serviceurile kia piese asa pot sa aduca oricine, singura conditie e sa platesti. Kia cum crezi ca aduc piese? Exact in acelasi mod cum aduc piese orice service, prin distribuitori.
Mai mult, poti avea surpriza ca aceleasi piese (kia) le poti gasi mult mai ieftin la ... renault. Eu cand am schimbat bara fata si carenajele am avut surpriza ca volvo (unde am facut reparatia) sa aduca piesele mai ieftin (si muuuult mai repede) decat kia.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie orice service autorizat

Post by ionutzyankoo »

patton sa presupunem prin absurd ca ți se strica o piesa la motor acoperita de garanție (nu iți doresc asta cum nu doresc nici unuia dintre noi), tu o sa te duci sa ți-o repari pe garanție la service-ul volvo? Daca ei accepta sa ți-o repari la ei și ieși și mai ieftin și ți-o fac și în timp mai scurt eu te felicit.
Pe de alta parte sa zicem ca iți cumperi tu singur uleiul și îl pui tu sau un mecanic știut de tine și din nou se strica ceva la motor. Pai eu ca service Kia ar trebui sa te cred pe cuvânt ca ai folosit un ulei conform sau cum ar trebui sa iți repar mașina aflata în garanție?
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Revizie orice service autorizat

Post by Nesta3 »

toata faza e daca iesi mai ieftin (si cu cat?) sau mai scump (la fel, cu cat?) ...ca iti dai seama, daca iesi cu 50 lei mai ieftin la un service Volvo decat Kia, nu prea se merita...akum, referitor la ce ai zis, kiar daca se strica ceva la motor, sa zicem dupa revizia efectuata la serviceul Volvo, iar cei de la Kia refuza sa ti-o repare, ai factura pieselor, devizul, foaia de verificare etc si Legea de mai sus, care intr-un fel sau altul, ar trebui sa iti dea castig de cauza...adika ori o repara Volvo, ori o repara Kia....dar e mai greu cand se ajunge la hartii si legi...cum am zis mai sus, nu se merita "manevra" daca tu ca proprietar si client al serviceului , nu ai mai nimic de castigat....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizie orice service autorizat

Post by sender78 »

Cred ca trebuie sa ma repet, dar nu am ce face.

Orice afirmatie a celor de la Kia cum ca o defectiune a masinii s-ar fi provocat din cauza posesorului sau din cauza altui service TREBUIE demonstrata.

Ajung la concluzia ca foarte multa lume nu stie ca in conformitate cu legile din tara asta (de la codul civil la cel penal), cel care acuza trebuie sa faca dovada celor afirmate.

Cel acuzat nu este obligat sa faca ceva pentru a dovedi nevinovatia (a se vedea pana si hotararile CEDO).

Asa si la service, daca ei spun ca din cauza ta s-a stricat ceva sunt doar vorbe in vant, fara o dovada nu fac decat sa vorbeasca.
Utilizatorul(clientul) ar trebui sa le ceara in scris explicatii si sa solicite tot in scris reparatie in cazul in care nu se dovedeste utilizarea necorespunzatoare a vehiculului , utilizare care sa fi stat la baza defectiunii in discutie.

Daca service-ul refuza, atunci sesizati ANPC-ul, ca doar nu e greu sa le transmiteti un mail.
Sunt de acord, trebuie lasata la o parte si comoditatea.

Asa cum spune si legislatia amintita la inceputul topicului, putem sa ne adresam si altor service-uri iar cei de la Kia nu au decat sa dovedeasca ca din cauza serviciilor prestate de altii s-a stricat ceva.

Nu pot sa nu ma intreb retoric, oare de ce unii oameni nu doresc sa isi cunoasca drepturile si sa utilizeze ceea ce le este oferit pe tava de legislatie?
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Revizie orice service autorizat

Post by octav_ceo »

salutare domnilor
in primul rand nu trebuie sa uitam ca trebuie facuta revizia la service autorizat rar. adica, nu cred eu ca te duci la alt service si el nu se uita pe carte tehnica sa vada ce ulei are trecut acolo producatorul. iar filtrele, hai sa fim seriosi, sunt aceleasi la toti...eventual dimenziunile difera...nu are ce sa se strice.
revenind la ideea de baza a topicului, sa ne impartaseasca cineva daca a apelat la alt service doar pentru revizie, daca au fost ceva probleme, etc, si daca a iesit mai bine cu pretul, daca a fost cu consumabilele lui si daca au comentat cumva.
drumuri faine in continuare.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie orice service autorizat

Post by ionutzyankoo »

Exact octav, asta e ideea: "sa ne împărtășească cineva dacă a apelat la alt service doar pentru revizie, dacă au fost ceva probleme, etc, și dacă a ieșit mai bine cu prețul, dacă a fost cu consumabilele lui și dacă au comentat cumva"
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Revizie orice service autorizat

Post by ionutz »

Durata de implementare a acelei directive referitoare la realizarea reviziilor in orice service autorizat RAR(multimarca)este de 3ani; la noi in tara inca nu s-a implementat nimic(nici nu cred ca se grabesc).
Am vorbit cu cineva de la Toyota si mi-a spus ca trebuie sa primeasca acces intr-o aplicatie online in care se fac inregistrari cu date despre masina, pt ca celalalt service care efectueaza interventii asupra masinii, sa stie cand ,unde,ce s-a schimbat/reparat si la randul sau, sa poata inregistra ce operatii realizeaza el la autoturism!
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

bugxyz
Posts: 20
Joined: 06 Jun 2008, 20:30
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Revizie orice service autorizat

Post by bugxyz »

LA MULTI ANI in 2011.


Pana la urma a facut cineva revizia la alt service decat partener KIA?

Eu sunt din Sibiu, unde din pacate pentru mine si alti posesori de Kia, nu mai exista service autorizat Kia.
Cel mai aproape ar fi la 130 - 160 km (Brasov, Tg Mures, Deva, Pitesti) si ma gandeam ca poate ar fi bine sa incerc la Hyundai. S-ar putea sa fie mai scump, dar cu diferenta de bani care o dau pe benzina pana la Brasov ...

Daca cineva stie un service mai aproape (Alba Iulia, Sebes, Rm. Valcea...), i-am multumii toti din Sibiu :).
Kia Cee'd Best, CASSA WHITE si CHEIE BRICEAG (SB 26 EOA)

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”