Reparatie pe garantie refuzata

Inclusiv campaniile de rechemări
Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Reparatie pe garantie refuzata

Post by Ursulake1 »

Salutare,
O sa va prezint cat mai pe scurt problema mea.
Acum vreo o luna de zile, am inceput sa simt o usoara bataie pe partea dreapta, care la momentul acela nu se auzea.
Dupa vreo 2 saptamani bataia a devenit evidenta, pe drum cu denivelari sau la gropi mai mari isi anunta prezenta cu surle si trambite.
Am fost la IMG , am facut programare , m-au programat dupa o saptamana pentru investigatii.
Am dus masina Luni 02.08 pentru investigatii si am lasat-o acolo pentru ca interventia dura in jur de 4 ore.
Dupa o ora jumatate de la plecarea mea din service, ma suna responsabilul de garantii ca avem o problema ...
Initial credea ca este o problema cu bucsa, ca ea s-ar fi defectat. Cand au desfacut masina au gasit cu totul altceva ... si desigur , nu acopera garantia problema mea.
Mai exact , burduful casetei de directie ar fi fost intepat iar printr-o mica intepatura ar fi patruns apa , ceea ce ar fi dus la deteriorarea axului central al casetei de directie, simeringului si bucsei.
Aveti un link cu pozele facute in service http://dl.transfer.ro/caseta_de_directi ... 492a57.rar
Mi s-a explicat ca garantia nu va acoperi reparatia pentru ca acel burduf este intepat pe mijloc .
Am fost indrumat sa merg la casco pentru a deschide un dosar de dauna pentru a repara masina. Culmea este ca este foarte posibil ca nici ei sa nu acopere cheltuielile de reparatie , cel putin asa mi-a explicat constatatorul.
Au urcat masina pe rampa, a incercat sa faca poze la ceva vizibil , insa culmea este ca nu se vede absolut nimic.

Ceva sfaturi cum sa rezolv problema ?
Sunt prins intre 2 lumi , vanzatorul care nu vrea sa repare pe garantie si asigurator. Refuz sa cred ca in conditiile in care masina este in garantie si am casco , va trebui sa platesc din buzunarul meu o suma destul de mare pentru reparatie.
Multumesc.

ODO ~25000 km
Vechime 1 an 10 luni
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by eugenflorinmanea »

Eu din pacate nu vad pozele.
Burduful unde este intepat - poate intra in contact cu un factor extern care ar fi putut provoca intepatura gen o piatra sarita, un ac sarit..cui etc..sau este ascuns si doar daca erai tu sadic si te bagai pe sub masina ca sa il intepi se putea intampla asta?
SAAB 9-5

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Ursulake1 »

Cand am fost la casco au pus masina pe rampa si m-am uitat si eu ...
Burduful este mascat de o bucata zdravana de fier , cea care sustine motorul, ceea ce m-a facut sa ma gandesc ca acea intepatura au facut-o baietii de la service ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by iulian2007 »

pai ai mai avut interventii la service? de unde putea proveni o intepatura a burdufului????
fff nasol momentul....chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau...

poate un "mic accident" (o usoara lovitura a casetei) ii va face pe cei de la CASCO sa ti-o repare....
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by chubby »

imi pare rau, eu zic ca ai 2 varainte ori mori cu responsabilul de garantii de la img de gat adica cu furnica, ori te duci la baietii de la mit si le ceri si lor o parere,

eu le-as face pe amandoua, a vezi ca de garantii la img in afara de furnica, se mai ocupa domnul cristi florea, cere si la dansul o parere, nu de alta, dar furnica si-o incerca si el pe ggarantii zici ca le da de la el
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by aeon »

te sfatuiesc eu ce sa faci ca am trecut ca si tine prin acelesi probleme.....ai nr meu de tel pe pm
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Ursulake1 »

Salutare,
In aceste zile in care nu am mai postat , am mai fost si pe la casco / service.
Baiatul de la casco mi-a facut dosar de dauna , dar fara avarii trecute pe foaie , va trebui sa mearga un agent constatator acolo sa vada masina desfacuta banuiesc , apoi se mai gandesc daca imi acopera reparatia ... pana una alta , eu tot trebuie sa le platesc franciza + reparatia daca nu ne intelegem.
Am vorbit si cu cei de la service, le-am spus ca au mai fost cazuri similare in tara care s-au rezolvat pe garantie, si daca nu vor ei sa mi-o repare gasesc pe cineva care va vrea. Nu asta e interesul meu , sa schimb serviceul , la IMG am reparat masina dupa 2 accidente ( si acum al 3lea ) , acolo imi fac revizia.
Va tin la curent cu demersul lucrurilor , pana cand se va rezolva problema .... La multi ani Mãriilor !!!
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by doringvd »

iti dai seama ca iti trebuie un vacum sa bagi apa prin intepatura aia....
daca au mai fost cazuri...e clar,
fa o expertiza ceva,
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

digicom
Posts: 2
Joined: 26 Aug 2008, 23:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by digicom »

Ursulake1 wrote:Salutare,
In aceste zile in care nu am mai postat , am mai fost si pe la casco / service.
Baiatul de la casco mi-a facut dosar de dauna , dar fara avarii trecute pe foaie , va trebui sa mearga un agent constatator acolo sa vada masina desfacuta banuiesc , apoi se mai gandesc daca imi acopera reparatia ... pana una alta , eu tot trebuie sa le platesc franciza + reparatia daca nu ne intelegem.
Am vorbit si cu cei de la service, le-am spus ca au mai fost cazuri similare in tara care s-au rezolvat pe garantie, si daca nu vor ei sa mi-o repare gasesc pe cineva care va vrea. Nu asta e interesul meu , sa schimb serviceul , la IMG am reparat masina dupa 2 accidente ( si acum al 3lea ) , acolo imi fac revizia.
Va tin la curent cu demersul lucrurilor , pana cand se va rezolva problema .... La multi ani Mãriilor !!!
Salutare,
Spune-mi si mie te rog cum ai rezolvat problema. Este posibil sa ma lovesc si eu de aceeasi treaba-la mine a inceput sa scartaie in momentul in care iau viraj dreapta si din cate am putut sa imi dau seama acest scartait provine din zona burdufului de la caseta de directie (de pe partea dreapta).Saptama viitoare am programare la service la IMG si vreau sa stiu cum pun problema de la inceput.Multam.
Kia Ceed SW 1,4,Piston Grey,33000Km

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by doio77 »

Adrian Furnica de la IMG e o jigodie de om, numai garantii nu face, e pus acolo de marioneta sa reduca cheltuielile KIA la minim, eu nu mai dau pe la IMG cand am o problema, mi se par niste jigodii oamenii de acolo, parerea mea. Cum e posibil sa nu iti faca masina, cand stie ca burduful ala este acoperit de o tabla, nu e nimeni nebun sa se bage pe acolo si sa gaureasca ceva pe la masina ca pe urma sa stea prin service cu masina. Mie mi-au produs scarba de cand mi-au zis cu troncanitul de pe fata stanga ca am avut o pietricica intre caseta de directie si nu mai stiu eu ce pe acolo si sa las masina 2 zile acolo. Niste nesimtiti !!!
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Marinaru68
Posts: 47
Joined: 05 Jun 2009, 07:45
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Marinaru68 »

Este incredibil, acesta este UN CAZ CLAR DE BATAIE DE JOC !!! Bineinteles ca este un defect ce trebuie reparat pe garantie - nu tine de Casco. Cum adica burduful este "intepat" ???? Este un abuz, un termen mai aproape de corectitudine ar fi "spart", "gaurit" sau chiar "rupt" ceea ce denota un defect de fabricatie si clar intra la GARANTIE !!!!

Consider ca acesta este un caz grav, se poate intampla oricui si cred ca trebuie sa strangem randurile in jurul lui Ursulake1 si sa-l sustinem cu totii, deoarece ACEST CAZ NE PRIVESTE PE TOTI POSESORII DE CEED deoarece mi se poate intampla si mie, si tie, cel ce citesti acum, si altuia... Aceasta situatie este de neacceptat !!!!
1.4 GSL Best / Sunt interesat sa cumpar un garaj in Constanta. Preferabil la parter (subsol) de bloc! e-mail: marinaru68@yahoo.com

Ionutdodo
Posts: 29
Joined: 27 Jun 2010, 06:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Ionutdodo »

Stau, citesc si ma minunez. Daca era vina soferului, sa zicem prin absurd ca ar fi agatat cu ceva acel burduf, pai arata el asa, doar intepat? Si eu zic sa mori cu ala de gat pana ti-o face pe garantie, mai degraba rezolvi asa decat cu dosar de dauna.
Cee'd, 1.4, Pewter Beige
ODO 45000 km

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Ursulake1 »

Salutare,
Ieri dimineata am lasat masina in service pentru reparatie + revizia a 2 a
N-am putut sta in service sa vad ce au facut exact la masina , m-am dus la ora 17 sa o ridic.
Am gasit masinuta reparata , revizia facuta , toate filtrele folosite in portbagaj.
Pana la urma Furnica e super ok , reparatia s-a facut pe garantie , acum nu mai troncane nimic.
Mi-a facut si un tur al noului Sorento, arata super piesa masina ...

Eu voi ramane client IMG , pana acum am facut reviziile si reparatiile ( 2 accidente ) la ei si sunt multumit.
Saptamana viitoare ma duc sa vad sa vorbesc pentru reparatie aripa dreapta spate + bara ... al 3 lea accident la activ dar macar acum eram la volan.

Conduceti cu grija si aveti grija la cretini.
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Silvester »

Parerea mea : eu as cere in scris din partea service-ului respectiv ca nu imi repara masina in garantie, pentru motivele pe care or sa le "inventeze", as cere si un raspuns kia motors, chiar daca sunt dilari aia unde m-as duce cu masina dar le-as si explica in prealabil ca o sa ne intalnim in instanta... ca rabdare slava domnului am destula. dar in mod sigur asta ar fi prima chestie pe care le-as spune-o, ca ii dau in judecata si ca inteleg sa cer si daune pentru multe alte chestii... oricum, cand dati de oameni din astia pusi pe economii absurde cred ca instanta de judecata e cea mai buna amenintare...
CEE'D 1.4 GSL CITY CASSA WHITE

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe garantie refuzata

Post by Mogg »

Salut

Se pare ca trebuie sa trec si eu prin ce au trecut si ceilalti posesori de Kia care au postat pe aici.
Foarte pe scurt istoria mea. Am o Kia Ceed SW luata prin aug 2008. In 2009 m-am dus la revizia de 1 an la IMG si le-am spus ca aud o bataie in fata pe partea dreapta. Au luat-o 2 mecanici la un test pe drum (fara mine in masina) si au concluzionat ca nu e nici o problema, ca e un zgomot normal datorat faptului ca am jante mai late si cauciuri de 205. Am zis ca or avea dreptate si am lasat-o asa. Totusi bataia era acolo si o simteam mai ales pe drum pavat, cand ceva intra intr-un fel de oscilatie. In 2010 m-am dus la revizia de 2 ani si le-am spus din nou de bataie. Mi-au spus ca au verificat si nu e nimic in neregula si au dat-o din nou cu povestea cu jantele. Mi-am zis din nou ca oi fi eu prea pretentios si ca zgomotul o fi normal in conditiile astea (jante late). M-am gandit ca astept iarna, imi pun cauciucurile de iarna si ma duc din nou pe capul lor. Am zis sa fac totusi o verificare si la un alt service care nu e interesat sa nu gaseasca problema de frica ca ar trebui sa o repare pe garantie. Asa ca acum vreo 2 sapt m-am dus la Seleniu si am platit o investigatie mecanica fata. Au tras cei de pe acolo de roti si au concluzionat ca am bieleta de pe fata dusa. Saptamana asta mi-am facut programare la IMG explicandu-le problema: am roti de 185, aud bataia pe partea dreapta si am o hartie stampilata de Seleniu pe care scrie ca am o problema cu bieleta de directie dreapta. Ajung la IMG, ridica masina pe rampa, invart directia pe loc stanga-dreapta, se uita pe acolo dupa care ma cheama sa cobor din 'camera de sticla' si sa vin la rampa. Acolo imi arata ceea ce puteti vedea si voi in pozele de mai jos.
Poza 1
Poza 2
Un burduf spart rau de tot despre care imi spun ca nu il pot schimba in nici un caz pe garantie, ca sigur a fost lovit. Ne-am uitat sub masina, nici o urma de zgarietura. Burduful ala este situat deasupra 'burtii' masinii asa ca imi este imposibil sa imi imaginez cum ar putea fi lovit. Si cu ce anume ar trebui lovit ca sa ajunga asa. Mentionez ca poza a fost facuta cu burduful intins la maxim, adica rotile virate maxim stanga. Din pacate nu m-am uitat sa vad cum arata atunci cand rotile sunt orientate inainte ca sa imi dau seama daca problema ar putea fi scapat unei investigatii vizuale superficiale facute cand rotile nu erau virate.
Am de schimbat axul din partea dreapta din cutia de directie, bucsa prin care iese din cutie, bieleta de directie dreapta, burduf si facut geometrie. Vreo 1400 RON.
Mie asta imi suna a garantie, mai ales ca vad ca nu sunt singurul care a intampinat probleme de exact acelasi gen. Ma gandesc ca si la mine totul ar fi putut fi inceput cu un por. Apa intrata inauntru ar fi putut ingheta pe timp de iarna iar in momentul in care as fi folosit directia si burduful ar fi trebuit sa se extinda sau sa se comprime sa ajunga sa se rupa.
Ce ma sfatuiti sa fac ? Nu am de gand sa platesc reparatia din buzunar mai ales ca e o problema pe care am sesizat-o de acum 1 an jumate si a carei cauza abia acum a fost gasita.
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”