Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să ceară

Inclusiv campaniile de rechemări
Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să ceară

Post by Misu »

Producătorii auto nu vor mai putea să ceară clienţilor să-şi repare maşinile avariate în perioada de garanţie doar în reţelele de service agreate, potrivit unor modificări realizate de Comisia Europeană (CE) în legislaţia europeană din domeniul acordurilor dintre constructorii de automobile şi dealerii autorizaţi, relatează AFP, citată de Mediafax.
"Cred cu tărie că noul cadru legislativ va aduce beneficii tangibile populaţiei prin reducerea cheltuielilor cu reparaţiile şi întreţinerea, care au o pondere importantă în cheltuielile cerute de o maşină pe perioada duratei de folosinţă. Noul cadru legal va diminua, de asemenea, cheltuielile de distribuţie, înlăturând regulile restrictive", a declarat vicepreşedintele CE şi comisarul pentru Concurenţă, Joaquin Almunia.
Noile reguli vor intra în vigoare la începutul lunii iunie, iar implementarea lor se va face progresiv, Comisia prevăzând o perioadă de tranziţie de trei ani pentru a permite adaptarea concesionarilor.
Reforma facilitează accesul centrelor de reparaţii la piesele de schimb ale altor mărci. În plus, constructorii auto nu vor mai putea condiţiona acordarea garanţiei de apelarea la serviciile centrelor de reparare autorizate. Totuşi, ei pot solicita ca reparaţiile acoperite de garanţie să fie făcute în service-urile autorizate.
Potrivit CE, reparaţiile reprezintă 40% din cheltuielile totale legate de deţinerea unui vehicul, iar aceste consturi au crescut în ultimii ani.

sursa: http://www.gandul.info/news/comisia-eur ... za-6186517
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by ionutz »

Este o veste foarte buna, asa poate vor disparea preturile "nesimtite" practicate de service-urile care iti ia pielea dupa tine cand te prind in garantie!
http://stirileprotv.ro/stiri/social/mas ... dente.html
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by xp »

Vor gasi ei ceva prin care te vor determina sa faci tot in reteaua lor RT-urile.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by cmihai »

pai bine ar fi sa faci la ei, insa cu ,consumabilele de acasa....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by aeon »

rog pe aceasta cale pe sender78 sa ne lamureasca ce putem si ce nu putem face in alt service dupa ce se publica aceasta lege
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by sender78 »

ma documentez si revin cu detalii
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by sender78 »

Pentru a clarifica imaginea actuala fac urmatoarele precizari:

- prin art. 81 din Tratatul UE aplicabil in 2002 se interziceau intelegerile si practicile concertate cu obiect sau efect anticoncurential
- actualul Tratat contine aceleasi prevederi, imbunatatite in favoarea clientului, la art. 101
- practica concertata este definita ca fiind : coordonarea intre intreprinderi care au adoptat, in mod constient, o cooperare practica, pentru evitarea riscurilor concurentei. (ex: distributia exclusiva prin reteaua de service-uri autorizate de o marca)

- Regulamentul Comisiei (CE) nr. 1400/2002 declara ca dispozitiile art. 81 din Tratat (in prezent art. 101) nu se aplica in industria auto pentru acordurile verticale
- acord vertical : acorduri sau practici concertate la care au convenit doua sau mai multe intreprinderi, fiecare dintre ele actionand, in sensul acordului, la niveluri diferite ale lantului de productie sau distributie (producator-importator-service, acorduri de exclusivitate)

In data de 27 mai 2010 s-a adoptat Regulamentul (UE) NR. 461/2010 prin care se instituie regula protrivit careia nu sunt acceptate intelegerile dintre producator, importator, service cu privire la exclusivitatea furnizarii de piese doar acestor service-uri din retea.

Pentru a detalia putin, incepand de maine, service-urile care nu fac parte din reteaua de service-uri Kia vor putea solicita si vor obtine piese de "origine" pe care le pot vinde la pretul pe care ei il vor considera optim. Mai mult decat atat vor putea solicita instrumente de reparatii sau de diagnostic sau de alte echipamente necesare desfasurarii activitatii fara a primi drept raspuns "nu se poate pt ca nu sunteti in reteaua noastra".

Cireasa de pe tort, de care beneficiaza clientii, consta in faptul ca aceasta garantie pe care o avem nu va putea fi restrictionata de repararea autovehiculului in reteaua de service-uri apartinand retelei Kia.

Cu alte cuvinte, putem face reviziile si reparatiile unde dorim fara a se comunica de catre Kia Romauto sau de un service ca nu vom mai beneficia de garantie.

Eu personal am apreciat foarte mult urmatoarea remarca : "Constructorul nu poate sa-ti spuna - nu mai esti in garantie pentru ca ti-ai reparat masina intr-un service independent", a declarat Amelia Torres, PR Directia Concurenta, Comisia Europeana.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by aeon »

putem face reparatiile si reviziile pe bani unde dorim fara a comunica kia romauto...dar pt a beneficia de garantie si implicit a schimba o piesa fara a plati trebuie sa mergem tot la cei care sunt agreati de ei in speta reprezentanti acestora declarati, daca am inteles eu bine?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by sender78 »

este normal ca reparatiile aferente unei defectiuni ce intra in categoria celor acoperite de garantie sa fie facute la un service Kia.

garantie vei avea indiferent unde vei face revizia sau unele reparatii, gen inlocuire parbriz ciobit.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by Nesta3 »

sender78 wrote:este normal ca reparatiile aferente unei defectiuni ce intra in categoria celor acoperite de garantie sa fie facute la un service Kia.

garantie vei avea indiferent unde vei face revizia sau unele reparatii, gen inlocuire parbriz ciobit.
este obligatoriu totusi ca in momentul efectuarii unei revizii la un alt service sa fie specificat, stampilat si semnat in carnetul de garantie , ca la service-ul X s-a efectuat revizia Y la masina Z exact cum se procedeaza de obicei la un service KIA autorizat? adica, sa nu te duci sa faci revizia si doar sa primesti factura sau chitanta aferenta prestarii serviciului de catre service-ul X? sper ca s-a inteles ce am zis:D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by aeon »

da cred ca nu o sa merg acolo sa fac revizia si sa plec fara nic....normal ca o sa se puna o stampila pe carte si nr de km
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by mikey_VS »

Eu unul zic ca asta este o veste buna, in fond sau in principiu. Daca privesc lucrurile doar prin prisma "demontarii" unui anumit gen de monopol instaurat de dealerii auto din Romania, legislatia asta e chiar bine-venita! Daca insa, privim mai departe de legislatie - asa cum se intampla de cele mai multe ori in Romania, lucrurile nu sunt chiar usor de implementat. In primul rand, service-urile trebuie sa fie autorizate RAR, ceea ce e bine, dar la noi exista prea multe service-uri autorizate RAR si unde ti se face orice altceva decat treaba pentru care te-ai dus...ori, asta e rau! In plus, ca efect imediat, cred ca service-urile care pana acum isi atrageau clientela cu preturi rezonabile sau chiar mici, vor creste preturile - ca doar traim in Romania, simtindu-se mai tari pe pozitie, daca vreti. Deci, in ciuda faptului ca o astfel de reglementare are ca scop o liberalizare a concurentei intre service-uri, fapt ce presupune chiar si scaderi de preturi pe seama unei presupuse cresteri a numarului de clienti, efectul real la noi va fi altul.
Oricum, sa fim optimisti: cu timpul, lucrurile se vor aseza si, pana la urma clientul trebuie sa fie multumit... Eu ma gandesc ca - in cazul meu, pentru reviziile simple (prin simple ma refer aici la uzualele schimburi de ulei, filtre, verificari frane, lumini, samd) sa nu mai merg 120 de km. Pentru orice alta interventie ce implica cunostinte solide si specifice pe tipul masinii, voi merge in continuare la service-ul kia pe care l-am ales deja pentru profesionalism si bun simt. Si chiar si pentru reviziile uzuale ma gandesc sa apelez la un service Ford-Hyundai din Bistrita, pe motivul evident ca oamenii astia cunoscand i30-ul trebuie ca nu le este strain nici cee'd-ul!
Dupa o perioada de timp, calitatea si pretul lucrarilor de service vor fi mai importante decat alte criterii cum sunt: service agreat sau nu, distanta pana la service - desi disponibilitatea este un creiteriu important, eventuale relatii de prietenie cu nenea mecanicul sau electricianul auto...
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by bubumisu »

mikey_VS

De ce nu vrei sa gandesti si tu mai pozitiv
Poate isi schimba pozitia service-urile autorizate kia si mai lasa din pret, avand in vedere ca modificarile legislative elimina monopolul
Eu voi alege in continuare service-ul la care e litera de lege profesionalismul si satisfacerea clientului.
Oricum, traim in Romania, deci surprize poti avea mereu
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by mikey_VS »

@bubumisu - dar, crede-ma, gandesc cat pot de pozitiv, cel putin referitor la aceasta problema... :D
Inca o data: cred ca e bine ca aceasta prevedere a aparut si la noi... e un semn de normalizare si de normalitate, zic eu. Din pacate, nu putem ignora faptul ca "democratia noastra original" nu aplica legislatia dupa cum vrea Burxelles-ul.
Sigur, spargerea monopolului ar trebui sa aiba ca efect direct scaderea preturilor la cei favorizati de dealeri, dar, repet, la noi este posibil sa asistam la o reactie ciudata si "inversa": ceilalti sa creasca pretul.
Asa cum am spus, dupa o perioada de timp - necesara pentru a verifica calitatea si profesionalismul lucrarilor efectuate in diverse service-uri, lucrurile se vor aseza, in mod natural: clientii vor face selectia!
In fond, trebuie sa inceapa cumva si de undeva, nu? Ce sa inceapa? pai... normalitatea ?!?! :wink:

Bafta tuturor!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

Tzepozzz
Posts: 85
Joined: 29 Oct 2008, 13:11
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Comisia Europeană: Producătorii auto nu mai au voie să c

Post by Tzepozzz »

a facut cineva revizia in alta parte decat la reprezentanta? mai am vreo 2000 km pana la a 3-a revizie si m-ar bate gandul sa nu o mai fac la ei.
Cee'd 1.6 Dizalake 115 PS/ Pewter Beige/ City

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”