Ajutor garantie!!!

Inclusiv campaniile de rechemări
covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Ajutor garantie!!!

Post by covrescu_bogdan »

Am facut revizia a II a la Kia Valcea, unde mi s-a spus ca trebuie schimbata bieleta stanga-pe garantie. Booon. Sunat la Kia Pitesti, sunat la Kia Sibiu, nimeni nu rezolva problema pe garantie. Va rog sa ma ajutati, unde se poate rezolva problema, sau daca nu eventual cat ar costa bieleta asta?

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Ajutor garantie!!!

Post by chubby »

Salutare,

Bieleta se schimba neaparat pe garantie indiferent de service as far as I know....
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Ajutor garantie!!!

Post by scubli »

Am avut si eu problema asta si cum au depistat-o cei de la service (KIA Oradea) mi-au si schimbat-o pe loc pe garantie.
Insista asupra acestui aspect pt. ca sunt cam obligati sa-ti schimbe pe garantie.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ajutor garantie!!!

Post by Nesta3 »

hooopa...interesant...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Re: Ajutor garantie!!!

Post by covrescu_bogdan »

Motivul invocat de ambele reprezentante ar fi ca, importatorul oficial nu le-a decontat reparatiile efectuate pe garantie de anul trecut si nu au chef sa puna din buzunarul lor...De cei din VL ce sa mai zic, nu au aparatura, preturi exorbinadte la manopera, pt 30-40 min, au lau 160 lei...Dezamagitor...

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Ajutor garantie!!!

Post by scubli »

@covrescu_bogdan: Din moment ce se schimba pe garantie n-ai treaba cu preturile pe manopera. Manopera este gratuita cand vine vorba de garantie, iar ca aparatura mai conteaza ? Au nevoie de 2 chei fixe parca pt. a schimba o bieleta, nu e nevoie de stiu eu ce aparatura sofisticata.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor garantie!!!

Post by Ogy »

Trebuie sa cautam sa ne dam seama :)
La Vl se refera la revizie.

covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Re: Ajutor garantie!!!

Post by covrescu_bogdan »

O sa fiu mai concis:)La VL am facut revizia, acolo mi s a spus ca e problema cu bieleta asta, dar nu o pot repera ca nu au nu stiu ce aparatura de directie sasmd, m-au indrumat spre Kia Pitesti, respectiv Kia Sibiu. In ambele locuri mi s-a spus clar ca nu efectueaza nici o reparatie pe garantie, ca importatorul nu mai deconteaza piesele sasmd, ati mai patiti asa ceva?Daca da ce ati facut...

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Ajutor garantie!!!

Post by iulian2007 »

eu zic ca in primul rand ar trebuii sa expui aceasta problema si importatorului, printr-un mail, la care nu uita sa ceri numar de inregistrare si de asemenea, cum ar trebuii sa se rezolve problema.....

pasul 2: o sesizare la ANPC
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Ajutor garantie!!!

Post by spdblue »

@covrescu_bogdan acum am mentionat intr-un post de atitudinea si de mentalitatea celor care fac service. Sunt obligati sa rezolve problema pe garantie. Cere o notificare scrisa prin care sa iti precizeze de ce refuza sa-ti inlocuiasca o piesa in garantie.
Aici http://www.totalauto.ro/2007/06/22/lite ... resa-auto/ exista spre finalul articolului posibilitatea sa descarci legea care face referire si la garantii auto. Dupa ce o citesti poti sa mergi mai departe. Ce este prost ca in Romania trebuie sa te "certi" pentru drepturile tale.
Probabil la un moment dat acest forum va trebui sa le arate bunilor importatori ca suntem o forta si nu o masa de manevra.
Aici http://www.muresinfo.ro/pages.php/area/ ... d/84/Club/ mai sunt cateva date interesante. Mergi peste ei si solicitale in scris asigurarea service-ului. Sunt obligati sa-ti dea un raspuns. Bafta.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Ajutor garantie!!!

Post by patton »

in romania a devenit o necesitate ca toata lumea sa faca facultatea de drept sau macar sa se documenteze serios in domeniul legislativ. cand am vrut sa inmatriculez ceed-ul, la administratia financiara nu au vrut sa-mi puna stampila pe fisa de inmatriculare pt ca tata (aceeasi adresa in buletin) avea ceva datorii la fisc. am venit acasa, am folosit google si dupa 1 ora m-am intors sa depun o plangere si sa o anunt pe functionara ca o dupa 30 zile, cand vine raspunsul, o astept la tribunal, in baza L554/2004, unde ii voi cere despagubiri pt ca nu am putut inmatricula masina, au expirat nr. provizorii, am platit degeaba casco, rca, + reparatii pentru daune morale. sa fi vazut ce viteza prinsese pe holuri cu fisa mea in mana (sa obtina stampila ca nu am datorii la stat).
fara amenintari cu plangeri la importator, opc, etc. de multe ori service-urile invoca tot felul de motive pt a nu onora garantia. cred ca sunt multi proprietari de masini, la toate marcile nu numai la kia, care au platit din buzunar piese in garantie dupa ce au fost aburiti de service-uri.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Re: Ajutor garantie!!!

Post by Oli-sama »

Si eu am nevoie de bielete, dar la Sibiu nu mai repara in garantie. Ori dau vreo 500 de lei, ori merg in alt oras (Bucuresti !). Chiar ca e o mare porcarie si ar trebui sa-i presam nitzel pe importatori.
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

raul220183
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2010, 14:30
Auto:
Location: baia mare

Re: Ajutor garantie!!!

Post by raul220183 »

covrescu_bogdan wrote:Am facut revizia a II a la Kia Valcea, unde mi s-a spus ca trebuie schimbata bieleta stanga-pe garantie. Booon. Sunat la Kia Pitesti, sunat la Kia Sibiu, nimeni nu rezolva problema pe garantie. Va rog sa ma ajutati, unde se poate rezolva problema, sau daca nu eventual cat ar costa bieleta asta?


salutare . eu am schimbat-o la 20000km in garantie la autodox baia mare dealer kia
cee'd sw 1.6 dsl 115 hp

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Ajutor garantie!!!

Post by tipitip »

Am trimis mail importatorului.

S-au produs ceva schimbări pe la licenţe, garanţii, dar asta era în vara anului trecut, n-ar trebui să persiste situaţia.

Cum primesc un răspuns, postez.
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Re: Ajutor garantie!!!

Post by Oli-sama »

Am profitat de un drum la Bucuresti al fiului meu (grumy_san), care a dus masina la MIT pentru schimbarea bieletelor (in garantie). Ce se intampla insa daca ai probleme mai mari (motor, cutie de viteze) si in toata zona Sibiu, Valcea, Alba, Mures (Hunedoara nu stiu sigur) nu mai face nici un service reparatii garantiale?!?
In alta ordine de idei au "cazut" foarte repede bieletele - mai putin de 14000 de km.
Revin dupa ce vad masina reparata.
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”