Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by scubli »

@silverboy3: Da-mi voie sa te corectez: Ai facut revizia de un an, nu de 15.000km. Cam greu sa ai 10.960km si sa faci revizia de 15.000km. ;)

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by scubli »

Pana acum am vazut diferente mari de pret de la o reprezentanta KIA la alta, sunt curios ce se va intampla, nici eu nu mai am mult pana la revizie.

Numai bine.

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by shtirlitz »

Ai drepate in legatura cu diferentele de pret. Daca eu la un an 8000km am dat 550lei ,pai daca ma duceam la Galati economiseam aproape 200lei. Sau altii care au dat si 700 lei.
Image

DragosKIA

Re: Pret revizii....

Post by DragosKIA »

shtirlitz wrote:Ai drepate in legatura cu diferentele de pret. Daca eu la un an 8000km am dat 550lei ,pai daca ma duceam la Galati economiseam aproape 200lei. Sau altii care au dat si 700 lei.
Daca veneai si tu cu filtru de ulei si uleiu de acasa dadeai mai putin, dar nu se stie cu garantia cum mai stateai... :?:

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by Suzzy »

Astazi am facut revizia de 15.000 Km (15.185km mai exact). Revizia am facut-o la IMG si sunt f multumit. Preturile sunt cele pe care le-am vazut postate si aici, factura totala fiind 515 Lei. Totul super ok, am vb cu Dl. Cristi de la garantii si imi inlocuieste displayul cu CB, ceasul, etc deoarece de cand am luat-o nu i-au mers 3 liniute. Trebuie sa mai am rabdare 2 sapt pana vin piesele. Asadar, recomand Service-ul IMG.


Bafta!
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Pret revizii....

Post by iulian2007 »

silverboy3 wrote:Salut,
In sfarsit am facut si eu revizia de 15000km. Acum are 10960Km. Pentru revizie am cumparat ulei VALVOLINE SYN POWER 5W-30 Made in USA (3l), filtru ulei MANN si cam atat pentru ca nu am fost inspirat sa ma duc cu 2 zile inainte de revizie pe la magazine.
Preturile sunt:
VALVOLINE SYN POWER 5W-30 Made in USA - 31RON/l
filtru ulei MANN - 22RON
Astazi la ora 8 am fost programat la revizie, a durat circa 1ora si 10 min.
Au tras de tot ce au gasit au mai strans suruburi si piulite, au verificat blocul de lumini si cam atat.
Pret revizie:
Manopera - 1,2ore * 90RON = 120RON
Filtru polen de origine( a venit in ambalaj KIA - MADE in SLOVAKIA) - 140RON(foarte mare pretul, am gasit filtru de polen ORION(MADE in JAPAN) cu 48RON), dar sunt multumit de calitatea filtrului deoarece cel care a fost pe masina era plin de mizerie si frunze, adica si-a facut perfect treaba.
TOTAL: 375 RON
Nu am ce sa le reprosez pentru ca sau comportat frumos cu masina si cu mine.
SERVICE revizie ENA GALATI.
sa inteleg ca cei de la Ena Galati si-au schimbat atitudinea?
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by alexcercel »

Am facut a doua revizie (25000 km pt. ca prima am facut-o la 10000) la Rodav Vaslui

Pretul a fost 469 RON inclusiv TVA:
- ulei 3l (mai aveam 500 ml de la prima revizie) < 121.02 RON+TVA
- filtru ulei < 25.21+TVA
- filtru aer < 75.63+TVA
- filtru polen < 109.25+TVA
- manopera < 63.03+TVA

Nu retin exact cat a durat dar cred ca in jur de o ora si 30 de minute.

Pe langa revizie cei de la service au rezolvat si un sunet pe care l-am semnalizat la puntea fata (bucsa sau cine stie ce).

E nasol ca s-a schimbat politica service-ului si nu mai este voie inauntru dar macar au niste camere unde poti vedea ce fac masinii :)

Per total < multumit de experienta :)
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Pret revizii....

Post by psystem »

E bun pretul de la Vaslui. Placutele mai tin? Ai intrebat de curiozitate cat costa un set nou?

Despre ce bucsa e vorba? Si eu cred ca am ceva insa nu stiu cum sa le explic si unde sa se uite.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

radumc
Posts: 34
Joined: 22 Sep 2007, 09:48
Auto:
Location: craiova
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by radumc »

intradevar este un pret bun pentru revizie , dar ciudat este ca nu ti-au schimbat si lichidul de frana , este trecut ca obligatoriu de schimbat in cartea de service la reviziile de 30000 km,probabil nu sunt inca obisnuiti cu reviziile de 30000.
Oricum ai scapat fara sa dai 100-120 ron din buzunar...

cmg_george

Re: Pret revizii....

Post by cmg_george »

Prima revizie s-a consumat... si m-a consumat si pe mine de 512.8 RON. Schimbat filtru de ulei, de aer, de polen si uleiul, verificat pe dedesupt daca totul este ok si efectual un test la suspensii.
-filtru de aer 112 :(... ma gandesc ca pana la urmatoarea revizie sa-mi pun K&N... in 3 revizii scot pretul filtrului.

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by DaDiRo »

@radumc: Cred ca ai dreptate numai partial in legatura cu lichidul de frana. Acesta se schimba la 2 ani, nu conteaza numarul de km. El isi pierde proprietatile in timp, nu in functie de utilizare. Ceea ce stii tu din proprie experienta sau de la altii, referitor la cei 30 000 km, poate fi o coincidenta si anume ca s-au implinit 2 ani in acelasi timp cu distanta in cauza, si am vazut ca se intampla destul de des ...

Bafta!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

radumc
Posts: 34
Joined: 22 Sep 2007, 09:48
Auto:
Location: craiova
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by radumc »

este logic ce spui, si personal (in cazul lui) cred ca lichidul de frana nu si-a pierdut proprietatile, dar in planul de service se specifica clar ca la 24 de luni sau 30000 km (care intervine primul)se schimba lichidul.
apropo am gasit pe site-ul celor din craiova de la kia planul de service, unde sunt trecute si preturile.o chestie chiar draguta din partea lor. http://www.kia-bucuresti.ro/service_pdf ... a/ceed.pdf
numai bine!

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by spdblue »

Acest topic ma distreaza, de abia pot sa mai scriu. Motivul? Preturile diferite la revizii, de parca ar diferi tipul de masina etc., dar asta este.
Ieri am facut revizia cee'd-ului si cu tot cu TVA am avut un total de plata de 519,79 lei.
Revizia am facut-o la 1 an, iar ODO 11.700 km.
Schimbat ulei 5W30 - 114 ron + filtru aer - 121 ron + filtru ulei - 36 ron + filtru polen 86 ron + costul reviziei de 79,8 ron = 436,80 ron fara Tva .
Nu am venit de acasa cu vreo piesa, tot ce am scris mi-a fost pus, schimbat de service.

Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”