Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
voxdaon
Posts: 37
Joined: 03 Mar 2008, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by voxdaon »

Eu unul zic ca astia ne jefuiesc! Au inventat 7 ani de garantie ca noi sa mergem la ei in service-uri si sa-i asiguram ca au de munca! Costa prea mult o revizie! De ce la revizia I (oct. 2008) am dat 530 ron si la revizia II (oct. 2009) am dat 730 ron, in acte si in realitate schimbandu-mi aceleasi lucruri. Chiar nu inteleg!
Cred ca voi renunta la garantie si imi voi face revizia unde vreau, mult mai ieftin si cu ce piese vreau eu. Chiar nu e normal! Ce sa ma zic de un parbriz, schimbat pe CASCO( din fericire), care la ei costa( in hartii) 2400 ron si eu cu 800-1000 ron am vazut parbrize heliomate si cu incalzire in ele(cum are ford-ul). Aa....! Scrie Kia pe asta al lor! Da...deci merita banii!!!!
Va spun eu: motorul nu are cum sa crape de acum in colo, iar tot ce pica la masina oricum platim. A fost cineva sa-si schimbe ceva bucsaraie, pivoti, bielete sau capete de bara? Chiar sunt curios...
Deci...7 ani de garantie....7 ani de viata pentru service-urile autorizate!!!

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

Eu deja am luat hotararea de a renunta la garantie.
Pe langa faptul ca au un adaos enorm de mare la piese, mai platesti si intre 1,6-2,5 milioane manopera pentru un schimb de ulei (pentru ca atata iti face nu verifica nimica din ce scrie in manual), care in alte parti e gratuit daca achizitionezi uleiul si filtrul de ulei de la ei...

Hai sa zicem ca prima revizie se merita sa ai totusi garantie 2 ani, da dupa, daca nu sa stricat ceva pana atunci nici ca se mai strica. (cel putin nu ce intra in garantie)

voxdaon
Posts: 37
Joined: 03 Mar 2008, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by voxdaon »

Gandesc la fel, deci voi renunta la garantie!
KIA CEE'D 1.4 GSL LX BEST Piston Grey(2008) B 911 W D G ( WarDoG).

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Bonzai2 »

voxdaon wrote: A fost cineva sa-si schimbe ceva bucsaraie, pivoti, bielete sau capete de bara? Chiar sunt curios...
Da au fost, s-au schimbat bucsi, bielete, amortizoare toate pe garantie. Gandestete pe termen mai llung,o revizie la service costa 700, daca o faci pe cont propriu te costa vreo 400-500,nu stiu exact, deci o enonomie de vreo 200-300 ei. Revizia o faci odata pe an,sau poate de 2 ori deci o economie de 600 lei. Sa nu cumva sa ai ghinionul sa te lase vreo piesa la motor, la cutia de viteze, la directie, sistem de franare etc ca nu iti vei mai repara masina. Piese kia se gasesc foarte greu aftermarket (spre deosebire de vw,ford,skoda etc) si nu ma refer la un parbriz sau la vreo inchidere centralizata.

Asa ca aveti grija si ganditi-va bine inainte sa pierdeti garantia

Pe mine tocmai ce m-a lasat la un ford pompa de injectie. Stii cat costa originala? 5400 RON, stii cat costa aftermarket? 4800 RON.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

voxdaon
Posts: 37
Joined: 03 Mar 2008, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by voxdaon »

Mda, cred ca ai dreptate, cat de cat! Dar asta nu justifica lipsa lor de profesionalism sau modul in care trateaza clientii!
KIA CEE'D 1.4 GSL LX BEST Piston Grey(2008) B 911 W D G ( WarDoG).

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Bonzai2 »

Cat de cat am dreptate ca nici eu nu am inteles diferenta de pret dintre prima si a doua revizie. dar la fel se intampla la toate marcile de masini. In functie de cat ai garantia 2,3,4 sau 7 ani ,pe perioada garantiei esti obligat sa faci revizia la ei,unde probabil au si preturi mai mari decat la kia. Totusi la unele service-uri kia te poti duce cu consumabilele tale si platesti doar manopera.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Piticu21
Posts: 268
Joined: 14 Dec 2007, 00:18
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Piticu21 »

cum sa nu se uite in manual? ce naiba? prima data m-am dus si mi-au bifat pe manual ce au schimbat si mi`au aratat chestiile.


acum ma speriati, si ma speriati rau de tot :)

daca zic IMG ce mi se raspunde cand ma refer la revizia de 40k? cat costa, cat ma tzin? ca ma cam stresez pe chestia asta.
The one, The Only ONE

Kia Cee'd 1.6 CRDI - EX - low power + climatronic | Piston Gray
www.piticu.ro
www.blog-auto.ro

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

Piticu21 wrote:cum sa nu se uite in manual? ce naiba? prima data m-am dus si mi-au bifat pe manual ce au schimbat si mi`au aratat chestiile.


acum ma speriati, si ma speriati rau de tot :)

daca zic IMG ce mi se raspunde cand ma refer la revizia de 40k? cat costa, cat ma tzin? ca ma cam stresez pe chestia asta.
Presupun ca nu ai stat langa masina la revizie...

In manual is vreo 2 pagini de chestii care trebuie inspectate si reglate sau schimbate daca sunt defecte.(Ca de aia se cheama revizie!)

Insa cei de la service efectueaza doar un schimb de ulei (care in multe parti e gratuit la achizitionarea uleiul si a filtrului din acel loc) si iti schimba filtrul de polen si aer (care le poti face singur acasa in 4 minute).

Deci gratis la altii + 4 minute din timpul tau = Manopera 160-250 de lei la service KIA...

Piticu21
Posts: 268
Joined: 14 Dec 2007, 00:18
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Piticu21 »

pai da, eu ce zic, ca la revizia de 20k mi-au facut toate astea ...

acuma daca s-au stricat din cauza numarului prea mare de masini nu ne ramane decat sa mergem cu toporu peste ei, ce naiba.
The one, The Only ONE

Kia Cee'd 1.6 CRDI - EX - low power + climatronic | Piston Gray
www.piticu.ro
www.blog-auto.ro

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

Piticu21 wrote:pai da, eu ce zic, ca la revizia de 20k mi-au facut toate astea ...

acuma daca s-au stricat din cauza numarului prea mare de masini nu ne ramane decat sa mergem cu toporu peste ei, ce naiba.
Scuza-mi sceptimismul dar ai stat langa masina la revizie?

Pana acuma esti prima persoana de care aud ca i-au verificat toate chestiile din lista aia de 2 pagini.

Zi-mi 5 chestii pe care le-ai vazut tu cu ochii tai ca le-au verificat.

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Pret revizii....

Post by marinero »

Am fost la a doua revizie, la Autodox Baia Mare, m-a costat 544.46 Ron, in care a intrat: Inlocuit filtru aer, filtru ulei, filtru habitaclu, consult tehnic, spalare auto .
Foarte multumit de felu in care am fost tratat, intradevar este o echipa buna la MM .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

Presupun ca si uleiul tot de la ei nu?

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

Si inca ceva ce e ala consult tehnic? :shock:

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Pret revizii....

Post by marinero »

Da uleiul de la ei Mobil 1 ESP 5W30, filtrele le-am primit inapoi cele schimbate iar consult tehnic probabil o fi din cauza ca am facut o reclamatie cum ca am rugina la usi, cea ce din fericire sa dovedit inexistenta era ceva rasina de la o salcie cred eu, o sa mai urmaresc da momentan am ajuns la concluzia ca nu este rugina .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

Intradevar un pret foarte bun.

Majoritatea platesc atata la prima revizie unde nu intra si filtrul de aer care e vreo 90 de lei la kia.

Deci mai ieftin cu 90 de lei ca in alte parti. :D

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”