Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by BAU »

Dar manopera , cat e manopera ?

Apoi se vede ca au fost schimbati butucii spate ( probabil ca nu se mai puteau scoate rulmentii )

In acest caz nu au costat piesele mult .

Butucii spate cat au costat ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by bubumisu »

Normal ca rulmentii au venit cu tot cu butuc.
Sunt incapsulati, nu pot fi schimbați fără butuc. Nu e Dacie😉
Butuci cu rulmenti au costat 790,80 lei pret de lista.
De asemenea, prețul de lista pentru consumabile au fost:
Ulei bidon 5 litri (am iesit mai ieftin decat daca luam la bidon mai mic)- 215 lei
Filtru aer motor - 52,12 lei
Filtru polen carbon activ- 66,32 lei
Filtru ulei- 20,86 lei
Total pret de lista: 1145,72 lei
Sa nu va așteptați la discount -uri din astea in service-uri de reprezentanta/service -uri mari sau care jupoaie clientii.
Ce părere aveți de ulei, legat de specificații?
Sunt curios daca filtru polen cu carbon activ va face treaba mai buna.
Manopera nu e relevantă, atâta timp cât am ajutat si eu (filtru polen si aer rezervor le-am schimbat eu😉)
La plăcuțele de frână s-a chinuit la repunerea pe pozitie, lamelele de la placutele noi nu prea permit poziționarea usoara a placutelor, având în vedere că difera de cele originale aruncate anul trecut. Astea noi (lamelele) cred ca sunt cauza scartaitului de care nu mai scap.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by ozu »

Pe partea de filtre imi fac stocul de la autokarma, fiind si aproape de mine. Legat de filtrul de carbon, prefer simplu si sa il schimb de 2-3 ori daca e nevoie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by bubumisu »

@ozu
Încearcă să renunți la NIPPARTS
Am pus si eu odata.
Si nu mi-a mai trebuit.
Nu prea reținea impuritatile ca unul original.
Acum pun MANN si e la fel de performant ca unul original.
Si de 2 ori pe an e ok sa fie schimbat, numai sa fie de calitate.😉
Sa auzim numai de bine😁
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by BAU »

@bubumisu, chiar nu stiam ca daca te lasa rulmentii pe spate trebuie sa schimbi butucul cu totul . Acum am vazut desenul cu butucul sectionat si intr-adevar este mai complicat mecanic .

La NIPPARTS am renuntat si eu , am patit-o cu un filtru de benzina pe care nu l-am putut monta iar in service mecanicii nu prea mai vor sa lucreze cu piese de la ei .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by ozu »

Bine de stiut, multam.
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by panzer »

De ce nu puneti filtru ulei OE? Sunt 10 lei diferenta. Si la Ceed 1 se gaseste.
Filtru de aer si de polen merg after market. Bujiile originale sunt NGK deci trebuie doar sa nimeriti modelul exact. Cam 60 lei toate 4.

A mai facut cineva revizia la reprezentata sa spuna noile preturi?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ogy »

Filtru polen carbon activ
Nu va bazati pe acea vopsea sau ce e acolo in locul carbonului activ. Uitati-va la un filtru cu carbon activ (care se schimba la 3 luni de zile) de la un purificator de aer si o sa vedeti ca e aproape la grosime cat toata hartia aia numita filtru de polen.
Merg saptamana viitoare pentru schimbat ceva pe la roata (bieleta sau ce gasesc pe acolo) si cred ca in iunie o sa fac revizia la Mit si revin cu preturi.
Trebuie sa-mi vina pe 1 mai de la epiesa:
ULEI MOTOR SHELL HELIX ULTRA ECT C3 5W30 4L 138lei
Filtru polen NIPPARTS J1340308 17lei
Filtru aer OE HYUNDAI 281132H000 60 lei
Celelalte (filtru ulei si daca mai e ceva) le cumpar din reprezentanta la revizie (mereu).

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by BAU »

Am inteles ca 244 lei este manopera la revizie .
La ultimele revizii am folosit SHELL HELIX ULTRA ECT C3 luat din service si mi s-a parut ca motorul s-a comportat foarte bine . Dar la urmatoarea revizie m-am hotarat la un Eneos Sustina 5w30 API SN C3 de mult voiam sa vad cum se comporta un Eneos .

Filtru de polen nu este important , m-am oprit la un Delphi ( acestia fac de obicei piese auto bune ) iar pentru aer si ulei , MANN

Dupa 1 mai trebuie sa schimb si eu o bieleta de directie ( sau ce mai gasesc acolo ) si schimb si uleiul .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by panzer »

Motivul pt. care am intrebat este ca s-au marit simtitor preturile la MIT. 140 lei/h manopera plus alte normative ore/operatie. 250 lei o constatare de exemplu.
Eu am platit la ultima revizie 425 lei manopera: revizie normala si schimbat placute pe fata. Asta pentru masina din 2008.

In plus nu m-au mai primit cu filtru de ulei si filtru de ulei non OE la masina din 2015, cea in garantie. Dupa disparitia pieseauto365 n-am mai gasit filtru de ulei OE pentru masina din 2015. Nici placute aftermarket si a trebuit sa le iau de la reprezentanta OE.

In consecinta ochiometric intretinerea la masina 2015 este dubla la pret fata de cea a masinii 2008.

A schimbat cineva cureaua de la accesorii si filtru de benzina la Ceed 2? Sau sunt primul care ajunge la 90.000 km?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ogy »

Am fost azi pentru constatare (asa cum am scris mai sus).
Manopera pentru masinile pana in 7 ani 166.6 lei (cu tot cu TVA) -ora normata
+7 ani 136.85 lei (inclus TVA) -ora normata
Acolo am dat peste Mihai -care mi-a reglat farurile (le tineam pe treapta 2 dupa ultimul schimb de far ca primeam flashuri), mi-a schimbat cateva plastice, mi-a curatat cureaua de accesorii si mi-a strans niste suruburi pe la capacul distributiei pe unde se pierdea ceva ulei -suruburile slabite rau + inca cateva nimicuri.
Cost constatare si modificari 0 lei conform unei campanii pe care o au in aceasta perioada (am aflat cand ma pregateam sa platesc).
In urma constatului am de schimbat urmatoarele :)
Coloana directie, kit reparatie caseta de directie , o bieleta si inca vreo doua chestii stanga dreapta (sunt trecute pe deviz care e in masina).
Coloana o sa o cumpar separat (exclus sh) si o sa o schimb la IMG, kitul caseta o sa-l cumpar si o sa-l montez de/la MIT impreuna cu celelalte piese comandate de pe net sub marca lemforder (asa mi-a spus un prieten sa procedez).
In afara de unu cu sportage care s-a bagat in fata, ma declar multumit de serviciile Mit (am primit pana si sms cu o zi inainte sa mi se aminteasca de programare).
Piesele comandate de la epiesa au ajuns tot azi (3), nu pe 1...

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by alex79 »

Am luat si eu pivoti si bielete Lemforder sa le schimb pentru fata. Pe ambalaj scrie ca sunt fabricate in Coreea.
@Ogy: ceva simtome pentru care sa detemine schimbare coloana directie si kit reparatie caseta directie ?
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ogy »

Eu am ceva la roata soferului ca un mic hop cand virez spre dreapta si imi da stanga dreapta in volan o vibratie usoara ca de roata descentrata/ovalizata. Asa s-a manifestat si prima data cand mi-au schimbat coloana si kitul...problema am rezolvat-o eu ulterior roluind janta respectiva.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by panzer »

La coloana de directie se aud zgomote cand virezi mai ales la viteze mici si la capat de cursa. Asta in faza incipienta. Cand crapa complet se aprinde EPS in bord si ramai complet fara servo. Au fost schimbate destule in garantie.

Caseta o diagnosticheaza mecanicii pe rampa. Tot zgomote in caseta cand trag de roata pe rampa. In trafic la viteze mari ai un mic joc in volan, intr-un fel similare cu rotile insuficient echilibrate.

@Ogy, te rog pune codul kit-ului de reparatie caseta. La mine e la inceput caseta, dar ma pregatesc. Pretul estimat in jur de 800 lei material + manopera. Stii ca exista firme specializate in casete de directie?
La coloana de directie pe vremuri preturile variau intre 2.000 lei si 13.000 lei. Sunt curios la ce pret gasesti. TRW e originala dar n-am gasit pret. Doar Benelux la 3.100 lei.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ogy »

O sa le pun cand si daca e nevoie sa le schimb. La coloana am vazut pe net doua preturi diferite pentru doua coloane trw diferite 5000lei+ si 6000lei+. La Mit o coloana e pe la 2000euro si nu-ti monteaza altceva pe masina.
Eu am gasit prin cineva (printr-un mecanic kia) o coloana "noua" la 1300 lei :) ramane sa vad ce inseamna la el noua
Kitul de caseta e 1600lei (nu mai stiu daca include si manopera). Poate maine nu uit sa fac o poza la devizul ala.
Ideea este ca in iarna cu rotile de iarna (15') nu mi-a facut nimic in volan. Cum am pus rotile de vara (16') cum a inceput treaba si deaia ma gadesc sa fac o rotatie intre rotile fata sa vad ce si cum (stiu ca nu se pupa rotatia anvelopei).
Nu am zgomote decat ca de bieleta la denivelari mici abordate cu viteza mica.
Le:ma uitam prin posturile mai vechi sa vad daca am pus ceva coduri dar se pare ca nu. Au fost schimbate in 2013 si o sa ma uit in caietul de garantii ca sigur scrie ceva pe acolo.
Dupa cum precizezi mai sus, coloana nu ar avea nimic. La roata stanga aud un clampanit de bieleta si la viteza mare simt in volan o miscare stanga-dreapta (sus-jos) de 2-3 mm.
Le2: am avut de facut un drum mai lung si am verificat presiunea in anvelope. Nu erau doua la fel si nici una peste 2 atm. Una pe spate avea 1 atm. Pana in 120km/h manevrabila tot ce vrei. Peste intervine o trepidatie si cred ca o roata nu e echilibrata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”