Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Pret revizii....

Post by sender78 »

1.07 din cate stiu eu
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

john89
Posts: 16
Joined: 06 Apr 2008, 17:41
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by john89 »

am facut revizia azi la IMG Jilava... a durat cam o ora si 10 min ... pret 480 lei ... a reglat si frana de mana, zgomotul de la ambreiaj care am vaz ca il au mai multi posesori de cee'd (3 numai cat am stat eu acolo)... bunicel pret dar daca nu era recerea asta de 15% venea cam 570 si atunci mi se parea cam multicel... una peste alta ma declar multumit



P.S. :)) m au lasat si cu garantia valabila .... tot respectu meu :))
Kia cee'd 1.4 GSL:D

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by PDI Romania »

Si eu am facut ieri, 08-06-2009, revizia de 15000km (de fapt 12800km :)) la IMG si am platit 428 lei cu reducerea de 15%.

Au strans ceva pe la volan si nu se mai aud zgomotele la trecerea peste denivelari. De la IMG am aflat ca masina mea a fost produsa pe 06.05.08 si ca nu trebuie sa schimb "rozeta de plastic", doar la masinile produse pana in 30-04-08 se schimba.

Frana de mana a fost stransa si tine acum bine. Filtrul de polen era de o culoare inchisa (aproape negru) si plin de viespi, muste, albine etc. Am fost suprins cum se schimba uleiul la IMG. Curge la dozator :D
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by fsgmarius »

@timx Poti sa ne spui si noua despre ce tamburi de cauciuc spui ca ti-au reglat pentru a rezolva troncaneala de pe spate?
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

Catalan
Posts: 48
Joined: 07 May 2008, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Catalan »

Am si eu o intrebare stupida poate.

Am mai putin de 10k si se face anul pentru revizie. Dupa cum scrie pe talon 28.07.2008 - asta este data care ar trebui luata ca referinta sau este cea de primire efectiva a masinii?

Si a doua intrebare revizia trebuie facuta neaparat inainte de a se face un an sau poate fi facuta si dupa cu o saptamana doua, asta in cazul in care nu am facut numarul de km pentru prima revizie dar totusi se face un an.
KIA CEED 1.4 GSL pewter beige + senzori parcare

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Re: Pret revizii....

Post by pompilius »

Sa va spun patania mea cu revizia La MIT Motors Baneasa.
In data de 22.05.2009 am fost programat sa fac revizia plus inlocuitul unei bucse la directie si a bieletei antiruliu pe dreapta spate.Am facut revizia in garajul de la Mitsubishi, am platit cat mi s-a cerut 650 si am plecat linistit acasa.
Saptamana trecuta miercuri sau joi am remarcat ca-mi ramane aprins becul la EPS.Dau telefon a MIT si-mi spun ca trebuie sa ma duc acolo.Nefiind din Bucuresti i-am rugat sa-mi faca o programare dimineata ca sa pot pana seara sa iau masina.M-au programat pt.09.06.2009.Dupa ce mi-am facut programarea(in garajul de la Kia) mi-am adus aminte si am sunat din nou, spunandu-i tipului de-acolo ca mi s-a mai umblat la directie.Mi-a spus ca s-ar putea sa nu fie nici o problema si sa fie nevoie de o recalibrare, chestie care dureaza maxim 15 minute, recalibrare care ar fi trebuit facuta de prima oara cand s-a umblat la directie.
Cand am ajuns ieri la service cred ca am stat cu mare ingaduinta 40min si unde intradevar s-a facut acea recalibrare.
Cand l-am intrebat pe tip cine imi suporta mie cheltuielile de deplasare, a ridicat din umeri.
V-am expus aceasta patanie a mea ca sa stiti la ce sa va asteptati din partea unor service-uri.
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

nicolesco
membru geamgiu
Posts: 32
Joined: 29 Apr 2009, 23:53
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by nicolesco »

Catalan wrote:Am si eu o intrebare stupida poate.

Am mai putin de 10k si se face anul pentru revizie. Dupa cum scrie pe talon 28.07.2008 - asta este data care ar trebui luata ca referinta sau este cea de primire efectiva a masinii?

Si a doua intrebare revizia trebuie facuta neaparat inainte de a se face un an sau poate fi facuta si dupa cu o saptamana doua, asta in cazul in care nu am facut numarul de km pentru prima revizie dar totusi se face un an.


1. data care trebuie luata ca referinta pt revizie este data in care ai ridicat masina de la dealer..cea din talon o iei ca referinta pt itp, dar asta scrie oricum.
2. revizia se face la un an sau la un nr de km......adica la care din cele doua ajungi mai repede
ionik's husband

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: Pret revizii....

Post by lookas »

Facut revizia de 1 an, 1.4GSL (dupa parcurgerea uriasei distante de 5300km) la Asia Motors - Timisoara.
S-a nimerit sa fiu in tara si au profitat ai mei parinti sa ma bage la inaintare cu ocazia asta.
Pe scurt, cu programare facuta ieri, pentru azi dimineata, am intrat la 9 fix, am iesit la 10:30.

[plusuri]
Apreciez ca am fost lasat sa vad tot ce s-a intamplat, pe langa, pe sub si pe deasupra masinii. Am stat pe langa mecanic tot timpul, nu l-a deranjat, mi s-a raspuns la intrebari, am primit si lectia de mecanica, foarte ok din punctul asta de vedere.
Foarte ok si ca am fost primit cu uleiul cumparat de mine (Mobil 1 5W30, sigilat, la care aveam factura si certificat de conformitate si calitate), fara nicio mentiune pe cartea de garantie, ceea ce mi se pare normal, dar atat de ne-aplicat, din cate am citit despre alte service-uri. In service era disponibil doar Havoline, care atat ca specificatii, cat si din practica, e cu vreo 2 note sub Mobil 1.
Pe deviz apar 1.4 ore manopera, dar am stat pe ceas 1.5 ore, si chiar nu s-a tras chiulul.
S-au verificat tot ce e cablu, bara, surub, burduf, plastic, metal, etc pe exterior, interior, motor si sub masina.
Am descoperit ca am trusa medicala expirata, lucru ce a fost mentionat pe lista de verificare... sper sa nu pierd garantia pe elasticele ce intra in contact cu trusa, in portbagaj... [-o<

Uleiul m-a costat aprox 50 RON pe litru, luat in bidon de 4.73l de la Westone.
Pretul reviziei, cu TVA, in RON:
Manopera 1.4 ore => 133.28
Filtru ulei = 35, Filtru polen = 165 (brrrrr :) ) => 200 ron - doar aici s-a aplicat reducerea de 15% (200 -30 = 170)
---------
Total = 303.28 RON

[minusuri]
La momentul acela nu mi-am dat seama ca manopera nu apare cu pret redus. Telefonic mi s-a confirmat ca nu s-a aplicat reducerea, si ca daca revin se poate corecta greseala, dar nu am dorit refacerea facturii, tinant cont ca au fost taxate doar 1.4 ore din 1.9 posibile si chiar s-a stat mai mult decat cele 1.4 ore tehnologice.
La cererea mea s-a stampilat si prima inspectie anti-perforare (initial era stampilata doar prima inspectie din capitolul intretineri programate) si am primit o copie dupa lista de verificare.
Nu s-a facut verificare pe tester, si am uitat complet sa le atrag atentia, asa ca ramane pe data viitoare...
Data viitoare le duc cadou o palnie pentru turnat uleiul in motor.


Eu prefer sa raman doar cu plusurile... daca citesc cei de la reprezentanta sau service, ii incurajez sa continue pe drumul spre niste servicii orientate pe client.
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by dubluve2009 »

Salutare tuturor,

Sambata (13.06.2009) am facut si eu revizia la Kiuta mea (1.4 benzina), ODO 14501 (cam mult dupa spusele celor din service avand in vedere conditiile de trafic care sunt la noi). Revizia a fost facuta la RODAV Vaslui (eu fiind din iasi), de unde a si fost cumparata masina.In primul rand vreau si eu sa ma alaturi acelor persoane care au dat calificative fff bune mecanicilor de acolo. Am fost lasat sa stau langa masina cat timp s-a facut toate operatiunile, personalul de acolo a fost de nota 10, mi s-a raspuns la toate intrebarile/nedumerirle avute, mi-au rezolvat mai toate micile pb pe care le aveam...sau ma rog pe cele pe care mi le-am adus aminte :D:D:D...ca au mai fos cateva minore care mi-au scapat. Ai fost schimbate urmatoarele (preturile includ TVA):

1. Ulei Motor Castrol SLX Professional 5W30 - 195 RON (diferenta de ulei, aprox 0.75 litri am gasit-o in masina :D:D);
2. Filtru ulei - 35 RON;
3. Fitri polen - 150 RON
4. Manopera - aprox 101 RON;
-----------------------------------------------------------
Total 481
Reducere 15% 418 (Pret Final)

Filtru de aer nu l-au schimbat...doar l-au suflat..oricum...arata destul de bine :D:D. M-a "impresionat" pretul filtrului de polen..150 RON cu tot cu TVA...mi se pare cam mult avand in vedere ca am gasit pe net la diferse adrese gasite tot aici pe forum la preturi muuuuulllltt mai mic. Norc ca s-a aplicat reducerea de 15 %. Oricum...la a doua revizia am sa il schimb eu ca mi s-a spus ca eu, ca si proprietar, pt intretinerea masinii il pot schimba si din 5000 in 5000 de km...atat tp cat filtrul e oiginal kia.

La finalul reviziei, s-a facut si o diagnoza a computerului de bord si nu au gasit nici un "defect"

Ca si concluzie, ma declar foarte multumit, recomand cu caldura RODAV :D:D.
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by catt »

Salutare

@dubluve2009 - Ce te-a determinat sa faci revizia la Vaslui ? in afara plusurilor semnalate deja .. din cate stiam in Iasi e numai Klado , nu stiu daca MIT are service disponibil
Intreb pentru ca in iulie urmeaza si a mea si vreau cea mai buna varianta , desigur
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by dubluve2009 »

Salut

@catt.
1. In primul rand doream o diagnoza la computerul de bord pentru ca aveam impresia ca e ceva in neregula la consumul mediu...insa totul functioneaza perfect...btw...diagnoza o face inginerul de service si e gratuita;
2. Sa iti dau un exemplu cu Klado: fusai la ei sa le spun sa imi stranga frana de mana...PE GARANTIE...au strabat din nas ca nu prea se face pe garantie..etc...vrajeala...la Vaslui..tot ce am avut s-a rezolvat pe loc si pe garntie.
3.0 Iti mai dau un exemplu tot cu Klado:..fusai la ei cu un troncanit pe partea stanga fata...facu inspectia...nu au depistat nimic...mi-au spussa revin cand devine mai grav ca nu reusesc sa isi dea seama...la Vaslui...mi-au descoperit un joc la suspensia stanga fata..strans un surub si gata.

Si nu in ultimul rand...revizia m-a costat mai putin..chiar si incluzand pretul benzinei. MIT din cate stiu eu inca nu are servici..urmeaza...da nu se stie cand...oricum cand am fost prima data la MIT cu o mica pb (crezand ca au service) ei mi-au oferit tot VS ca si alternativa:D:D:D

Si inca ceva...cat tp am stat acolo...s-au mai perindat 2 masini cu nr de Iasi si una cu numere de Suceava ;)
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by catt »

da, merci de raspuns , asa cum ma si asteptam
ma voi repezi pana la Rodav si eu 8)
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by dubluve2009 »

Salut,


Multa bafta, decizia finala iti apartine. Te asteptam cu pareri/impresii si nu in ultimul rand informatii despre preturi :D:D.


Cele bune!
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by mrs »

Maine sunt prezent la IMG pt prima revizie, sunt programat la 14.30.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

salutare....cat ma costa revizia no2 fara filtru de aer si polen....aveti habar? :D 10x

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”