transfer garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
sabin_i
Posts: 3
Joined: 07 Jan 2009, 13:02
Auto:

transfer garantie

Post by sabin_i »

salutare
am cumparat ceed-ul in noiembrie 2008 de la un prieten. masina a fost cumaparata in 2007 de la kia baneasa, sau cel putin acolo este dealeru'.
anul trecut i-am facut revizia la img jilava si nu au fost probleme cu numele de pe carnet(a ramas cel al vechiul poprietar), dar mi-au zis sa fac tresferul de nume de pe canetul de service. m-am dus la kia de langa tineretului , le-am explicat problema, au spus ca e ok si s-au apucat sa-mi completeze. apoi si-au dat seama ca masina nu e cumparata de la ei si m-au rugat sa merg in baneasa. mi-am luat o zi libera si m-am dus in baneasa, unde , domnii de la service, au spus ca nu e nici o problema ca a ramas pe carnet numele vechi, ca oricine vede ca e carnetul de la acea masina si la insistentele mele, au pus totusi o stampila pe pgina inceputa a fi completta e cei de la tineretului.
s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ?
daca apare o problema ce tine de grantie, nu am sa intampin probleme ca acel carnet nu e pe numele meu?
multumesc anticipat
s drumuri uscate
sabin i
kia ceed 1.4 42.000 km

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: transfer garantie

Post by iulian2007 »

spune-le celor de la service ca insusi importatorul a proclamat faptul ca garantia masinii este transmisibila pe toata perioada cat se afla in garantie, indiferent de numarul proprietarilor
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: transfer garantie

Post by xp »

Trimite la importator o intampinare pe aceasta tema.Solicita un raspuns oficial de la acestia .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

aurash86
Posts: 25
Joined: 22 Aug 2009, 11:15
Auto:
Location: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: transfer garantie

Post by aurash86 »

Salut,

Vin cam tarziu cu o completare, dar eu am luat masina de la altcineva in august 2009, si s-a transmis garantia. Am fost la reprezentanta din Tineretului (de acolo era luata). Intre timp am facut revizia la Ploiesti fara probleme :)

Succes
sabin_i wrote:salutare
am cumparat ceed-ul in noiembrie 2008 de la un prieten. masina a fost cumaparata in 2007 de la kia baneasa, sau cel putin acolo este dealeru'.
anul trecut i-am facut revizia la img jilava si nu au fost probleme cu numele de pe carnet(a ramas cel al vechiul poprietar), dar mi-au zis sa fac tresferul de nume de pe canetul de service. m-am dus la kia de langa tineretului , le-am explicat problema, au spus ca e ok si s-au apucat sa-mi completeze. apoi si-au dat seama ca masina nu e cumparata de la ei si m-au rugat sa merg in baneasa. mi-am luat o zi libera si m-am dus in baneasa, unde , domnii de la service, au spus ca nu e nici o problema ca a ramas pe carnet numele vechi, ca oricine vede ca e carnetul de la acea masina si la insistentele mele, au pus totusi o stampila pe pgina inceputa a fi completta e cei de la tineretului.
s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ?
daca apare o problema ce tine de grantie, nu am sa intampin probleme ca acel carnet nu e pe numele meu?
multumesc anticipat
s drumuri uscate
sabin i
kia ceed 1.4 42.000 km
Cee'd 1.4 GSL LX MT Dakar Yellow
ODO: 44.000km
PH-86-GHK

Poze aici!

User avatar
ceed 2.0 Diesel
Posts: 104
Joined: 09 Jun 2009, 16:28
Auto:

Re: transfer garantie

Post by ceed 2.0 Diesel »

garabtia e transmisibila. E spatiu in carnet sa treci noul proprietar.

Naby
Posts: 3
Joined: 09 Nov 2010, 14:27
Auto:

Re: transfer garantie

Post by Naby »

Garantia Kia este pe masina indiferent de proprietar,deci puteai sa cumperi masina si din Germani ca tot una e .Eu am cumparat masina tot sh din Galati si acuma lucrez cu Rodav Vaslui si nu am modificat nici un nume si nu am pus nici o stampila pe carnetul de garantie.

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: transfer garantie

Post by azreil24 »

Aveti idee daca garantia este transmisibila si in cazul in care masina a fost adusa din afara?

Multumesc.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

mezak
Posts: 1
Joined: 23 May 2011, 21:50
Auto:

Re: transfer garantie

Post by mezak »

Deci, daca o cumpar din germania (SH) am garantie la noi?

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”