Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Inclusiv campaniile de rechemări
mihai_atb
Posts: 15
Joined: 17 Aug 2007, 15:24
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by mihai_atb »

Salut!

Imi cer scuze daca mai exista vreun topic pe aceasta tema, dar as dori sa aflu si eu care sunt piesele care se schimba si preturile aferente pentru revizia a doua pentru Cee'd Diesel.
Eu m-am interesat azi la IMG Service si la MIT Aviatorilor si am ramas surprins de diferenta mare de preturi:
- la IMG mi-au zis ca ma costa in jur de 1100 RON (+ 700 RON, daca schimb si placutele de frana);
- la MIT mi-au zis ca ma costa in jur de 850-900 RON (+ 600 RON, daca schimb si placutele de frana).
Sincer, nu ma asteptam ca diferenta sa fie asa de mare si in nici un caz de partea celor de la IMG.
KIA cee'd Oil Blue 1.6 crDi Comfort + ESP, senzori parcare, monitorizare pres. pneuri PH 77 FWD

dragost
Posts: 39
Joined: 23 Aug 2007, 18:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by dragost »

Mda, am fost eu astazi la cei de la IMG si am facut revizia a 2-a fara schimbarea placutelor de frana(nu a fost necesar)
Total 1134 RON ( Filtru aer, filtru polen, filtru motorina, filtru ulei, 6l ulei).

Nu stiam ca e mult mai ieftin la MIT :( .....
Cee'd 1.6 CRDi LP 90 CP......da merge frate....

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by bumblebee »

Multicel.
Banii si-i scot prin piese si revizii.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by scubli »

@bumblebee: Ca orice alt dealer auto ;)

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by Ciolin »

salutare. n-am mai activat de ceva vreme pe forum insa am citit in continuare ambele forumuri, de cand marea schisma. ideea e ca vreau sa ma programez azi sau zilele viitoare la a doua revizie anuala (16000km) si ca si la prima revizie am incercat sa ma interesez si nu inteleg de ce e diferenta asta asa mare, in conditiile in care nu se schimba placutele. prima revizie (am scris si la momentul respectiv pe forum) a costat 640 ron (cu tva) cu ulei Aral de la ei. ma gandeam sa fac programare la IMG, dat fiind ca am auzit multe pareri pro, insa nu m-ar deranja niste bani in buzunar, doar sunt student :). merci anticipat
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by danny86 »

fiuuuuu....merci mihai_atb.....si eu luna aceasta sau luna viitoare cel tarziu trebuie sa ma duc sa imi fac a 2 revizie la magentis #-o #-o #-o #-o .......deci sa ma pregatesc sa scot din buzunar in jur de vreo 1000de ron poate chiar mai mult daca va fi necesar sa imi schimb si placutele..... desi nu cred ca va fi mai scump tot 6 litri de ulei intra si de schimbat tot asa...filtrele ......mamama o galagie de bani :( :( :( :( :(



merci mult.......
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

mihai_atb
Posts: 15
Joined: 17 Aug 2007, 15:24
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by mihai_atb »

Azi am facut revizia la Mit Motors Aviatorilor - schimbat uleiul si filtrele - pret 823 RON. Placutele nu mi le-au schimbat, pentru ca au spus ca nu sunt prea uzate. Sper ca s-au uitat bine. Din punctul de vedere strict al reviziei sunt multumit, pentru ca nu a costat mult. M-au dezamagit insa cei de acolo. Le-am semnalat o problema la ESP (pe care am vazut ca o mai au si altii - si anume aprinderea semnalului ESP OFF in timpul mersului) au pus testerul pe masina si mi-au spus ca nu apare nimic. Cand m-am uitat mai bine la aparatul de diagnosticat ce vad? Ei imi testau EPS-ul, care este servodirectia. Nu am comentat nimic, am plecat cu gandul sa nu mai revin niciodata acolo. Cat despre cealalta problema semnalata - sistemul audio care moare pur si simplu fara sa mai raspunda la nici o comanda - nu au zis nici pis. Asa ca o sa ma duc cu problemele mele in alta parte, unde sunt oameni mai competenti.
CONCLUZIE PERSONALA: E bine sa va duceti acolo sa faceti revizia dar limitati-va la acest lucru. Pentru alte probleme adresati-va altor unitati service mai dotate.
KIA cee'd Oil Blue 1.6 crDi Comfort + ESP, senzori parcare, monitorizare pres. pneuri PH 77 FWD

valy
Posts: 43
Joined: 10 Oct 2007, 17:16
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by valy »

Marti 08.12.2009 am facut a 2-a revizie la MIT MOTORS BANEASA.Spre deosebire de anul trecut cand am facut prima revizie la Mit Motors Aviatorilor si am fost foarte dezamagit de personal cu exceptia domnului Titi , anul acesta am hotarat sa incerc la MIT BANEASA si se pare ca mi-a purtat noroc.Duminica am castigat o revizie gratuita oferita de domnul Bogdan Pasa la emisiunea AUTOMOBILE (National Tv) .Despre pretul reviziei nu pot sa va dau detalii deoarece nu am factura dar despre personal am fost foarte multumit si cu siguranta urmatoarea revizie tot la Mit Baneasa va fi.Si inca ceva pentru cine face revizia la ei au o promotie care include azot in anvelope(capacele verzi) si un pachet de iarna (racleta ,lichid de parbriz,lavta,solutie de dezghetat ) acestea fiind GRATUITE... Sarbatori Fericite ...
Kia'Ceed 1.6 crdi 115 hp.B-75-EHF ODORIZANTE CALIFORNIA SCENTS made in U.S.A 0724.58.69.70

rebeu
Posts: 187
Joined: 18 May 2008, 15:24
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by rebeu »

Ieri am fost la revizia a 2-a anuala (ca n-am kilometri, doar 17200) la IMG pe Giurgiului.

Atmosfera placuta, destinsa. Nu pot uita nebunia de la reviziile pentru Dacia de unde veneam stors si de bani si de vlaga... Aici totul a durat cam 2 ore.

N-am avut nimic de reprosat masinii si nici ei n-au gasit nimic.

N-au schimbat filtrul de motorina si nici placutele de frana pentru ca nu era cazul.
In rest au inlocuit tot ce trebuia.

A costat 770RON.

Concluzie: Multumit!
Radu B | Kia Cee'd SW Base, 1.6 DSL HP, Machine Silver, B-02-AMH
Poze

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by doio77 »

Salutare, ce preturi mai sunt in service-urile IMG si MIT la a 2 a revizie la diesel? Luna viitoare trebuie sa merg si eu si vroiam sa stiu.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

raul220183
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2010, 14:30
Auto:
Location: baia mare

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by raul220183 »

salutare
la baia mare a fost la 1 aprilie 2010 880 lei a doua revizie la dsl.
cee'd sw 1.6 dsl 115 hp

jax8214
Posts: 37
Joined: 02 Mar 2008, 20:33
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by jax8214 »

Salutare,

Ieri am facut revizia 2 la 1.6 diesel, la Mit Motors Baneasa. Total 759 RON(pret cu o reducere de 15% la piese).

Numai bine.
1.6 DSL HP

IS90CAT
Posts: 25
Joined: 05 Oct 2009, 13:11
Auto:
Location: IASI
Contact:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by IS90CAT »

Salutare

Ma lamuriti si pe mine ca nu mai pricep unii zic a doua revizie la 16-17mii km adika faceti 2 ani si de aia faceti revizia ? ca altfel nu inteleg.

Multzam fain si drum intins.
Pro Cee'dulet 2.0 Crdi SO RED
POZE http://picasaweb.google.com/IS90CAT

jax8214
Posts: 37
Joined: 02 Mar 2008, 20:33
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by jax8214 »

Exact, revizia 2 se face la 40.000 km parcursi sau 2 ani de la achizitia masinii, de aia probabil unii o fac la 16-17 mii.
1.6 DSL HP

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 2 Diesel - Piese, preturi

Post by doio77 »

jax8214 wrote:Salutare,

Ieri am facut revizia 2 la 1.6 diesel, la Mit Motors Baneasa. Total 759 RON(pret cu o reducere de 15% la piese).

Numai bine.
Ai dus ceva de la tine sau au pus ei tot? Ce anume ti-au schimbat fata de prima revizie? La IMG erau preturi mai mici sau nu te-ai interesat?

Ce ulei ai bagat in diesel?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”