Se respecta procedurile la revizie?

Inclusiv campaniile de rechemări
fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Se respecta procedurile la revizie?

Post by fsgmarius »

Salut! Inca nu am facut prima revizie, dar se apropie cu pasi repezi. Pe forum vad ca toti spun ca la revizie s-au schimbat uleiul, filtrele ,consumabilele DAR in manualul masinii la revizie scrie ca se inspecteaza o gramada de lucruri (furtune, cabluri, scurgeri, etc.). Vi s-au efectuat toate aceste operatii la revizie sau baietii de la service s-au rezumat doar la schimbul de consumabile? Cum putem sa verificam ca se respecta procedurile? Sau mergem pe incredere..... Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

Gunneru
Posts: 59
Joined: 10 Apr 2009, 00:17
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Se respecta procedurile la revizie?

Post by Gunneru »

In general nu se prea respecta....Intrebarea generala care ti se pune cand ajungi la service este daca Ai avut ceva probleme?...In cazul in care ai ceva de reclamat se uita , dk nu , iti schimba consumabilele. si mai depinde si de service daca poti sa vezi ce-i face sau nu....Unele au hala inchisa si nu vezi nimik si la sfarsit iti aduce devizul cu manopera si materiale sa-l semnezi si cam atat. De obicei te pacalesc la orele de lucru pt revizie (de acolo scot ei banii si - cine nu deschide ochii...deschide punga)
B-84-VXG----KIA SW pewter beige 1,4 benzina, varianta BEST din 19.04.2008
98.000km
http://picasaweb.google.com/gunneru25

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Se respecta procedurile la revizie?

Post by fsgmarius »

Mda...atunci nu ramane decat sa scriu in fisa aia care am inteles ca se da la inceput toate verificarile pe care ar trebui sa le faca in mod normal :P + problemele care exista...si deci imi trebuie vreo 2 pagini ca sa am loc sa completez :D
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Se respecta procedurile la revizie?

Post by cmihai »

sau mai bine faci o copie la carte cu planul de revizie si le spui ca alea sunt problemele pe care le ai ,poate asa vor verifica tot ce trebuie la revizie .... :)
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se respecta procedurile la revizie?

Post by ady85btz »

toate chestiile alea se "verifica" vizual; pe premisa e masina noua si nu se intampla nimic :idea:
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Se respecta procedurile la revizie?

Post by fsgmarius »

Vizual, vizual, dar macar se face? Si vi se pare normal sa se intample asa?
Inca o intrebare: filtrele schimbate sunt obligati sa fie originale? ca sa nu ma cert degeaba cu ei.....
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Se respecta procedurile la revizie?

Post by Cristi H »

Gunneru wrote:In general nu se prea respecta....Intrebarea generala care ti se pune cand ajungi la service este daca Ai avut ceva probleme?...In cazul in care ai ceva de reclamat se uita , dk nu , iti schimba consumabilele. si mai depinde si de service daca poti sa vezi ce-i face sau nu....Unele au hala inchisa si nu vezi nimik si la sfarsit iti aduce devizul cu manopera si materiale sa-l semnezi si cam atat. De obicei te pacalesc la orele de lucru pt revizie (de acolo scot ei banii si - cine nu deschide ochii...deschide punga)
Nu stiu daca procedezi corect afirmand ca "in general nu se prea respecta". Nu stiu de cand ai masina, cati km ai parcurs, cate revizii ai facut si la cate ateliere. Asa ca afirmatia ta o iau, personal, ca o rautate gratuita. La mine, de pilda, nu se intampla asa ceva. Din cate am citit, nici la Vaslui, nici la IMG. Si probabil mai sunt si altii.
Intrebarea "ai avut ceva probleme" este fireasca, daca mergi la doctor ca te doare burta te intreaba ce si cand ai mancat, unde e localizata durerea, etc. In 10 metri parcursi de la intrarea in service pana pe elevator meseriasul nu poate sa-si dea seama ca masina: trepideaza la 120 km/h; cand treci cu roata stanga spate prin gropi se aude un scartit metalic ascutit; + alte manifestari.
De uitat, trebuie sa se uite. Asta nu inseamna ca o fac toti. Dar de mai bine de 6 luni importatorul a impus ca la fiecare revizie sa se completeze o lista de verificare, care cuprinde toate operatiunile care se efectueaza la revizia respectiva, inclusiv rezultatele masuratorilor, daca este cazul (frane, suspensii). E dreptul tau sa o ceri. E un check-list usor de urmarit.

@fsgmarius - in perioada de garantie esti obligat sa folosesti filtre originale. La toate marcile, nu numai la Kia.

@ady85btz - nu exista premisa ca masina e noua si nu se intampla nimic. Pana si in Zilina lucreaza oameni, deci eroarea umana exista, ca premisa. Asa ca ce apare in check-list pt. revizia respectiva se verifica.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Se respecta procedurile la revizie?

Post by spdblue »

@Cristi H multumesc pentru informatii.
Eu sunt multumit de modul cum mi-au facut revizia la masina. Chiar daca nu le-am spus, au depistat faptul ca aveam un joc la frana de mana, rezolvat fara sa fie trecut la capitolul de plata. Nu am fost tinut mult, aproximativ 1 ora si jumatate. La ora precizata am fost primit cu precizie nemteasca, cu amabilitate.
Cand le-am spus ca masina troncane pe spate, au pus masina pe tester, iar "nenea" asta spunea ca telescoapele sunt in parametrii.
Deocamdata nu am citit si nu cunosc procedurile, dar pot sa afirm ca sunt multumit de prima revizie, fapt ce ma va determina sa merg la acelasi dealer. Sa speram ca-si vor pastra echilibrul.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”