Se pierde garantia?

Inclusiv campaniile de rechemări
POPESCU
Posts: 1
Joined: 30 Nov 2008, 01:33
Auto:

Se pierde garantia?

Post by POPESCU »

Salut,
Am o masina Kia Ceed din Noiembrie 2007. In Noiembrie 2008 trebuia sa fac revizia pana pe data de 14, adica un an de zile dupa ce am ridicat masina, chiar daca la bord aveam 13500 KM. Pe 11 Noiembrie 2008 mi-am adus aminte de revizie si am sunat la service. La IMG, la MIT, toti mi-au spus ca se poate dupa 2 saptamani, chiar si in decembrie.... Asa ca am sunat la un dealer din jurul Bucurestiului. Am explicat problema si mi-a spus ca se rezolva, era data de 11 Noiembrie, dar nu poate pana pe 14 cand trebuia sa fac eu revizia, sa vin pe 17 la ei, fac revizia si-mi trece data de 11 in caietul de garantie. In felul acesta nu o sa am nici o problema. Am luat de buna aceasta promisiune si pe 17 am fost la service. Am platit revizia - 580 RON - dar cand mi-a pus data reviziei pe carnetul de revizii al masinii - surpriza -a trecut data de 17. Atunci am mers la persoana cu care vorbisem luni si ce credeti? Nu a mai interesat-o... colegul sau de birou ma luat si la "misto", de genul "dute ma de aici si lasa-ne in pace. Alta data sa-ti faci reviziile la timp".
Aveti vreo idee in privinta garantiei? Se pierde in cazul in care a fost depasita perioada de 1 an de zile de la data cumpararii fara a se face revizia?

Multumesc anticipat.

nemo
Posts: 111
Joined: 09 Jan 2008, 11:22
Auto:
Location: Brasov

Re: Se pierde garantia?

Post by nemo »

hai ma... stai linistit.....
eu din cate stiu... NORMAL se face revizia dupa numaru de kilometri... stiam TEORETIC ca la 30 000km (diesel) se face... dar vad ca PRACTIC la dizel se face din 10 in 10 mii si la benzina din 15 in 15 mii....
bine.... nui nica rau sa faci la 10 mii ca... deh... e motoru mai curat... merge mai bine... si bineinteles... ca le trebe si la baietii din servis bani :)

dupa parerea mea stai linistit... si eu prima revizie am facut-o la 15 mii... pentru ca dealerul mio zis ca se face din 20 in 20 de mii... ma-ntelegi? :))
KIA cee'd :: 1.6 crdi BASE :: Piston Grey :: B 62 HER
Mitsubishi Lancer (noul lancer) :: 1.5 inform :: Cool Silver

Neoman
Posts: 13
Joined: 25 May 2008, 20:03
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Se pierde garantia?

Post by Neoman »

Poate ne spui si noua la ce service ai facut revizia, ca dupa cum se comporta angajatii...
Kia Cee`d 1.4 Start

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Se pierde garantia?

Post by scubli »

Si eu am fost intr-o situatie de genul. In 7 decembrie implinesc un an, iar acum o luna aveam putini km si nu credeam ca ajung la 15.000km inainte de un an asa ca am vb. cu dealer-ul si mi-a spus ca in cazul de fata km nu sunt asa de importanti. Chiar daca nu ajung la 15.000km trebuie neaparat sa ma prezint la garantie inainte de a implinii un an. Intamplarea a facut ca am avut ceva drumuri si am facut km mai repede de un an asa ca am facut revizia inainte, dar dealer-ul spunea ca e foarte important pt. garantie sa nu trec de primul an fara a face revizia.

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se pierde garantia?

Post by costelo »

Eu la logan am facut prima revizia cu 2500km mai tarziu ,singurul comentariu a fost , sa fac reviziile pe viitor la timp.
Nu cred ca +/- 1000 km sau +/- 1, 2 saptamani la kia sunt probleme
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

b77dbc
Posts: 82
Joined: 13 Sep 2008, 13:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se pierde garantia?

Post by b77dbc »

nemo wrote:hai ma... stai linistit.....
eu din cate stiu... NORMAL se face revizia dupa numaru de kilometri... stiam TEORETIC ca la 30 000km (diesel) se face... dar vad ca PRACTIC la dizel se face din 10 in 10 mii si la benzina din 15 in 15 mii....
bine.... nui nica rau sa faci la 10 mii ca... deh... e motoru mai curat... merge mai bine... si bineinteles... ca le trebe si la baietii din servis bani :)

dupa parerea mea stai linistit... si eu prima revizie am facut-o la 15 mii... pentru ca dealerul mio zis ca se face din 20 in 20 de mii... ma-ntelegi? :))
Revizia la Ceed se face la 20.000 km sau 1 an pt. motoarele diesel si la 15.000 km sau 1 an pt. motoarele pe benzina.
Deci, daca ai facut 20.000 km, dar nu ai facut inca 1 an, te duci la revizie sau daca ai facut 1 an dar nu ai atins cei 20.000 km tot te duci la revizie, din cauza asta se spune ca te duci la revizie la "n" km sau 1 an.
KIA Cee'd 1.6L CRDi TX, 115CP

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”