Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Inclusiv campaniile de rechemări
gabi_1
Posts: 18
Joined: 04 Sep 2007, 23:34
Auto:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by gabi_1 »

Am facut si eu revizia a 2-a.
Printre probleme enumerate de mine :
tzacanit (zgomot aprox ca la diesel) ...au gresat pe la ambreiaj...acum e ok.
frina de mina care tinea foarte sus...au reglat-o...acum merge tras minerul de frina doar pina la jumatate... :?

Costuri:
am luat eu filtru de polen HERTH+BUSS JAKOPARTS la 42 RON. nu au spus nimic si nici nu au trecut in caietul de revizie.
Factura finala la MIT MOTORS Baneasa a fost 448 RON. (ulei Shell 5W30)

Deci in total 490 RON.

Nu a fost exagerat de mult.Multumit.

PS: nu am intrat in service decit in momentul in care a trebuit sa ii spun mecanicului despre probleme...ce am uitat : oglinda retrovizoare :( :(
Kia Ceed Alba :)

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by vas36 »

iulian2007 wrote:salutari @vasucu si pe "partea" asta....ma bucur ca ai fost multumit de cei de la SAB
app, de ce nu ai facut revizia la ENA?
Desi am fost ,,bombardat" cu sms-uri de catre cei de la ENA care anuntau reduceri la manopera parca,am preferat sa vin la Br, sa vad cum e si in alta parte.Nu regret....
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by iulian2007 »

Ma bucur nespus de mult :D
Poate te intereseaza si asa ceva
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by Mory »

Am facut astazi revizia de 2 ani la Mit Motors Aviatorilor. Manopera a fost de 2.2 ore dar s-a lucrat efectiv o ora. Ma rog. Schimbat ulei, filtru de polen, filtru de ulei, filtru de aer, lichid de frana. Toata distractia a costat 622 RON. Mi se pare un pic cam MULT pentru vremurile in care traim dar ma rog. Am reclamat si scartaitul de la ambreiaj si nu s-sa rezolvat cu spray. Trebuie sa vin altadata sa imi schimbe faimosul rulment pe garantie. Am rezolvat cu pocanitul in volan prin simpla ridicare la maxim a coloanei de directie...ma intreb cat o sa tina. Si de cateva zile imi scartie geamul din dreapta cand il deschid. S-a incercat si rezolvarea acestei probleme dar din pacate nu s-a reusit. Nu pot sa zic nici ca sunt foarte incatat dar nici dezamagit.
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by RLK »

Eu am facut marti revizia 2 la Mit Motors Baneasa... Multumita e putin spus.. cu filtru polen schimbat de mine (luat de la ingaraj.ro), factura la MIT a fost doar de 376 RON (cu tva). Au achimbat filtrul de aer, uleiul si filtrul de ulei. Cred ca concurez la cea mai ieftina revizie :lol:
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by bogdan-alin »

am facut si eu astazi revizia de 30.000 km la IMG.
Factura a fost de 500 lei. Pe langa filtre si ulei ce au schimbat ca la orice revizie..au zis ca trebuie sa schimb si placutele fata+spate , nu am vrut sa le schimb pt ca mi se pare cam devreme.

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by bogdanf »

Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

CMGeorge
Posts: 82
Joined: 18 Mar 2008, 23:38
Auto:
Location: Tirgu Mures
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by CMGeorge »

Fost si eu la reviza de 2 Ani.
Schimbate filtrele, ulei, lichid frana verificari.... 599RON
ITP (In acelasi loc) 99RON
Franele cica mai trebuie sa tina 15.000, si nu trebuie inca sa imi fac probleme cu ele.

Luni, o noua zi de service (posibil rechemare la nivel national)
Problema este rugina sub stop frana de sus (mijloc - al 3-lea stop frana)
Coordonatorul de la garantii, spunea ca problema este din cauza garnituri de sub stop, care zgarie vopseaua, urmand cu timpul sa rugineasca acea zona.
Kia Cee'd sw 1.4 Best Machine Silver.
Incheiere acte dealer: 12 Aprilie 2008
Achitare avans: 23 Aprilie 2008
Comanda: 25 Aprilie 2008
Serie sasiu: 3 Iunie 2008
Livrare: "pe la sfarsitul lui iunie" 2008
Re-Comandat: 25 iunie 2008
Livrat: 6 Septembrie 2008
Prima mea intalnire cu masina:2 Decembrie 2008

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by Ogy »

In primul rand bine ai revenit CMG!
Este rechemare pentru schimbare garnitura stop central. In urma acestei schimbari ei vad daca a sarit vopseaua, a aparut rugina etc. Te cheama la masina daca descopera ceva in neregula si te reprogameaza pentru revopsire, reparatii etc.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by aeon »

CMGeorge wrote:Coordonatorul de la garantii, spunea ca problema este din cauza garnituri de sub stop, care zgarie vopseaua, urmand cu timpul sa rugineasca acea zona.
Garnitura de sub stop care in cazul meu de exaemplu si in multe alte cazuri nu exista deloc...nu era rugina si mi s-a pus acea garnitura...multe masini au venit fara acea garnitura.
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by bubumisu »

Revizia a 2-a (la 2 ani) 13.402 km:

FILTRU ULEI - 30 RON
ULEI CASTROL SLX PROF 5W-30 - 220 RON
FILTRU POLEN - 105 RON
FILTRU AER - 90 RON
LICHID FRANA - 20 RON
MANOPERA - 129 RON

Preturile includ TVA-ul, per ansamblu fata de revizia 1 factura a fost mai mica cu 32 RON (facand abstractie de filtru aer si lichidul de frana schimbate la a 2-a revizie) desi manopera a fost mai mare ca la prima revizie cu aproape 30 RON, cea mai mare reducere fiind la filtrul de polen (160 RON TVA inclus la revizia 1, 105 RON TVA inclus la revizia a 2-a / 101 RON manopera la revizia 1, 130 RON manopera la revizia a 2-a )

In plus s-a mai strans frana de mana (aveam probleme din primele luni, cam slaba, nu tinea), s-au verificat placutele de frana (2 mm s-au uzat) si verificarile de rutina

PS: Stau si ma gandesc daca faceam un efort in vara sa comand consumabile inclusiv ulei din afara cam cu cat micsoram costurile reviziei a 2-a :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by sender78 »

Avand in vedere comenzile anterioare din Polonia, pot sa iti spun ca aveai urmatoarele preturi:

- filtru de ulei Kia: 20.1 ron
- filtru de aer Kia: 42 ron
- filtrul de polen carbon: 50.4 ron

Economia, daca faceai comanda la polonezi, era de aproximativ 112 ron doar la cele 3 piese.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by frantic »

Am facut si eu a doua revizie la Willy&Co Cluj-Napoca:
Consumabile aduse de mine:
- Ulei Liqui Moly Longtime HT 5W30: 173 lei/4 litri
- Filtru polen Jakoparts: 50 lei

Consumabile luate de la service:
- Filtru ulei: 28.47 lei
- Lichid frana: 30 lei
- Test frane: 40.3 lei (am crezut ca se face gratuit, in urma schimbarii lichidul de frana :evil:)
- Manopera: 123.5 lei
Total: 445.27 lei

Filtrul de aer am cerut sa nu fie schimbat intrucat cel pus la prima revizie era ca nou. Au strambat putin din nas, dar au acceptat pana la urma.

Pe langa revizie, s-a constatat ca bieleta stanga fata este dusa, asa ca au hotarat sa o schimbe pe garantie, peste vreo cateva zile. (nu aveau pe stoc)
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by bubumisu »

@sender78

Multumesc de informatii, din ultimele posturi vad ca s-au ieftinit un pic consumabilele (mai ales filtru de polen care era exagerat de scump, si e si acuma) dar au crescut manopera.

Cu siguranta la revizia a 3-a nu vor mai pupa ei bani de la mine la greu, voi comanda de afara daca sunt originale si la preturi decente (apropo de asta, stateam de vorba cu dealer-ul meu nea Ion si cand i-am zis ca puteam sa comand de afara consumabile mai ieftine, a strambat din nas, ba mai mult m-a "avertizat" ca "n-are cum sa fie originale", si sa "nu umblu cu prostii"

Referitor la promotia Shell, imi pare rau ca nu l-am intrebat pe d-nul Viorel Ouatu (Rodav Vaslui) cum e cu promotia, din intamplare detaliind cu mecanicul subiectul a replicat ca "e golaneala, ca de fapt baga pretul filtrului de ulei in pretul uleiului asa ca nu e gratis"

Ce parere aveti fratilor?

PS: Am solicitat o resoftare ECU. A incercat ing. Ouatu dar nu a reusit, motivul fiind lipsa unor "posibile probleme sau erori diagnosticate", deci softul respectiv a refuzat comanda. Singura "problemuta" la diagnoza a fost valoarea emisiilor, fata de alte masini la revizia a 2-a (care au avut valori apropiate de masinile noi). Dar chiar si asa, s-a incadrat in parametri cu emisiile
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by sender78 »

M-ai facut sa zambesc putin cand ai mentionat ce a spus nea Ion, asa ca poti si tu sa ii transmiti ca nu doar in Romania se importa piese "originale", mai au si altii la preturi, mai precis la adaos normal si nu de peste 150% asa cum e la noi.

Intreaba-l numai daca cei de la Kia produc filtrul de aer, spre exemplu si vezi ce va spune.
Daca va replica ca da, ei il produc, spune-i ca se inseala ca producatorul pieselor Hyundai Kia este Mobis.

Legat de promotia Shell, doar nu te asteptai sa iti ofere ceva gratis, nu? :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”