nu am primit actele masinii cu toate ca masina o am de 2 sap

Inclusiv campaniile de rechemări
dearbuc
Posts: 16
Joined: 20 May 2008, 12:45
Auto:

nu am primit actele masinii cu toate ca masina o am de 2 sap

Post by dearbuc »

eu trec printr-o situatie cel putin ciudata....asa mi se pare mie.....
acu 2 sapt mi-a fost livrata masinutza si nici acu nu am factura fiscala cartea de identitate.......si nu o pot inmatricula
a mai patit cineva asa?

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

..fii linistita, mai toti am patit asa! e o practica a dealerilor care atat timp cat nu emit factura fiscala..nu platesc nici impozit la stat !

am un coleg care si-a cumparat un opel astra ...si este in a 2-a luna fara factura fiscala...dealerul a preferat sa ii mai dea un rand de numere...ca e mai ieftin !! :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

dearbuc
Posts: 16
Joined: 20 May 2008, 12:45
Auto:

Post by dearbuc »

ida01ro wrote:..fii linistita, mai toti am patit asa! e o practica a dealerilor care atat timp cat nu emit factura fiscala..nu platesc nici impozit la stat !

am un coleg care si-a cumparat un opel astra ...si este in a 2-a luna fara factura fiscala...dealerul a preferat sa ii mai dea un rand de numere...ca e mai ieftin !! :D


pai si a platit tot colegu al 2-l;ea rand de nr rosii?
ca mie nu prea imi convine asa sa arunc cu milioane:D

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Post by Clauds »

Si eu am patit exact acelasi lucru ...
Din fericire am primit actele cu o zi inainte sa-mi expire nr. rosii ... si am apucat sa fac tot dosaru si sa-l bag la politie. Dupa care am asteptat 5 zile (nr. preferentiale) cu masina pe tusa ... pana or venit nr.
Asta e ...

dearbuc
Posts: 16
Joined: 20 May 2008, 12:45
Auto:

Post by dearbuc »

Obscuru wrote:Si eu am patit exact acelasi lucru ...
Din fericire am primit actele cu o zi inainte sa-mi expire nr. rosii ... si am apucat sa fac tot dosaru si sa-l bag la politie. Dupa care am asteptat 5 zile (nr. preferentiale) cu masina pe tusa ... pana or venit nr.
Asta e ...

offff ce situatie naspha!!!!

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Post by Stefan47 »

Eu am achizitionat masina in leasing, probabil ca d-asta am si avut masina inmatriculata la 1 sapt jumate dupa ce am primit-o :D

P.S: Dar stati linistiti ca am si eu dezavantajele mele la leasing :P
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

mda

Post by pis2008 »

Eu maine o achit, miercuri fac casco, si din promisiuni o s-o am pana la sf. samtamanii. Un produs livrat implica si partea de acte si nu o voi considera livrata pana nu am toate actele, daca intarzie inseamna ca depasesc termenii contractului si atunci fac buba pt. ca masina asta va fi inmatriculata pe pers. juridica.
Daca imi fac asta si mi-o inmatriculez dupa 1iulie atunci urmeaza sa-mi plateasca ei taxa de mediu!
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

dearbuc wrote:pai si a platit tot colegu al 2-l;ea rand de nr rosii?
ca mie nu prea imi convine asa sa arunc cu milioane:D
NU ! e obligatia dealerului sa iti dea numere noi fara nici o alta plata suplimentara, atat timp cat nu ti-a adus CIV ! spuneam ca e mai ieftin asa pt el decat sa plateasca impozitul !!

auzi... ce ar fi daca te-ai bucura de masinuta si nu ti-ai mai face atatea ganduri? :wink:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

cmg_george

Post by cmg_george »

Eu nu am certificatul de garantie inca si masina o am din decembrie... sa mai zic de cate ori am sunat la dealer si de cate ori mi s-a spus ca vin sapt. viitoare?nu cred ca mai are rost... mai stau si o sa-i rog ca garantia sa inceapa din momentul in care am primit certificatul de garantie :D

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Si la mine CIV-ul a venit dupa vreo 2 saptam.,iar carnetul de garantie si cartea tradusa in lb.romana dupa vreo 3 luni...am cunostinte care au luat odata cu mine masina dar de la alt dealer si nu au primit carnetul de garantie si cartea...au fost ceva probleme cu tipografia...
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

mie mi-au venit dupa o saptamana.
nu stiu ce sa zic, vezi acolo, suna si fa-le scandal.
iar daca tot nu ti le dau, vezi cum faci macar sa-ti mai dea un set de numere rosii ca altfel risti sa stai cu ea parcata din cauza lor.

oricum inmatriculatul in bucuresti se cam face intr-o zi, cu chiu cu vai, depinde cum gasesti pe la trezorerie/circa financiara si la politie in pipera.
in 2 zile merge fara probleme.

iti recomand pipera la ora 8 fara cateva minute sa fi deja acolo ca sa nu astepti cu sutele de numere pana iti vine randul.

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Post by mihaiolimpiu »

Hmph... aceeasi situatie si la mine... am C.I.V., dar numerele imi expira pe 4 iulie (alea rosii) si eu INCA nu am factura!

Hehheh dar eu am platit deja taxa de prima inmatriculare!!! asa ca singura problema e ca s-ar putea sa stau pe tusa ceva zile (inacceptabil) aici chiar ma duc la OPC!!!
Deja am renuntat la ideea de numere preferentiale :x !!! am inteles ca dureaza cam 10 zile pana sa am numerele si ceel la rand de pe o zi pe alta!

Masina e platita integral din 8.05.2008 iar acum este 26.06.2008!!! Oricum nu ma stresez... nu e bine sa te stresezi, mori prea tanar... prefer sa ma duc sa zambesc, sa las pe altii sa tipe pentru mine (suntem 20 in situatia asta) si pe mine sa ma anunte primu ca m-am purtat frumos! BINEINTELES ca TOTUL are o LIMITA!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: nu am primit actele masinii cu toate ca masina o am de 2 sap

Post by abulurd »

Salut,

Eu vreau sa merg sambata sa semnez actele pentru un KIA Pro Cee'd, deci prin decembrie ar trebui sa-mi vina masina. :D

Ma duc la un dealer aproape de mine, cel de pe B-dul Dimitrie Cantemir. M-ar interesa daca si-a mai achizitionat cineva masina de acolo, si daca da, as dori sa aflu daca sunt seriosi sau delasatori. La prima vedere par oameni seriosi, dar cine stie?
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: nu am primit actele masinii cu toate ca masina o am de 2 sap

Post by iulian2007 »

cartea trece pe la RAR Bucuresti pentru a trece noxele pe ea si e cam aglomerat pe acolo.
dar stai linistit ca va veni. succes
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”