Revizie 7 ani 1.4 benzina

Inclusiv campaniile de rechemări
ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by ady85btz »

alte pareri? :?:
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by catalinos »

Ogy wrote:Eu cred ca poti sa inchizi subiectul doar pentru faptul ca tu nu ai fost personal la nicio revizie la kia (daca ai fost o factura ceva ca nu ai relatat nimic in posturile tale anterioare). Ai luat o masina in primavara anului trecut care are consemnat in caietul de garantii precum ca are reviziile efectuate intr-o reprezentanta. Baga si tu o poza cu ultima revizie efectuata la reprezentanta (din caietul de garantii este de ajuns).
Ultima revizie facuta de mine, e facuta la reprezentanta. Nu am mai umblat la absolut nimic de atunci.

Ciudata treaba asta cu prezumtia de "vinovatie": ca de ce nu am mai scuturat filtrele, ca nu am facut revizia la reprezentanta etc...

Image
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by Ogy »

Si acum trebuie sa pun eu poze cu filtrul... :)
Maine cand ajung pe la masina.
LE:
Nu-mi dau seama unde se poate indoi/curba. Il vad /simt destul de teapan si ranforsat.
Sunt multi utilizatori care vor sa arunce cu diverse in masina sau in service-ul lor "preferat".
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by catalinos »

Ogy wrote:Nu-mi dau seama unde se poate indoi/curba. Il vad /simt destul de teapan si ranforsat.
Sunt multi utilizatori care vor sa arunce cu diverse in masina sau in service-ul lor "preferat".
Ceva in genul asta.

Image

Nu inteleg de ce crezi ca as avea ceva de castigat de pe urma denigrarii unui service. Mi-am expus experienta cu ei. S-au miscat bine la momentul reviziei, nu am avut ce sa le reprosez. Am renuntat la ei doar pentru ca masina a iesit din garantie.
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

User avatar
Piesereviziero
Posts: 35
Joined: 25 Oct 2013, 01:05
Auto: Hyundai
Location: Bucuresti

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by Piesereviziero »

catalinos wrote:
Ogy wrote:Eu cred ca poti sa inchizi subiectul doar pentru faptul ca tu nu ai fost personal la nicio revizie la kia (daca ai fost o factura ceva ca nu ai relatat nimic in posturile tale anterioare). Ai luat o masina in primavara anului trecut care are consemnat in caietul de garantii precum ca are reviziile efectuate intr-o reprezentanta. Baga si tu o poza cu ultima revizie efectuata la reprezentanta (din caietul de garantii este de ajuns).
Ultima revizie facuta de mine, e facuta la reprezentanta. Nu am mai umblat la absolut nimic de atunci.

Ciudata treaba asta cu prezumtia de "vinovatie": ca de ce nu am mai scuturat filtrele, ca nu am facut revizia la reprezentanta etc...

Image
3-4.000 km pe an intre revizii......afacere buna !
Info: office@piese-revizie.ro
0764.868.864/0721.792.719

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by Ogy »

Ciudata treaba asta cu prezumtia de "vinovatie": ca de ce nu am mai scuturat filtrele, ca nu am facut revizia la reprezentanta etc...
Nu inteleg de ce crezi ca as avea ceva de castigat de pe urma denigrarii unui service. Mi-am expus experienta cu ei. S-au miscat bine la momentul reviziei, nu am avut ce sa le reprosez. Am renuntat la ei doar pentru ca masina a iesit din garantie
Ti-am raspuns la acest comentariu.
Sunt multi utilizatori care vor sa arunce cu diverse in masina sau in service-ul lor "preferat".

@Piesereviziero, barem la penultima nici macar la an...

User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by mash »

Salutare,

Sunt recentul fericit proprietar al unui Kia Ceed (SH, cumparata acu 1luna aprox) si am o nedumerire (sper sa ma ajutati).
Masina e din 2008, deci e cu garantia aia de 7ani si a fost cumparata de la dealer pe data de 02 iulie 2008 (atunci are prima revizie facuta); Acu ar trebui sa fac revizia de 7ani si vroiam sa stiu daca revizia facuta de cei de la Kia e inclusa in garantie? trebuie sa platesc ceva eu?

E prima mea masina si nu stiu daca reviziile care le faci in garantie la o masina sunt platite de proprietar sau sunt acoperite de garantie.
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by quelloo »

Reviziile le platesti tu.
momentan doar BMW-ul imi vine in minte cu reviziile platite de ei cat timp este masina in garantie, dar acolo oricum le-ai platit cu varf si indesat la achizitie.
daca esti din bucuresti si ai motor pe benzina de 1.4 sau 1.6 n-ar trebui sa coste mai mult de 4-500 lei revizia cu filtre si ulei de la ei. (ei = service Kia adica)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by mash »

sunt din Iasi si da am motor de 1.4. Oare cat m-ar costa in Iasi? cred ca e cam la fel, nu?!

Ce ar mai trebui verificat/schimbat la ea (pe langa ulei si filtre):
- placutele de frana. Am mers la un prieten cu service si mi-a dat jos cauciucurile ca sa se uite la placute si mi-a zis ca ma mai tin cam 2000km dar apoi sa le schimb; treaba e ca eu in iunie plec in concediu si vreau sa fac cam peste 2000km, deci ar cam trebui sa le schimb. Stiti cumva cam cat ma costa toate placutele de frana fata/spate? am auzit ca firma ATE sunt bune? ce imi sugerati (ceva mai accesibil, nu scump dar nici proaste).

- a inceput de 2-3zile sa se auda la pedala de frana ca si cum ar fi uscat si incearca sa apese in piston fara ulei; probabil trebuie lubrifiat si eventual completat cu ulei/lichid de frana sau ce e acolo, nu?! oare ce o fi...si cam cat ma costa
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by zaboss »

Am mai văzut politica asta a reviziilor gratuite la Honda și Hyundai, însă cred că doar un număr limitat, nu pe toată perioada garanției. Până la urmă, e vorba de un discount de câteva sute de euro acordat sub o altă formă.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by Ogy »

Mash, legat de frane pune intrebarea pe topicul de placute frane.
viewtopic.php?f=6&t=5573
Daca nu ai probleme cu ea poti face revizia unde vrei!

User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by mash »

poate sa imi spuna cineva cu ce tip (de la ce firma) de discuri de frana vine echipata KIA Ceed 2008 1.4 GSL LX MT?
am cautat pe forum/internet si nu au gasit
(scuze daca e putin offtopic)
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by Nesta3 »

Am facut si revizia din cel de-al 7 lea an.Ulei Motul Dexos 2+filtru ulei OE.
Costuri:150 lei uleiul si filtrul
Manopera:75 lei.
Mit Motors Baneasa

Am 139mii km si e posibil ca pana in noiembrie cand expira garantia, sa mai fac fac o revizie.
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by ady85btz »

Facut azi revizia de 7 ani ( 43000 km) !

Piese: Filtru aer+filtru polen+filtru ulei + ulei, antigel, bujii, curea accesorii, placute frana fata + spate = 600 lei !
Manopera + test frane = 300 lei la IMG JILAVA (la MIT OTOPENI am primit un pret de ~ 500 lei )
Acum astept cu nerabdare sa vad cum se intinde la un concediu de 4000 km Cap_PDT_01_30
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 7 ani 1.4 benzina

Post by Ogy »

Ma tin de ceva timp sa pun poza asta.
E mult, e putin?!
Audi A3 2008 1.9 diesel parca.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”