Rugina traverse scaune

Inclusiv campaniile de rechemări
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Rugina traverse scaune

Post by eugenflorinmanea »

Astazi am fost la revizie cu masina iar raspunsul la rugina aparuta pe traversele scaunelor a fost 'imi pare rau garantia a fost de 5 ani'.
Pentru ca nu mi se pare normal sa rugineasca traversele dupa numai 5 ani juma nu pot lasa lucrurile asa si vreau sa scriu cate Kia Slovacia si Kia Coreea- dar cum 'unde's 2 puterea creste' as aprecia daca mi-ati trimite pe privat cei care au aceeasi problema cu VIN si nume proprietar.

Multumesc anticipat.
SAAB 9-5

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Ruginesc din cauza frecarii cu incaltamintea cand te dai jos. Cel putin asa este la mine

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Rugina traverse scaune

Post by quelloo »

cred ca Eugen se refera la toata traversa aia nu doar la partea care e atinsa cu picioarele.
la proceed scaunele fata se plimba f des pe traversele alea si de acolo poate se intampla.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rugina traverse scaune

Post by eugenflorinmanea »

Nu prea ai cum sa atingi cu picioarele acolo pentru ca traversele sunt oarecum sub scaune.Si intrebarea pe care vreau sa o pun celor de la Kia: de ce la alte masini inclusive Logan masina de 8,000 EUR nu e intalnit acest fenomen? Parerea mea e ca acea rugina reprezinta o hiba a masinii si vreau sa aflu raspunsul lor- deja am descoperit cum pot sa le dau mail pe kia world, dar ar fi f bine daca as avea cateva VIN uri cu aceasta problema- nu de alta dar era pe aici un topic cu aceasta problema in care se vaitau multi- din pacate nu mai dau de el.
La mine sunt ruginite numai capetele- nu toata traversa. Vreau sa ii mai intreb ceva: cine imi garanteaza ca acea rugina nu slabeste rezistenta de inaintare a scaunului in caz de coleziune frontala?
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rugina traverse scaune

Post by Ogy »

Ar trebui ca cei care se inscriu pt aceasta scrisoare sa posteze si cate o poza aici urmat de un mesaj privat cu datele necesare initiatorului scrisorii.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rugina traverse scaune

Post by eugenflorinmanea »

voi face eu o poza azi- in principiu nu imi trebuie poza- nu pot atasa la mesaj catre Kia World- ci doar VIN si nume
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Rugina traverse scaune

Post by quelloo »

hai ca ma uit si eu deseara si-ti trimit poza daca e rugina mare acolo.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rugina traverse scaune

Post by eugenflorinmanea »

De fapt m-am exprimat eu gresit- suportul pe care vine scaunul si nu traversa are rugina. Un fier de 10 cm- sunt curios cam cat ar costa acel fier sa mi-l schimbe. Oricum sunt hotarat sa scriu ca nu mi se pare normal sa rugineasca.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rugina traverse scaune

Post by BAU »

@eugenflorinmanea : Acel surub ce prinde traversa trece printr-o piulita prin podea si ar trebui sa iasa pe sub masina . Verifica daca nu cumva a ruginit de la apa ce a patruns pe linga filet si ce a mentinut mocheta uda . Ar trebui sa fie etansat pe dedesupt .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rugina traverse scaune

Post by Ogy »

Cam asa arata si la mine zona. Eu pot sa le dau cu el in cap pentru ca rugina este pe sub vopsea. Oare e doar la scaunul soferului problema?

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rugina traverse scaune

Post by eugenflorinmanea »

Le dai degeaba- zic ca acel support nu face parte din caroserie. De-aia zic- am primit un singur VIN- mai astept cel putin 2 si scriu.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Rugina traverse scaune

Post by quelloo »

Deci si la mine e la sofer spre exterior. Pe cealalta parte nu pre e deloc dupa cum se vede. In spate am desfacut si apartorile alea din plastic si nu e problema. Traversa aia de care e prins scaunul nu stiu daca are iesire sub masina ca in aceeasi traversa sunt cateva gauri date langa VIN (acum am observat si eu ca la ultimul ITP au taiat mocheta sub scaunul pasagerului)
IMAG1805.jpg
IMAG1803.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rugina traverse scaune

Post by eugenflorinmanea »

Trimite-mi VIN ul si numele complet al tau te rog- cu cat suntem mai multi cu atat avem sanse mai mari sa fim ascultati. Deocamdata am doar un singur VIN.
Si n-ar strica sa puneti cat mai multi poze- voi face trimitere la linkul acesta.

PS mi-am dat seama ca ei nu pot vedea acest topic fiind in probleme. (doar useri inregistrati au acces).
Ogy putem face un artificiu tehnic te rog ca acest topic sa poata fi vazut chiar daca nu ai cont?
Merci mult.
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rugina traverse scaune

Post by BAU »

Uraaaaaa , am gasit si eu !!!

M-ati facut de am verificat si am gasit la scaunul pasagerului de data aceasta , spre sofer, o urma foarte subtire de rugina in jurul saibei de sub surub.
In nici un caz nu este asa de urit ca la ":quelloo" sau "eugenflorinmanea".
Surubul se infileteaza in chesonul transversal ( cu rol de rigidizare a caroseriei ) , zona care ar putea mentine umezeala . Ideea este sa nu fie ruginit rau pe dedesupt . Ptr. aceasta ar trebui data jos mocheta ( aproape imposibil).
Am sa desfac suruburile sa vad ce se intimpla.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rugina traverse scaune

Post by eugenflorinmanea »

Nume, VIN si eventual poza pls!
Pana acum am un VIN+ o promisiune de VIN maine dimineata.
Mi-ar placea sa prezint cel putin 10 VIN uri...dar vad ca lumea reactioneaza mai greu- mai asteptam putin.
Sa nu imi ziceti ca vi se pare normal sa aveti rugina acolo.... ganditi va numai la revanzare cum da...

Pe mine dl Merlusca de la Mit Baneasa m-a pierdut de client pe CASCO- si chiar va trebuie sa imi schimb parbrizul la un moment dat si sa vopsesc o zgarietura.
Atitudine tipic comunista de functionar plictisit: nici macar nu a vrut sa se deplaseze sa vada despre ce e vorba-'are mai mult de 5 ani- Bye bye nu se face pe garantie'. Ca as putea sa il pun sa imi dea in scris ca nu se repare si sa il amenint cu plangere penala in caz ca eu fac accident si acel support cedeaza din cauza ruginei ...asta e partea a doua- dar sincer m-am cam saturat sa ma lupt cu morile de vant- incerc mai sus.
Nu sunt absurd- pana acum am fost super multumit de serviciile service Kia mai putin partea de tinichigerie atat la IMG cat si la MIT
SAAB 9-5

Locked

Return to “Garanţie, revizii”