Revizie 6 ani

Inclusiv campaniile de rechemări
belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by belghiru »

Urmeaza sa fac si eu revizia la IMG.
Ce pret are uleiul pe factura? Am mai avut acest ulei la o revizie facuta la MIT si nu am fost prea multumit. Ma gandesc sa ma duc cu uleiul meu si as fi vrut sa fac niste calcule.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Revizie 6 ani

Post by quelloo »

iti zic deseara cand ajung la factura. sper sa nu uit :p
dar cel mai probabil daca vii cu uleiul tau, nu cred ca mai e valabila reducerea asta a lor.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by belghiru »

Oricum nu prea stiu in ce consta reducerea fiindca la toate reviziile am platit pana in 700 de lei. Tocmai de aceea eram interesat de pretul uleiului. Vreau sa vad daca iau oferta de la ei sau imi fac eu o "oferta". Pentru o diferenta de 50 de lei cred ca as prefera sa imi pun alt ulei. Cu Shell-ul pus la MIT masina a fost mai zgomotoasa.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Revizie 6 ani

Post by quelloo »

toata lumea-mi zica ca e mai prost uleiul de la shell, dar cei din service zic ca e folosit chiar din fabrica.
atata timp cat o sa mearga cum trebuie masina inseamna ca e bun. o sa vad daca ma tine tot 15000 km pana cand il simt (ca si Repsolul dinainte).
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by belghiru »

Nu stiu daca masina sufera prea tare. Shell-ul e uleiul de prima umplere la Kia. Eu am avut Shell cu care am mers 10.000 km si ma obisnuisem cu motorul mai zgomotos. L-am schimbat la termen si mi-au pus Castrol la MIT. Am 15.000 km cu Castrol si apreciez ca de vreo 2000 km motorul a devenit mai zgomotos, dar dif fata de Shell a fost destul de pregnanta.
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by eugenflorinmanea »

Orice ulei care respecta specificatiile , nu e contrafacut si e cat de cat un nume (nu Prista)- eu zic ca e bun atata timp cat il schimbi la un interval rezonabil.
Eu in 100,000 km am pus Mobil 1, Repsol si Shell- sincer nu am simtit nici cea mai mica diferenta- n am trecut niciodata de 13,000 km interval de schimb.

Poate la Diesel e mai sensibila treaba
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Revizie 6 ani

Post by quelloo »

m-am uitat pe factura. uleiul costa 36 de lei fara TVA/litru

am si eu o intrebare. la ce nivel trebuie sa fie uleiul in masina dupa revizie?
am verificat uleiul ieri seara si era fix la mijloc intre full si empty. taicamiu zice ca ar fi trebuit sa fie aproape de full. Sincer nu-mi mai amintesc cum a fost pana acum dupa celelate revizii. La voi cum e?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by eugenflorinmanea »

La mine de obicei era full- ba odata era mai sus de full si a trebuit sa ma duc la ei sa mai scoata.
Acum dupa 10,000 km e la jumatate.

Cat e diferenta intre maxim si minim in litri?
SAAB 9-5

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by doio77 »

Salutare, trebuie sa fac si eu a 6a revizie la diesel in care ar trebui sa schimb si placutele. Azi cand am sunat la service mi-au spus ca ma costa 200lei manopera la revizia simpla si 161 lei manopera la schimbarea placutelor. Exista si revizie complicata? :)). Mi se pare foarte mult, iar acum cateva saptamani cand am sunat sa ma interesez de cost, mi sa spus ca schimbul placutelor intra in pretul reviziei. A mai facut cineva aceste operatiuni?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Revizie 6 ani

Post by panzer »

eugenflorinmanea wrote:La mine de obicei era full- ba odata era mai sus de full si a trebuit sa ma duc la ei sa mai scoata.
Acum dupa 10,000 km e la jumatate.
Cat e diferenta intre maxim si minim in litri?
La service ca sa imi arate ca au pus bine ulei-ul era la FULL. E cam ciudat ca mananca ulei - eu sunt la 8000 km de la revizie si este tot full.
La Octavia unde mai completez intre revizii diferenta intre minim si maxim este de 1L la motor de 1.2

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by eugenflorinmanea »

Nu cred ca mananca ulei- probabil e vreo ajustare pe joja. In sensul ca dp vreo 1,000 km a scazut la un pic mai sus de juma (sau ma rog.. atunci am verificat eu )- si de atunci asa a ramas.
SAAB 9-5

leo2077us
Posts: 25
Joined: 06 Aug 2008, 11:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by leo2077us »

Eu am intrebat acum o ora la Mit Aviatorilor pentru Kia Ceed, 88.000 km, 1,4 benzina si mi-au spus ca revizia costa aprox 1200 de lei ca trebuiesc schimbate cureaua de accesorii si bujiile.
Pro Cee'd....the BEST
B-23-LSO

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by Ogy »

Mai schimbi si altceva inafara de ce intra in revizia normala, curea si bujii? Cam mult!
Un maxim 800 zic eu.
La mine a fost vreo 500 fara schimbat filtru "polen", curea si bujii, cu ulei la bidon (mai scump).

leo2077us
Posts: 25
Joined: 06 Aug 2008, 11:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by leo2077us »

Mi-au spus ca trebuie schimbat si filtrul de benzina.
Acum am primit oferta de pret si de la IMG (ulei, saba buson, filtru ulei, filtru polen, filtru aer rezervor combustibil, bujii, manopera) 581,1 RON.
Nu stiu la ce filtru de benzina s-au referit cei de la MIT Aviatorilor. O fi acelasi pe care mi l-au trecut si cei de la IMG? Sau este vorba de altul (din cate am inteles mai este un filtru de benzina langa pompa)?
Si mie mi s-a parut cam mult 1200 de lei.
Pro Cee'd....the BEST
B-23-LSO

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Revizie 6 ani

Post by emanuel »

leo2077us wrote:Mi-au spus ca trebuie schimbat si filtrul de benzina.
Acum am primit oferta de pret si de la IMG (ulei, saba buson, filtru ulei, filtru polen, filtru aer rezervor combustibil, bujii, manopera) 581,1 RON.
Nu stiu la ce filtru de benzina s-au referit cei de la MIT Aviatorilor. O fi acelasi pe care mi l-au trecut si cei de la IMG? Sau este vorba de altul (din cate am inteles mai este un filtru de benzina langa pompa)?
Si mie mi s-a parut cam mult 1200 de lei.

Filtru aer rezervor combustibil se afla in spatele rotii stanga spate - se da roata jos si pe acolo se schimba; filtru de benzina din rezervor se schimba prin interiorul masinii sub bancheta spate (se rabateaza aceasta).
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”