Verificati nivelul de ulei?

Inclusiv campaniile de rechemări

Verificati nivelul uleiului din motor la maxim 500 de km?

Da
20
34%
Nu
39
66%
 
Total votes: 59

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Verificati nivelul de ulei?

Post by raduvasil »

Pentru ca, in urma unei discutii avute cu sotia mea, ea considera ca e anormal sa nu iti verifici nivelul uleiului din motor, vin si va intreb si pe voi cum faceti...sa pot avea si eu liniste in casa...
Multumesc!
GL 07 DJK

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by Dannyboy »

Vrei liniste? In 5 ani cred ca am verificat cam o data pe an nivelul. Masina mea e o aberatie, intrucat la fiecare schimb de ulei (10.000) se scurgea aproape toata cantitatea de ulei, sa zic asa, nu cred ca lipseau 100 de grame. Mai am vreo mie de km. si fac 60.000. Numai ca e diesel. Sa conteze si faptul ca e Hyundai?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by BAU »

Cu toate ca masina mai are putin si face 5 ani, la inceput verificam uleiul la 2-3 luni si nu a fost cazul niciodata sa completez uleiul. Cred ca de la revizie la revizie (cam la 15.000,00 km/an ), nu consuma mai mult de 100 ml. Acum ca mi-am dat seama ca motorul nu face figuri cred ca il verific cind imi aduc aminte ( la citeva luni) si nu se vede nici un fel de consum (si nu e diesel nici Hyundai), :D
Acum ca mi-ai adus aminte tu, o sa ma duc sa-l verific.

Sper de acum sa ai liniste.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by Ogy »

L-au verificat baietii cu hyundai la o intalnire comuna si cei din service. Eu in primul an sa vad si eu care e treaba cu joja.... :)
Ridic capota doar sa-i bag lichid de parbriz (consuma mult fata).

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by raduvasil »

Pentru neavizati: am pus intrebarea deoarece conforma manualului de utilizare (sectiunea 7, pagina 4) avem obligatia sa facem verificarea uleiului la 500 de km, altfel ni se poate refuza repararea pe garantie pentru anumite defecte ale motorului, precum mie!
viewtopic.php?f=87&t=19704

Asa ca, aveti grija ce faceti si mai ales ce spuneti!
GL 07 DJK

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by patton »

verific nivelul uleiului dar nu la 500 km. niciodata n-am constatat sa fi scazut. consumul de ulei este minim, practic nu se prea observa pe joja.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Bitza
Posts: 73
Joined: 13 May 2009, 10:29
Auto:
Location: Valcea

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by Bitza »

Mai ridic capota odata la 2-3 luni sa vad daca s-a mai adunat praf pe acolo si ma uit pe joja mai ales ca imi place sa ma murdaresc de ulei :D . Mai scade intre schimburi de la F dupa revizie pana la jumate cand ajung iar la revizie in cca 19 000 de km.
@Dannyboy daca masina ta nu e facuta in Coreea sansele sa ai motor facut tot la Zilina sunt foarte mari. Din cate stiu toate masinile care se asambleaza in cele 2 fabrici - Kia la Zilina si Hyundai la Nosovice - au motoarele facute la Zilina. De ex. in linkul asta scrie ca facusera 1 mil de motoare acolo, desi nu cred ca au facut si 1 mil de masini (de aici am tras concluzia asta): http://www.automarket.ro/stiri/kia-a-pr ... 42870.html
1.6 DSL HP City, Machine Silver
Image

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by raduvasil »

Bitza wrote:...mai ales ca imi place sa ma murdaresc de ulei :D .
Vezi ca e cancerigen, scrie in carte ca a provocat cancer la cobai! Serios!
GL 07 DJK

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by quelloo »

nici eu nu verific asa des uleiul chiar daca pierde 1 litru - 1 litru jumate intre revizii. i-am intrebat si au zis ca e normal...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by Nesta3 »

Deci la tine e ok sa consume 1 l intre revizii si la fel de ok sa mergi cu masina asa,fara sa verifici,completezi etc. ,iar initiatorul topicului e vinovat pt ca i s-a stricat motorul,NEVERIFICAND personal nivelul uleiului din 500 in 500 km?
Cred ca pana la urma se vor afla toate treburile astea putin mai placute de prin serviceuri(cum de altfel e plin de critici la adresa kia pe diverse forumuri) care par a fi intemeiate....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by Inuendo »

Mentionez ca pana astazi nu am verificat niciodata nivelul uleiului insa la service nu m-au notificat despre existenta vreunei probleme privind consumul. De obicei ma uit in bord la martorii montati acolo (ex.: apa, ulei, eps, abs, etc.) si cum nu ma face nimic atent imi vad de drum.
Cititnd insa de patania colegului nostru, raduvasil, astazi dupa revizia de 5 ani am scos si eu prima oara joja si am verificat uleiul.
Cred ca de acum am s-o fac mai des (nu stiu daca imi voi aduce aminte intotdeauna la fiecare 500 km) dar cam odata pe luna tot am s-o fac.

si avand in vedere ca atunci cand am cumparat masina am semnat "ca primaru" o groaza de hartii fara sa le citesc cu atentie, atentionarea colegului cu cele specificate in manualul de utilizare (sectiunea 7, pagina 4), ma face sa fiu mult mai atent pe viitor.

Drumuri bune si @ raduvasil: succes in rezolvarea favorabila a situatiei cu motorul!
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by raduvasil »

Sunt sigur ca voi avea! VOM AVEA, pentru ca, oarecum, ne priveste pe toti.
GL 07 DJK

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by Inuendo »

Astazi, dupa aproximativ 400 km de la revizie am verificat uleiul (este pentru prima data in 5 ani de cand am cumparat masina).
Nu am remarcat sa fi consumat ulei, nivelul era insesizabil sub semnul de maxim (acum ma intreb, nu o fi cam mult? :?: ).
Pe de alta parte m-am mai gandit si cred totusi ca daca ar fi fost sa consume, as fi aflat intr-o maniera mai neplacuta pana acum (in cea mai frumoasa varianta un martor aprins, in cea neplacuta - experienta colegului raduvasil).
De ce cred ca nu am totusi o astfel de problema iar consumul estimativ de ulei dat de producator este unul de natura sa lase o portita de exonerare a raspunderii? Simplu: conduc frecvent la turatii ce depasesc 4500 rot/min (pana la taiat alimentarea cu benzina), si cred eu ca asta ar fi fost un factor accelerator al consumului de ulei daca el exista.
Din fericire m-am mai linistit insa o sa mai fiu atent o perioada si o sa verific nivelul.
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by Nesta3 »

Eu zic ca e mare vrajeala.Nu scrie nicaieri ca ar trebui sa consume si cat sa consume.Si mai zic ca e o incapabilitate a service-ului, prin care incearca sa se scoata(si ma refer la cazul bine stiut al colegului).
Eu sunt mai tipicar, am grija de masina, o sterg,curat, etc. si in 4 ani cati are, am tot verificat nivelul uleiului, indiferent ca am mers mai turat sau mai normal cu ea.Intotdeauna nivelul era undeva sub punctul maxim( "F").
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Verificati nivelul de ulei?

Post by B06DAN »

Eu am toata bunavointa dar imi amintesc sa verific cam o data la 2 luni ceea ce inseamna ca o fac la 2500-4000 km.
Trebuie sa recunosc ca am avut ocazia sa vad ca scazuse nivelul cam cu 100 -150 ml la iesirea din iarna, iar acum doua zile am mai completat cu 100 ml (ca sa fie la nivelul maxim pe joja). Cred ca mai completez cu vreo 300 ml intre schimburi.
Ma cam enerveaza chestia cu verificarea nivelului dec ulei la 5-10 min dupa oprirea motorului. La masinile pe care le-am mai avut verificam cu motorul rece. De obicei uleiul se consuma prin ardere in cilindri, sau este aruncat prin filtrele de aer, sau se pierde pe la simeringuri (se poate verifica daca nu exista pete de ulei sub masina). In schimb, nivelul poate creste prin scurgerea de carburant in baia de ulei sau lichid de racire pe la garnitura de chiulasa.
De aceea nu numai nivelul trebuie verificat ci si calitatea. Se picura o picatura de ulei de pe joja pe o bucata de ziar si se lasa sa difuzeze. Dupa vreo 20 minute se poate "citi" rezultatul: partea centrala a petei de ulei reprezinta reziduuri solide din motor (cenusa, pulbere metalica), apoi pata neagra este uleiul, iar daca exista o margine galbena a petei atunci e de rau, ca aia e benzina care se scurge in baia de ulei din cilindri (segmentii sunt uzati). Daca exista si o zona gri, tot spre marginea petei, atunci mai avem si scurgere de lichid de racire.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”