Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Re: Pret revizii....

Post by pompilius »

Asa cum am spus revin cu impresii si revizia facuta la Mit Motors Baneasa.
Am asteptat cam mult dar s-au inlocuit si cele doua piese pe garantie.
Pret 650 lei cu tot cu reducerea de 15%.
O sa revin cu detalii in ceea ce priveste pretul consumabilelor folosite la revizie.
Singurul lucru, sa-i spunem neplacut, este ca nu mi-au schimbat lichidul de frana asa cum scria in cartea de service.
Cand i-am intrebat de necesitatea inlocuirii acestuia mi-au raspuns ca se face la 2 ani.Spunandu-le ca asta e revizia a II-a mi-au replicat ca pana la urma nu are nimic, ca franele au fost verificate.
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

timx
Posts: 61
Joined: 04 Jul 2008, 08:40
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by timx »

Efectuat prima revizie la ENA SERVICE Galati.

Preturi:

- manopera = 86,75
- filtru ulei = 35
- 4L ulei omv bixxol = 200
- filtru polen = 140
- spray degripant = 13

TOTAL = 448,50 Lei (cu reducerile de vigoare)

Am solicitat verificarea problemei cu zgomotul de la roata dreapta spate, lucru pe care acestia l-au rezolvat prin reglarea unor tamburi din cauciuc.
Kia Cee'd SW - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best - GL.79.ROX

PENTRU UNII BUNUL SIMT DAUNEAZA GRAV SANATATII, MOTIV PENTRU CARE REFUZA SA AIBA ASA CEVA...

Image

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Pret revizii....

Post by mikey_VS »

Prima revizie la Autodox Baia Mare. Total (cu discountul aplicat) 545 lei.
Dupa cum vedeti, "cate bordeie (a se citi service-uri) atatea obiceie (a se citi preturi)". Oricum, asa e normal, cata vreme nu se sare calul. In orice caz, prin modul in care isi trateaza clientii, prin felul in care isi conduc afacerea (ma refer aici doar la partea vizibila, la interfata client - furnizor de servicii), Autodox merita o distinctie, intre atatea alte firme de blazati si sictiriti.
La drumuri bune!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Pret revizii....

Post by psystem »

Am facut si eu revizia de 45.000km(44.500 pe ODO) la Vaslui.

S-a schimbat:
ulei 4l
filtru ulei
filtru polen
lichid frana
pret 560 cu TVA(nu mi-a facut reducerea de 15%-de ce nu stiu)

Nu mi-au schimbat filtrul de aer(l-au suflat-probabil nu aveau pe stoc).
Nu au schimbat nici bujiile(nu aveau decat 3 bucati).
La ambele au zis ca merge asa.
Placutele de frana mi-au zis ca mai au cam 6-7mm si pe fata si pe spate. Intrebare: cat are o placuta noua? eu stiam de 11-12 mm.

Am schimbat si amortizorele pe spate-mie mie se pare asa si asa. Inca nu ma pronunt. Astept iarna sa vad cum va fi.

Ca de obiceu au pus si testerul pe masina - nu au fost probleme.

Ca bonus, mi-au schimbat un bec de pozitie ars(de care nu stiam).

Recomand cu incredere Rodav Vaslui. Mi s-au parut de nota 10(mai putin la faza cu reducerea).

Cam atat. Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Pret revizii....

Post by Nesta3 »

ai scapat ieftin....:D,,,referitor la placute, da-le jos si uitate la ele..dak nu se mai vede santul ala p mijloc inseamna k tre sa le skimbi.dak nu lasa-le asa k probabil baietii d la revizie au zis bine c au zis:D...bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Pret revizii....

Post by psystem »

Nu am timp sa le dau jos...ma incred in ce au zis ei. In plus, mi-au aratat un alt set care avea o lamela care in caz ca placuta se subtia sub 2mm atingea de discul si zbranaia tare.

Oricum, daca e adevarat ce au zis ei(au ramas 6mm din 12mm), poate ma tin pana la 60.000-70.000km. :D
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Pret revizii....

Post by sender78 »

@ psystem

in locul tau m-as duce la ei si le-as cere sa imi schimbe si filtrul de aer. in comparatie cu cel de polen, parca asta e mai important, nu :?:
pretul manoperei la revizie, cea pe care ai platit-o deja, include si schimbul filtrului de aer, asa ca daca ar mai fi ceva de achitat ar fi doar piesa.

in ce priveste reducerea, puteai sa-i intrebi inainte de a plati, mai ales ca stiai de reducere.
daca nu ai spus nimic, ai semnat ca primaru si ai si platit, ei au spus multumesc si sa mai treci pe la noi :wink:

vorbeste cu cei de la reprezentanta si cred ca te vor ajuta, asta daca vrei sa iti recuperezi banii.

p.s. dupa ce ca te-au fraierit, imi place ca ii mai si recomanzi pe cei de la Rodav Vaslui ](*,)
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Pret revizii....

Post by psystem »

Nu m-au fraierit.

Mai mult imi convine sa platesc un pret intreg pentru un serviciu bine facut decat sa am parte de un tratament jalnic dar cu o reducere de 15%.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Pret revizii....

Post by sender78 »

Cum nu te-au fraierit :shock: :shock:

Era obligatia lor sa iti aplice o reducere la factura, asa cum este obligatia lor sa isi faca munca cu seriozitate (nu ca ar face-o toti)

Daca ti-au luat mai multi bani decat trebuia, nu ti-au schimbat nici filtrul de aer si nici nu cred ca ti-au spus sa revii pentru a-l schimba, manopera urmand a fi gratuita, chiar crezi ca nu te-au fraierit :?: :?:

Ma lasi perplex, serios
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Pret revizii....

Post by psystem »

Eram(si sunt) prea multumit ca mi-am schimbat amortizoarele si ca am "scapat" mai ieftin decat credeam ca sa mai cer si reducere. In plus, factura a platit-o sotia cand eu eram in test drive cu seful de service. Sincer, nu mi-a mai pasat.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Pret revizii....

Post by sender78 »

OK, ai o alta viziune decat o am eu, nu spun ca una e mai buna decat cealalta.

Ca sa ma fac mai bine inteles, eu vorbesc despre ce sunt ei obligati sa faca, schimbat amortizoare intra in obligatiile lor daca bat in garantie, schimbat consumabile, aplicare reducere conform programului stabilit.

In rest, daca esti multumit, chiar daca ai platit mai mult decat trebuia si ei nu si-au terminat treaba, cel putin eu asa vad lucrurile, atunci e ok
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by ddirectorul »

Facut a doua revizie la Rodav Vaslui.

Pret total 996 Lei.

Filtru polen
FIltru aer
Filtru ulei
Ulei Castrol
Scut plastic
O sa pun o poza cu factura sa se vada preturile ca nu mai tin minte care si cat au fost.

Singurul lucru care a facut aceasta vizita la service mai "placuta" a fost mersul in probe cu masina impreuna cu inginerul
sef de la Rodav. Motivul a fost acel amortizor dreapta spate (lucreaza la 56 % din valoare lui, conf. testerului).
Dupa o plimbare pe toate categoriile de drum Dl. inginer nu a sesizat bataia amortizorului, in schimb a sesizat un greiere
ecxact in bord . A desfacut omu bordu' bucatica cu bucatica si pana nu a scos greierasu' de acolo nu s-a lasat.
Operatia a durat app 2 ore, cam cu 30 min mai mult decat revizia :) .


S'auzim de bine.
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by fsgmarius »

Pana la urma unde isi avea "cuibul" in bord? :o
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by ddirectorul »

@fsgmarius:

Acolo unde cred ca nu il cauta nimeni........... Tragi de paravanu ala care tine umbra la ceasuri , apoi cu o surubelnita in cruce desfaci tabloul cu ceasurile, il scoti de acolo si in spatele lui este o clema care tine bordul fix ( nu sunt sigur ca pentru asta e acolo...). Desfaci surubul de 10 un pic si schimbi pozitia la clema pana se "relaxeaza" bordul. Cand crezi ca e gata montezi totul la loc. Xcum s-a chinuit omu app 2 ore (cu tot cu probe).
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Vincze Szilard »

am si eu o intrebare pana cand dureaza reducerea ca eu inainte de septembrie trebuie sa ma duc la prima revizie de 15k?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”