Probleme rezolvate pe garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by ida01ro »

topicul cred ca este chiar bun, doar ca pentru a prezenta succint piese care s-au inlocuit in garantie a fi bine de sumariza datele intr-un tabel ! Imi cer scuze, dar nu am timp pt asta...

@joco: cred ca proiectantul a gandit deliberat asieta masinii mai mica pe stanga pentru a compensa curbura in plan transversal (de drenare) a soselei :lol: unii constructori recomanda umflarea cu aprox 0.1-0.2 bar mai putin a pneurilor de pe stanga, pt aceiasi cauza..
spdblue wrote:@ida01ro la noi in Bv. @mykep a avut o interventie si se pare ca urmeaza a2-a. La Bran dealerul ne-a spus ca nu au reperul nou la telescoape, dar ca inlocuiesc cu ceea ce au..
multumesc ca ...m-am distrat, aveam nevoie pt ziua de azi ! ce or sa faca la a 2-a interventie? or sa inlocuiasca cu ceea ce nu au !!? :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Joco »

da..da ne distram :D :D :D dar scoafa-i moarta'n cotet... :D

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by mykep »

eu am schimbat bieletele de bara stabilizatoare fata, si amortizor dreapta spate pentru ca era curs, pe garantie.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by arka »

Si eu am schimbat bieletele de bara stabilizatoare fata, pe garantie.

zc
Posts: 50
Joined: 31 May 2007, 21:54
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by zc »

Bieleta bara stabilizatoare stinga fata.

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by mariusc »

Cuplajul de la coloana de directie + vopsit spoiler-ul din fata, la care incepuse sa se exfolieze vopseaua la un coltz.
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by djniki4 »

Schimbat ambele oglinzi(nu si carcasa) pe garantie din cauza ca nu mai incalzeau si nu mai erau eficiente.

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by dbajan123 »

TOATA caseta de directie
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by akm »

Pompa de la stropitori parbriz si cupla elastica coloana directie!
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cand claxonez.. se schimba melodia ( CD / USB)

Post by MihaiM »

Eu am schimbat un amortizor stanga-spate pe garantie. In rest pana acum n-am avut alte belele, motiv pentru care suport cu stoicism avalansa de pocnituri cloncanituri, paraituri si zornaituri care se aud din bord, de sub bord, de la pedale, de undeva din puntea spate(nu stiu exact de unde), din volan si asa mai departe. Noroc ca nu se aud toate odata :D . Clar masina asta este pt drumuri netede ca hartia.

Nu vreau sa mai spun decat despre cat de prost e materialul din care e facut bordul ( care ne-a luat ochii ca e soft touch) si care pocneste de cum intra putina caldura in masina sau de cum incepe sa se raceasca in habitaclu. Sincer n-am mai intalnit la nici o masina sa stai pe loc cu motorul oprit si sa auzi poc! trosc! pe masura ce se contracta materialele.

Acum dracul nu e asa de negru pe cat pare cand cititi, masina nu pare ca se imprastie in timpul mersului (exceptand pe drumuri nasoale), insa e putin frustrant sa tot auzi sunete. Dar cum ziceam la inceput, neavand probleme care sa ma tina in parcare sau in service numa plang pt ca asta e, nu le putem avea pe toate.

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by asdfgh »

Eu am fost pana acum la 2 revizii si nu am schimat nimic.
Singura lucrare pe garantie a fost repozitionare luneta - geamul dat jos si pus din nou. Asta pentru ca distantierul din partea stanga lipsea si luneta atingea de stop (exemplificat in poze)

http://img17.imageshack.us/my.php?image=stanga1.jpg
http://img371.imageshack.us/my.php?image=dreapta.jpg
http://img17.imageshack.us/my.php?image=stanga2.jpg

Problema a fost identificata la a 2-a revizie si dupa 2 sapt am lasat masina acolo 1 zi si s-a rezolvat. Cost zero.
Mult respect IMG, in special D-nului Florea Cristinel.
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

mariuszu85
Posts: 2
Joined: 06 Dec 2007, 01:39
Auto:

Post by mariuszu85 »

Cum am observat la majoritatea celor care au postat mesaje pana acum, si eu am schimbat bieleta de pe partea dreapta si urmeaza caseta de directie ( s-a dat comanda si astept sa vina). Toate pe garantie. In rest sunt foarte multumit de masina asa ca sunt increzator.
La cat mai multi km! :))
B 45 GMV 1.6 DSL Base SO red 90 cp + jenti 16'', cheie briceag, cotiera, proiectoare

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Malte »

Am rezolvat probleme foarte "grave" pe garantie :
-turatie variabila la relanti - s-a curatat un senzor
-scartait ambreiaj - s-a gresat ceva pe sub capota,dupa un timp a reaparut,dupa care s-a imbolnavit de deces si nu a mai aparut
-zbarnait oglinda retrovizoare-am inteles ca i-au bagat ceva intre postament si piciorul oglinzii
-frana de mana stransa,ca tinea la ultimul dinte
-fusta aia de la schimbator n-au vrut sa o schimbe (prezinta crapaturi),ca cica nu mai intra in garantie ca e masina veche,1,6 ani :lol:
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

omipa
Posts: 13
Joined: 15 Feb 2008, 18:49
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by omipa »

Schimbat unitate audio ( cea veche s-a blocat, adica nu mai functiona nici un buton )

User avatar
andrei976
Posts: 147
Joined: 29 Apr 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by andrei976 »

Claxon... nu mai mergea partea stanga ... erau 2 cleme
foarte amabili
Mit Motors Baneasa

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”