revizia 4 la NEOSERV

Inclusiv campaniile de rechemări
pasgabi
Posts: 8
Joined: 01 Aug 2012, 12:47
Auto:

revizia 4 la NEOSERV

Post by pasgabi »

A facut cineva revizia 4 la Neoserv Ploiesti, te primesc cu piesele si cat a costat, multumesc anticipat

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: revizia 4 la NEOSERV

Post by catalin4u24 »

Am facut la ei doar revizia 1. Te primesc cu piesele daca sunt de origine. Oricum este un service mediocru per ansamblu.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
'22 Xceed 1.5T City

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: revizia 4 la NEOSERV

Post by B06DAN »

catalin4u24 wrote:Am facut la ei doar revizia 1. Te primesc cu piesele daca sunt de origine. Oricum este un service mediocru per ansamblu.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
ce inseamna mediocru???
nu ti-a rezolvat problemele? Ce service recomanzi si de ce?

eu am fost acolo si nu ma plang: am putut sa stau si sa vad absolut toate lucrarile facute precum si piesele inlocuite, am discutat si daca este necesar sa inlocuiesc alte piese care nu aratau o uzura pronuntata, si am rezolvat alte mici probleme (mici reparatii ale aripilor cauzate de bordurile inalte, inlocuiri de becuri, etc).

Intr-adevar, zona in care se afla nu este una prea selecta dar programarea este priompta si deservirea OK.

si ca sa revin la topic, ce inseamna revizia 4 (cati km, benzina sau motorina).
Eu am un diesel care a facut 90 mii km si revizia 4 am facut-o la 80 mii km. Nu am factura in fata dar stiu ca a fost mai scumpa ca de obicei ca i-am inlocuit si placutele de frane (cam 300 ron). Ca sa fiu mai precis, manopera nu depaseste 200 Ron, dar filtrele de aer, polen si ulei se duc spre vreo 250 ron, uleiul undeva intre 250-300 lei (in functie de marca), iar filtrul de motorina chiar nu mai stiu cat face ca asta l-am schimbat doar de 2 ori. Mai sunt cateva consumabile (spray de frane 18 lei).
Se poate face un total care ar iesi la 650-900 ron cu tot cu materiale. Eu am si o Solenza care ma costa tot cam atat numai ca mai des (revizia este la 10 mii km), asa ca preturile nu sunt exagerate.
As putea sa fac revizia si la MIT Baneasa dar timpul si drumul ar costa in plus si nu stiu daca merita.

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: revizia 4 la NEOSERV

Post by catalin4u24 »

B06DAN wrote:ce inseamna mediocru???
nu ti-a rezolvat problemele? Ce service recomanzi si de ce?
Mediocru inseamna ceva banal care nu se evidentiaza prin nimic, se afla intre doua extreme, ceva de mijloc absolut normal :D
Mi-am rezolvat problemele la ei, nimic de zis, insa cu greu si bataie de cap. La revizie m-au programat la 11:00, la 10:45 eram la ei, masina insa deabia la 11:45 a ajuns in service. Adica am stat o ora ca fraieru p-acolo... pai la ce ma chemi la 11:00 cand tu bagi masina dupa 45 de min? Iar programarea a fost facuta cu 2 saptamani inainte... adica din timp.
Nu recomand nici un service, n-am avut experiente decat cu 2 service-uri Kia in Romania, MIT Baneasa care mi-au adus masina cu o luna jumate intarziere si Neoserv Ploiesti care sunt cum am mai spus, mediocri :roll:
Stima!
'22 Xceed 1.5T City

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: revizia 4 la NEOSERV

Post by B06DAN »

catalin4u24 wrote:
B06DAN wrote:ce inseamna mediocru???
nu ti-a rezolvat problemele? Ce service recomanzi si de ce?
Mediocru inseamna ceva banal care nu se evidentiaza prin nimic, se afla intre doua extreme, ceva de mijloc absolut normal :D
Mi-am rezolvat problemele la ei, nimic de zis, insa cu greu si bataie de cap. La revizie m-au programat la 11:00, la 10:45 eram la ei, masina insa deabia la 11:45 a ajuns in service. Adica am stat o ora ca fraieru p-acolo... pai la ce ma chemi la 11:00 cand tu bagi masina dupa 45 de min? Iar programarea a fost facuta cu 2 saptamani inainte... adica din timp.
Nu recomand nici un service, n-am avut experiente decat cu 2 service-uri Kia in Romania, MIT Baneasa care mi-au adus masina cu o luna jumate intarziere si Neoserv Ploiesti care sunt cum am mai spus, mediocri :roll:
Stima!
eu am facut 4 revizii acolo (20-40-60-80 mii km).
Prima revizie i-a luat prin surprindere ca eu aveam FL care abia aparuse de 4 luni si ei se uitau ca filtrul de ulei (parca?) era alt tip decat cel de ceed clasic, si au trimis pe cineva sa-l aprovizioneze, asa ca am cam asteptat vreo ora degeaba, dar, urmatoarele revizii au fost ultra, am venit conform programarii la inceputul programului, si dupa 1 1/2 - 2 ore plecam cu revizia facuta.
In privinta MIT Baneasa, si eu am asteptat o luna in plus (dupa vreo luna si jumatate dupa ce am comandat, am fost anuntat ca Ceedul clasic nu se mai produce si m-au programat la FL), ceea ce m-a dus in total la 3 luni de asteptare.

pasgabi
Posts: 8
Joined: 01 Aug 2012, 12:47
Auto:

Re: revizia 4 la NEOSERV

Post by pasgabi »

scuze , este revizia 4-a , pe benzina, 21000 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”