Livrare masina

Deva
smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Livrare masina

Post by smotocel »

De astazi (de fapt de maine) sunt fericitul posesor a unui Cee'd Best, Abyss Blue. Astazi eram la dealer sa ii cer seria sasiu sa incep demararea actelor (rca, casco) si chiar inainte sa plec ... a sosit masinaaaaaaa!!!!!

Normal ca a urmat o "cheie" sa vedem cum suna.... avea 10 km la bord. oricum, am plecat de la dealer ca sa fac actele si am revenit dupa vreo ora sa faca copie dupa rca sa vina maine numerele rosii sa o pot ridica.

I-am facut si ceva poze, asa murdara cum era (venea de pe transport) si am dat cu ochii o inspectie fugara. Din pacate am observat chiar sub masca (nu plasticul acela negru de protectie) din fata o zgarietura de vreo 4 cm si lata de vreo 1,5 cm probabil cum au dat-o jos de pe trailer. Nu se vede "chiar tare" dar daca stii unde sa te uiti.... Acuma nu stiu ce sa fac, mai ales ca un coleg mi-a spus sa ma duc si sa fac "scandal" maine cind o ridic.

Voi ce parere aveti? Cum ar trebui procedat in cazul acesta?


P.S. scuze daca am postat "aiurea"...

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

In mod normal nu semnezi de primirea masinii decat daca esti multumit de ea. Poti semnala defectul in PV si cazi de acord cu ei in privinta rezolvarii: ori o revopsire a reperului afectat ori o reducere de pret ori ceva accesorii gratis.

Daca nu primesti compensatia pe loc ai grija sa ti se dea in scris (semnat, stampilat) ca masina are zgarietura respectiva.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

e pe plastic sau pe tabla, ca eu nu am inteles? daca-i pe tabla, ai mari sanse sa se poata rezolva elegant cu un polish (facut de vanzator fara pretentii la tine, bineinteles).
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

e zgariat plasticul acela negru de sub spoiler si spoilerul zgariat pe distanta mentionata mai sus. pe plastic nu se vede, dar pe spoiler... e dusa vopseaua... acuma culoarea fiind abyss blue si tabla neagra.... nu s-ar vedea, dar noah... e chestie de principiu... eu am dat toti banii cu mult inainte sa fie produsa masina.... si as avea pretentii la o masina intacta.

si din pacate nu sunt nici genul de om care sa ma cert cu dealerul... chit ca pe banii mei ar trebui.... oricum l-am sunat azi sa-i spun ce am constatat... sa vedem maine cind ma duc sa ridic masina daca vine el cu vreo "idee".

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

am inteles, treaba e ca...tot spoiler-ul e din plastic; daca e luata vopseaua, se poate revopsi, dar daca e afectata suprafata plasticului, cam trebuie schimbat; dar, vorba ta, asteapta pana maine, poate te surprinde placut dealer-ul (macar in astia ardeleni sa mai avem putina incredere).
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

s-a rezolvat.... :lol: detalii in jurnalul de bord si poze la album. nu pot decat sa le multumesc celor de la Z&D Prest Const din Deva. mai exista cineva care gandeste la standarde europene.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Si eu am fost fff multumit de colaborarea cu ei si mai ales cu dl. Valentin :smt023 ...nu a incercat sa ma abureasca cum au facut ceilalti dealer pe la care am umblat.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

maomanu
Posts: 12
Joined: 27 Jun 2008, 12:53
Auto:

Post by maomanu »

A primit cineva o masina prin programul rabla? Am inteles ca sunt probleme, in sensul ca KIA ROMAUTO nu iti da masina, chiar daca este pe stoc, pana nu ii da Guvernul banii pe rabla. Va rog mult sa-mi raspundeti, deoarece sunt in situatia asta. Adica, am dat avansul, am depus toate actele de Rabla, este masina pe stoc dar nu vor sa o dea pana nu da Guvernul banul pe rabla.

Locked

Return to “Z&D Prest Const Impex”