Alti Motors Bacau falimentar !!!!

Bacau
unikt
Posts: 16
Joined: 30 Jul 2008, 12:40
Auto:
Location: bacau

Alti Motors Bacau falimentar !!!!

Post by unikt »

Salut tuturor. Va scriu dupa o lunga perioada de timp de inactivitate pe forum si vin cu o stire nu tocmai buna.
Alti Motors Bacau e inchis deoarece patronii firmei au furat practic toti banii firmei (credite si mai ales multi bani ai celor ce au dat avans sau achitat integral masinile) si au disparut. Se pare ca e vorba de circa 1milion euro in total.
Acum:..... prinde hotul, scoate-i ochii......
Oamenii sunt pagubiti, masinile nu au cum sa mai vina evident iar restul inseaman asteptare si tribunale cred....
Cine are mai multe vesti il astept cu un replay.
KIA cee'd 1.4 best, pewter beige, 2008 ODO 15000

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alti Motors Bacau falimentar !!!!

Post by Dannyboy »

am gasit ceva legat de acest`tun`


- INCOMPETENŢĂ SAU COMPLICITATE? „Leumi Bank” a creditat dealerul auto „Alti Motors” Bacău pe baza „garanţiilor” constând în cărţi de identitate ale unor autoturisme vândute de firmă cu multe luni în urmă
- Şi importatorul „Kia Motors” a fost ţepuit de dealerul din Bacău
- „Alti Motors” Bacău a oferit spre vânzare autoturismele la preţuri cu câteva mii de euro mai mici decât preţul de achiziţionare!
.

Tunul de circa 200.000 RON de la „Alti Motors” SRL, distribuitorul Kia din Bacău se pare că a fost tras cu o premeditare diabolică din partea administratorului fugar, Mihai Tincu, şi chiar cu concursul băncii Leumi, filiala Bacău.

Concret, directorul de PR şi Marketing al „Kia Motors”, importatorul mărcii în România, ne-a dezvăluit că administratorul „Alti Motors” care a fugit cu banii firmei, în jurul datei de 7 august, a cerut şi a obţinut, pe data de 27 iulie, de la „Leumi Bank”, o extindere a liniei de credit, punând ca şi gaj câteva zeci de maşini, unele dintre ele deja vândute clienţilor.

„Aici apare marea întrebare. Cu toţii ştim că în momentul în care mergem la orice bancă din lume pentru a solicita un credit, ne sunt analizate pe toate părţile bunurile pe care le depunem ca şi gaj.

Nu înţeleg cum a fost posibil ca «Leumi Bank» să accepte nişte cărţi de identitate ale unor maşini fără a cere şi dovada că respectivele bunuri aparţin într-adevăr celui care solicită împrumutul.

Nu pot să mă gândesc decât la o relaţie «specială» între Tincu şi «Leumi»”, ne-a spus Bogdan Paşa, PR&Marketing manager al „Kia Motors” Bucureşti.

Tincu practică, de ani buni, gajul cu maşini vânduteAcest fapt este susţinut şi de Viorel Aşuiencei, un păgubit din Moineşti, care a cumpărat un automobil Kia pe data de 31 iulie 2009 şi care şi-a primit cartea de identitate a maşinii abia marţi, 25 august, dar nu de la dealer, ci de la „Leumi Bank” Bacău.

„Am fost sunat de celălalt administrator, Liviu Zgoanţă, care mi-a spus să mă duc la banca «Leumi» să-mi iau actele de la maşină. Chiar astăzi, marţi 25 august, am fost la ei şi am luat actele”, ne-a povestit Viorel Aşuiencei.

Acesta a adăugat că i se pare totul „o golănie cu concursul băncii”.

„Am cumpărat cinci automobile în viaţa mea, dar niciodată nu mi-am luat actele de la o bancă. Mi s-a spus că maşina fusese pusă gaj pentru un credit, ceea ce mi se pare o mare golănie. Părerea mea este că de vină este şi banca întrucât a acceptat ca şi gaj o maşină vândută.

Am discutat cu mai mulţi păgubiţi care mi-au spus că sunt norocos pentru că ei şi-au cumpărat maşinile din februarie, alţii din octombrie anul trecut, şi nici acum nu şi-au primit cărţile de identitate”, ne-a dezvăluit păgubitul din Comăneşti.

Acest fapt duce la concluzia că Tincu practică tehnica prelungiri liniei de credit cu maşini vândute de cel puţin un an şi ar fi avut şanse să o continue mult şi bine, fără ca nimeni să se sesizeze, dacă nu ar fi decis „să-şi facă un viitor mai bun”, cu banii clienţilor şi ai firmei, probabil într-o ţară în care nu se practică extrădarea.

Importatorul „Kia Motors” se numără printre păgubiţiUrmarea este că circa 30 de clienţi al dealerului, majoritatea din Bacău, care au cumpărat maşini de la „Alti Motors” în ultimele luni, şi-au luat autovehiculele, dar nu au primit şi cărţile de identitate.

Oamenii erau duşi cu vorba de Tincu, de la o zi la alta, „că se rezolva în curând, aveţi răbdare”, fără a le trece prin minte că actele lor sunt puse garanţie la bancă. Acum, băcăuanii nu mai „discută” decât cu lacătul de pe uşa complexului auto, în aşteptarea vreunei reacţii din partea dealerului.

„Oamenii s-au plâns la noi, la importator. Cred că avem aproape 30 de plângeri. Din păcate, nu avem cu ce să-i ajutăm pe clienţi pentru că noi am livrat maşinile şi cărţile de identitate aferente”, ne-a mai spus Paşa.

Mai mult, acesta ne-a dezvăluit că şi „Kia Motors” se află în aceeaşi situaţie ca şi ceilalţi păgubiţi.

„Noi am cumpărat de la ei trei maşini aşa cum am cumpărat şi de la alţi dealeri din reţea pentru că avem foarte multe solicitări pe programul «Rabla» şi nu mai facem faţă doar cu importurile.

Concret, pe 28 mai ni s-au emis facurile, le-am achitat pe 1 iunie, ne-au trimis maşinile la Bucureşti, însă fără acte. Pentru ca, pe 27 iulie, «Alti Motors» să pună maşinile noastre drept garanţie pentru un împrumut bancar”, a mai spus responsabilul de PR al „Kia Motors”.
.

Superofertă: maşină de 13.000 euro vândută la 9.000, dar fără acte
.
Asta nu este tot. Un alt semn de întrebare apare în momentul în care aflăm că Tincu, nu se ştie dacă de unul singur sau cu concursul celorlalţi doi asociaţi, fostul fotbalist Cristian Ciocoiu şi partenerul acestuia, Liviu Boanţă, a pus la cale un plan de marketing nemaiîntâlnit în lumea auto.

În ultimele luni, a lansat o superofertă prin care a vândut maşini „Kia Cee’d” cu doar 7.000 sau 8.000 de euro, în funcţie de dotări, cu toate că le-a cumpărat de la importator cu circa 8.500 de euro, fără TVA.

„La vânzare, în showroom, maşinile acestea ajung la 9.275 euro, fără TVA, şi 11.500 euro cu TVA. Cum vă explicaţi că el le vindea ca pâinea caldă cu 7.000 sau 8.000 de euro?”, ne-a mai declarat directorul de PR şi Marketing al „Kia Motors”.

Singura explicaţie plauzibilă este că scopul lui Tincu era să facă rost de cât mai mult cash, foarte repede, fără a-i păsa de modalităţile în care ceilalţi acţionari ai firmei vor reuşi sau nu să recupereze diferenţa de cost.

Un alt indiciu că Tincu şi-a premeditat cu mare atenţie „tunul” este că poliţiştii nu i-au dat de urmă nici după circa 20 de zile de la dispariţie. Sau poate că nici nu au vrut!

.

Cât de inocenţi sunt Ciocoiu şi Zgoanţă, în afacerea dintre Tincu şi „Leumi”?
.

Dacă fotbalistul Ciocoiu a fost practic absent în relaţia dintre firma la care este acţionar şi importatorul naţional care a acordat dreptul de distrubuţie a mărcii, Tincu şi Boanţă s-au perindat prin Bucureşti la diversele întruniri ale reprezentanţilor brandului Kia.

Astfel, dacă fotbalistul a jucat mai mult cartea investitorului venit în firmă doar cu banii, fără a participa la procesul de management, Boanţă pare a se fi implicat în „bucătăria internă” a firmei. Acest fapt naşte alte semne de întrebare cu privire la relaţia dintre cei doi şi la „inocenţa” pe care încearcă să o afişeze în raport cu linia de credit şi discounturile păguboase pe care Tincu le-a practicat.

Mai mult, „Leumi Bank”, filiala Bacău, a anunţat o conferinţă de presă, la care promitea lămuriri, pentru marţi, 25 august. Între timp s-a răzgândit şi a amânat comunicarea până la o dată neprecizată… Poate până se înţelege cu Tincu ce să declare!

„Alti Motors” a intrat şi în CIPSocietatea „Alti Motors” a fost înfiinţată în anul 2004, are un capital social de 500.000 RON, împărţit astfel:

- Mihai Tincu (19.12.1966) - 30%
- Liviu-Constantin Zgoanţă (14.04.1966) - 35%
- Cristian Ciocoiu (23.11.1975) - 35%
Administrator al firmei este, de la înfiinţare, Mihai Tincu, acesta fiind singurul dintre asociaţi care deţine această funcţie.
De la începutul lunii august, firma a fost raportată cu incidente majore de plată la CIP (Centrala Incidentelor de Plăţi), până la sfârşitul săptămânii trecute reuşind să acumuleze 27 de refuzuri la plată (în cazul biletelor la Ordin), în valoare totală de 97.061,35 RON.

Din dialogul purtat cu reprezentantul „Kia Motors” nu a reieşit că „Alti Motors” ar avea datorii către importator, ceea ce sugerează că, de fapt, Biletele la Ordin au fost emise pentru alţi furnizori, pentru alte produse.

Cel mai probabil achiziţionate numai cu ştiinţa lui Tincu! Ceea ce înseamnă că ne putem aştepta la şi mai multe surprize din partea acestui dealaer auto, care anul trecut a înregistrat o cifră de afaceri de 12,4 milioane RON (aproximativ 3 milioane euro).
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: Alti Motors Bacau falimentar !!!!

Post by mihai_is »

trebuie sa fii prost rau de tot sa faci o chestie de genul asta pentru 200.000 de lei
21-PUI

Aramis
Muschetar
Posts: 80
Joined: 10 Jul 2008, 09:48
Auto:
Location: Iasi

Re: Alti Motors Bacau falimentar !!!!

Post by Aramis »

Cu toate că şi-a achitat integral autoturismul, un bucureştean riscă să nu-l poată utiliza pentru că administratorul firmei de unde l-a luat a girat un credit cu maşini deja vândute. La sfârşitul lunii iulie, Alexandru Popescu, în vârstă de 29 de ani, a cumpărat pe numele tatălui său un autoturism marca Kia Cee’d în valoare de 8.000 de euro, bani împrumutaţi de la bancă. A ales să meargă la un dealer Kia din Bacău, Alti Motors, pentru a face mult aşteptata achiziţie.

A plătit integral maşina şi a rămas să revină peste două zile ca să ridice cartea de identitate. Actul nu l-a văzut nici până acum pe motiv că unul dintre administratorii firmei, Mihai Tincu, a fugit cu o sumă mare de bani şi a girat un credit cu 33 de maşini deja vândute, printre care şi a lui. Cazul este anchetat de poliţie, iar principala vinovată în cauză pare a fi banca, pentru că a acceptat ca gaj bunuri pe care nu le-a verificat.

Plângeri la poliţie şi în justiţie

„Nu înţeleg cum s-a putut gira cu maşini deja vândute, ţinând cont că eu sunt proprietarul maşinii şi nu dealerii auto. Practic, eu risc să nu pot folosi maşina, deşi am plătit-o”, spune bărbatul. Problema majoră a lui Alexandru este că, peste câteva zile, îi va expira dovada provizorie de circulaţie şi nu-şi va mai putea utiliza maşina. În plus, familia lui, care l-a ajutat să-şi cumpere maşina, este în pragul disperării.

„Bunica şi tatăl meu s-au îmbolnăvit când au aflat că nu o să mai putem folosi maşina”, po vesteşte Alexandru. Tânărul a făcut plângere penală la Inspectoratul General al Poliţiei Române - Direcţia de Investigare a Fraudelor, împotriva lui Mihai Tincu, administratorul Alti Motors, a reprezentanţilor legali ai Băncii Leumi şi a lui Huluba Vasile, consilierul de vânzări al Alti Motors. Cazul este deja anchetat de IPJ Bacău.

„Doi asociaţi au depus plângere că administratorul societăţii a dispărut cu o sumă de bani. S-a întocmit dosar penal pentru delapidare. Totodată, o serie de cetăţeni au depus plângere reclamând că au achiziţionat autoturisme, dar nu le pot înmatricula, pentru că nu au intrat în posesia cărţilor de identitate”, a declarat Narcisa Butnaru, purtător de cuvânt IPJ Bacău. Totodată, Alexandru a deschis acţiune civilă în instanţă.

Oficialii Băncii Leumi, incriminate în acest caz, spun că vor rezolva situaţia clienţilor păgubiţi şi că au găsit soluţii alternative de recuperare a datoriilor pe care Alti Motors le are la banca lor. „Din respect faţă de eforturile financiare ale persoanelor păgubite, conducerea băncii a hotărât să înmâneze cărţile de identitate ale autovehiculelor către cumpărătorii păgubiţi de Alti Motor”, spune Camelia Răileanu, directorul adjunct al Băncii Leumi România.

OPINIE

„Vina aparţine Băncii Leumi”

Reprezentanţii companiei Kia Rom Auto spun că sunt la curent cu situaţia de la Alti Motors Bacău şi susţin că şi ei au avut de suferit din cauza acestora.

„Trei dintre maşinile date spre gaj băncii sunt ale noastre. Însă noi nu avem dreptul să verificăm activitatea financiar-contabilă a dealerilor auto. Îl sfătuiesc pe client şi pe cei în situaţia acestuia să depună la Banca Leumi, în scris, o cerere în care să ceară să i se elibereze cartea de identitate. Alături de cerere să fie şi contractul de vânzarecumpărare, ca să reiasă că a devenit proprietar înainte ca maşina să fie gaj. În această situaţie, vina aparţine Băncii Leumi pentru că nu a verificat bunurile cu care s-a garantat. Este clar o ilegalitae a băncii. Nu ştiu cum a putut să se întâmple o astfel de neglijenţă”, este de părere Bogdan Paşa, Marketing
şi PR Manager la Kia Rom Auto. Reprezentanţii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumarorului (ANPC) spun că acest caz este de competenţa poliţiei.

„În ceea ce priveşte cartea de identitate a autoturismului, ea poate fi solicitată în duplicat de către Alti Motors Registrului Auto Român (RAR)”, este de părere Paul Anghel, consilier în cadrul ANPC. Oficialii Alti Motors Bacău nu au fost de găsit.

Articol aparut astazi pe evz.ro
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST, machine silver

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Re: Alti Motors Bacau falimentar !!!!

Post by danx »

si eu sunt convins ca am vazut masina aseara la spalatorie pe virtutii, langa Agip.
Asta daca masina din poza de pe EVZ e cea in cauza.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

unikt
Posts: 16
Joined: 30 Jul 2008, 12:40
Auto:
Location: bacau

Re: Alti Motors Bacau falimentar !!!!

Post by unikt »

salutare. revin cu o noua informatie. se zvoneste ca reprezentanta kia bacau va fi preluata de firma care are si reprezentantele seat si skoda bacau. ce stiti de asta si ce parere aveti, cum credeti ca va fi influentat service-ul si preturile?
KIA cee'd 1.4 best, pewter beige, 2008 ODO 15000

gaby s.
Posts: 26
Joined: 03 Mar 2008, 23:15
Auto:
Location: BACAU

Re: Alti Motors Bacau falimentar !!!!

Post by gaby s. »

Masinile sunt acolo doar in custodie sau cine stie cum sunt depozitate acolo. Porsche Romania este detinatoarea licentei pt skoda seat vw chrysler etc. si nu stiu daca preia kia doarece nu o are in portofoliu.Ori numai pt bacau nu cred ca o va lua.
C'D SW 1,4 BEST OIL B LUE

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Alti Motors Bacau falimentar !!!!

Post by dulaul »

Imi aduc aminte ca userul @guramulta a trecut "razant" pe langa acest incident si lui venind-ui greu cartea de identitate a masinii dupa amenintari cu avocatul.
Acuma fiecare cu norocul lui, imi pare rau pentru cei pagubiti si sper sa li se poata rezolva problema. In acest moment se pare ca ar trebui bombardata PDT_Armataz_02_53 banca Leumi din Bacau si pusa Politia si Parchetul pe ea.
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Post Reply

Return to “Alti Motors”