Probleme software gestiune motor Kia Sportage Hybrid 2023

Inclusiv campanii de rechemări.
R_C
Posts: 1
Joined: 24 Jan 2024, 17:16
Auto: Kia Sportage 1.6 Hybrid
Location: Targu Mures

Probleme software gestiune motor Kia Sportage Hybrid 2023

Post by R_C »

Postez aici, deoarece exista o posibilica si altcineva sa fi intalnit problema sau macar poate gasim pe cineva care poate testa. Am o Kia Sportage hybrid, 2023 - model 1.6, 230 cp, cutie automata clasica in 6 trepte, 4x4. Am constatat o problema sporadica la masina in momentul in care cuplez remorca (mufa 13 pini - nu stiu daca are importanta) - carlig original montat la masina noua, in reprezentanta. Exista, de fapt, 2 probleme la carlig si am sa le separ:
1. Daca am remorca culmata, chiar si goala fiind, incepand cu aproximativ 70 km/h, se simte onusoara vibratie in volan. Aceasta se accentuează de la 120 km/h pana la aprox 140 km/h. Dupa 140 km/h, se reduce vibratia aproape de tot. Se simte da la 70-80 km/h. Daca remorca e incarcata, senzatia devine mult mai accentuata! Se intampla NUMAI daca am remorca cuplata!!
2. Tot cu remorca cuplata (indiferent ca e incarcata sau nu) apare o problema de gestiune a motorului sau cutiei (schimbului de trepte de viteza). Adica, de cele mai multe ori, cand incep sa urc o panta, cobora 2/3 trepte de viteza si sta turata in zona a 4400 rpm. O tine asa tot timpul cat simte panta sau diferenta de nivel. Uneori face si pe plat. Problema este ca se intampla aleatoriu. Adica nu la orice panta. Uneori la pante grele, alteori la usoare etc…

Se intampla uneori si fara remorca sa bâjbâie cutia la schimbul de trepte, dar este destul de normal considerand tipul de cutie. Nici oe departe nu are legatura cu ce se intampla in cazul descris mai sus cu remorca cuplata.

Am o teorie despre problema, dar as fi bucuros sa aud opiniile cuiva care a intalnit problema pe acest model sau altul si daca exista vreo solutie!

Multumesc 🙏

Return to “Garanţie, revizii”