Sportage QL 2.0 CRDI AWD 136kw 2017

Inclusiv campanii de rechemări.
sebi1964
Posts: 12
Joined: 29 Sep 2008, 18:31
Auto:

Sportage QL 2.0 CRDI AWD 136kw 2017

Post by sebi1964 »

Buna,
am si eu cateva intrebari daca poate cineva sa ma ajute:
-trebuie schimbat uleiul in cutia automata (fostul proprietar zice ca nu)?
-ce ulei de motor folositi si in ce cantitate?
-trebuie schimbat uleiul si la altele (diferential, caseta transmisie etc)?
Am manualul in slovaca si nu prea ma descurc cu el.
Image

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage QL 2.0 CRDI AWD 136kw 2017

Post by ionutp »

Salut, din punctul meu de vedere:
- Da, se schimba la un anumit interval, in jur de 90-100 de mii de km. In cazul meu 100K (Sportage DSL 2014)
- Eu am ales calea simpla, duc masina la reprezentanta si se ocupa ei de toate, nu am nici o grija astfel
- Trebuie schimbat si acolo la un anumit interval (In cazul meu 120K), vezi in manual recomandarile, il gasesti in engleza si posibil in romana pe net. Daca nu, trimite un mail catre Kia Romania si o sa il primesti, eu asta am facut.

In general despre ulei:
- in timp isi pierde din proprietati, orice ulei ar fi
- conteaza mult modul in care e folosita masina: mers des prin oras, curse scurte, mers sportiv etc - uleiul isi pierde mai repede prorpietatile
- e greu sa compari uleiurile moderne intre ele, e greu sa intelegi specificatiile. Conform acestora Ravenol ar fi foarte bun. Exista filmulete pe Youtube in care sunt comparate mai multe si unele sunt mai bune din anumite puncte de vedere, alte uleiuri din alte puncte de vedere. Nu cred ca merita efortul sa faci alegerea perfecta cat timp e schimbat la timp
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage QL 2.0 CRDI AWD 136kw 2017

Post by surfer »

Salut!

Uleiul la cutia 6AT se schimba la 90k,si nu e optional. :) In plus, este si foarte benefic, se simte diferenta dupa schimbare.

Pentru motor, eu am mers pe ce ulei pun ei la reprezentanta. Cantitatea este de 8.4 litri din ce imi aduc aminte.

Uleiul la diferential se schimba si el, parca la 120k.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Adrian Georgescu
Posts: 3
Joined: 02 Feb 2023, 21:38
Auto: KIA Sportage 2.0 crdi AWD
Location: București

Re: Sportage QL 2.0 CRDI AWD 136kw 2017

Post by Adrian Georgescu »

Salut. La GT line-ul meu din 12/2016 am schimbat așa:
Pt cutie 6AT: 7 litri de ulei original Hyundai IV (140 lei/litru) + filtrul hidraulic original Hyundai (180 lei)
Pt motor (2.0 crdi): 7,6 litri de 5w30 (neapărat norma C4) + filtrul Mann Hu 7027z (sau echivalentul pe MAHLE sau Knecht. Nu va recomand alte mărci, poate Purflux dar cu rezerve). Citiți cu atenție manualul mașinii. La sfârșit sunt toate graficele de întreținere, volum și proporții ale lichidelor/fluidelor. Eu, deoarece conduc f mult prin oraș, respect intervalul de întreținere pt Rusia, că Românica, cel puțin dpdv al drumurilor, numai Europa nu-i.
P.S: dacă ai schimbat uleiul băgând 8,4 litri in 2.0 crdi, poți să-ți cauți altă mașină.
P.P.S: uleiul de diferențial (75w90) este cel mai simplu de schimbat: în spate intră cam 530 ml, iar în față, cam 380 ml. Cel mai ieftin și ușor de schimbat. În manual se recomandă schimbarea lui după fiecare imersie în apă a diferențialului. La primul schimb, a ieșit pilitură, că fostul proprietar, în 6 ani n-a schimbat nimic.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”