Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Inclusiv campanii de rechemări.
tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by tomcat1974 »

Ei cu aia se acopera ca scrie 15000km sau 1 an - care a fost atinsa prima. Si nu este toleranta la niciuna. Am vb cu alte reprezentante KIA in tara, si acelasi lucru mi-au spus- Kia sunt extrem de inflexibili 0 toleranta. Fata de Peugeot (+/-1000km , +-1 luna), Suzuki (+/-500km, 2 saptamani).
Deci pe baza la ce zice KIA, eu nu am garantie din primul an pe tot ce se reviioneaza la Re#1.
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by aqua »

Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by alexcrist »

aqua wrote: 09 May 2022, 12:08 si apropo, daca sunt cu masina la 500 de km de pragul de revizie si apare peste noapte o nevoie urgenta sa ajung la mama bolnava in Satu Mare, ce fac ??? nu am voie sa folosesc masina? imi fac programare de revizie la urgenta?
Te rog să nu mi-o iei în nume de rău, dar așa cum tu tragi și de ultimii km și nu faci revizia mai devreme, așa și ei trag de aceiași ultimi km, doar că în direcția cealaltă. Cu ce e diferit ce faci tu, față de ce fac ei?

Ești liber să îți folosești mașina cum crezi de cuviință și s-o întreții cum consideri necesar. :) Și ei sunt liberi să-ți ofere o garanție în baza unor termeni definiți de ei. Îi respecți sau nu, alegerea ta. Dar și motorul când se strică, nici el nu ține cont că ai avut tu mama bolnavă fix atunci. :)

Ca fapt divers, eu mereu îmi planific reviziile pe la 13k km. Tocmai ca în cazul cel mai rău de surprize diverse, să am spațiu de manevră.

Însă totuși eu sunt curios cum e până la urmă intervalul ăla la Sportage. E 30k, sau 15k? Că nu contează ce scrie la alte modele (sau alt model din ani diferiți), chiar cu același motor (de ex. la Rio 2015 și i20 2016, motorul e fix identic, dar Kia zice 15k, Hyundai zice 20k). Contează ce scrie la Sportage. Și mai contează să fie tabelul pentru Europa, nu cel pentru ”restul lumii”, că sunt 2 tabele diferite în manual.

Dacă în tabel scrie 30km (subliniez: pentru Europa!), atunci discutăm degeaba, că nu s-a depășit nimic oricum.

User avatar
MoshPuiu
Posts: 45
Joined: 15 Dec 2011, 22:11
Auto: Sportage GenII + GenIV GDI
Location: Calarasi

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by MoshPuiu »

Eu mă apropii de 1 an de la cumpărare. Prima revizie va fi în iunie, așa că am luat dosarul cu actele mașinii să le verific în vederea unei programări. Uitându-mă peste manualul mașinii, ce văd...? Pentru modelul meu 1.6 GDI 4x2, în manual scrie 24 luni sau 30k km. Eu am salvat în calculator un manual pdf pentru un model aproape ca al meu pentru a putea căuta mai ușor diverse chestii în el dar niciodată nu m-am uitat cu atenție la intervalele de service odată ce știam că primul va fi după un an.
Așa că, acum văzând asta și citind cele de mai sus, m-a pus pe gânduri treaba asta... În bordul mașinii scrie că revizia este la 15k/12 luni dar în manual scrie altceva. La cum merg eu (am 7k până acum), mai mult în oraș, este clar că și 15k e mult sau 1 an dar totuși e vorba aici de posibilitatea unei situații în care eu poate trebuie să plec sau mă îmbolnăvesc și nu pot ajunge într-o lună la service. În caz de vre-o situație nașpa, care are prioritate, cartea mașinii sau service-ul care a programat in bord perioada?
Menționez că oricum voi face revizia la an dar totuși, discuția de aici mi-a pus multe semne de întrebare... Atașez și o poză cu tabelul din cartea mașinii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by aqua »

alexcrist wrote: 09 May 2022, 17:17
aqua wrote: 09 May 2022, 12:08 si apropo, daca sunt cu masina la 500 de km de pragul de revizie si apare peste noapte o nevoie urgenta sa ajung la mama bolnava in Satu Mare, ce fac ??? nu am voie sa folosesc masina? imi fac programare de revizie la urgenta?
Te rog să nu mi-o iei în nume de rău, dar așa cum tu tragi și de ultimii km și nu faci revizia mai devreme, așa și ei trag de aceiași ultimi km, doar că în direcția cealaltă. Cu ce e diferit ce faci tu, față de ce fac ei?
era doar un ex ce am scris mai sus, unul care se poate intampla oricand in lumea reala si utilizatori sunt milioane in lumea asta, cum e sa dispara garantia masinii pentru nu stiu cate sute de km in plus si nu din rea intentie? adica orice expertiza tehnica ar scoate ca nu pica motorul de la sutele alea de km in plus la o revizie, ca nu e farmacie cu uleiul ala sa fim seriosi, ca suntem acum in litera legii si nu in spiritul legii asta e alta discutie
diferenta e una evidenta zic eu, ei citesc dintr-o carte iar viata de zi cu zi nu este programata la fix

altfel ale mele sunt facute chiar inainte de 15 mii, prima chiar la 12 mii vad, sunt obisnuit sa le fac inainte dar asta nu inseamna ca oricare utilizator nu poate ajunge intr-o situatie ca aia de sus
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by aqua »

TUCSON 2018 - 1.6 T-GDi benzina.pdf
de asta ce ziceti ? 30 zile sau 1000 km, nu stiu de cand este sau daca mai este valabila
mi se pare normala marja de eroare tocmai sa acopere unele situatii neprevazute
DACA ar fi intr-adevar ca cineva sa aiba timp si nervi cu vreun proces eu am convingerea ca ar avea castig de cauza
acum daca vine cineva si zica ca ce conteaza inca 100 km peste aia 1000 atunci nici eu nu mai sunt de acord

tomcat iti recomand sa revii catre KIA cu conditiile de garantie de la Hyundai (vad ca si pentru modelul Tucson NX 4 2020 sunt fix aceleasi conditii) pentru acelasi motor T-GDI rulat in acelasi oras si sa intrebi cum acolo se poate si la KIA nu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by alexcrist »

aqua wrote: 10 May 2022, 09:02 cum e sa dispara garantia masinii pentru nu stiu cate sute de km in plus si nu din rea intentie?
Așa e la orice producător. Și la Kia poți considera că revizia se face la 14k cu toleranță de 1k, sau chiar la 10k cu toleranță de 5k. Așa cum și la Peugeot (sau ce exemple s-au mai dat) poți considera revizia la 16k cu toleranță 0.

Absolut la toți există o cifră "magică" fixă și bătută-n cuie pe care, dacă o depășești, adios garanție. Mai departe sunt doar formulări de marketing mai dulci sau mai puțin dulci, să te facă să te simți mai bine psihic. Dar real și pe cifre, la toți e la fel.

Uite o paralelă: limita de viteză în localitate e 50, dar toți mergem cu minim 60, că aia e toleranța. Și ne văităm că ne prinde radarul cu 61, și luăm amendă pentru "doar 1 peste". La fel la garanție, dacă îți dă toleranță 1k, și tu aștepți până la 500 peste limită, și ai zisa problemă neprevăzută, mai aștepți încă o toleranță la toleranță? Că dacă nu se strică în 16k, sigur nu se strică nici în 17. Și tot așa...

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by aqua »

tocmai am dat un ex, din curtea lui Hyundai in anul 2022 (nu mai zic ca sunt din aceeasi familie) deci nu e asa la oricare producator dupa cum vezi, nu inteleg ce e asa greu, e absolut normal sa existe o marja peste acele praguri, si uite ca sunt altii care se ocupa cu asa ceva si inteleg asta
am avut renault 10 ani de zile si n am auzit de astfel de interpretari FIXE, nu stiu despre alte marci dar la fel, eu spun ca exista marje pentru ca este cat se poate de NORMAL sa apara situatii cand nu poti fi la FIX

"Uite o paralelă: limita de viteză în localitate e 50, dar toți mergem cu minim 60, că aia e toleranța. Și ne văităm că ne prinde radarul cu 61, și luăm amendă pentru "doar 1 peste". La fel la garanție, dacă îți dă toleranță 1k, și tu aștepți până la 500 peste limită, și ai zisa problemă neprevăzută, mai aștepți încă o toleranță la toleranță? Că dacă nu se strică în 16k, sigur nu se strică nici în 17. Și tot așa..."

deci, e clar ca nu ai citit ce am scris, paralela de care zici tocmai am explicat-o mai sus, am zis ca daca peste cei 1000 deja dati marja de service mai vii cu 100 de km in plus, atunci nici eu nu as mai fi de acord cu interpretarea asta
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by alexcrist »

Deci care e diferența între ”15k + 1k toleranță” sau ”16k cu 0 toleranță”? Dar concret, ce poți/nu poți face la una față de cealaltă.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by aqua »

pai eu zic ca este una chiar foarte importanta
diferenta este acea toleranta pentru utilizatorul normal care mai are si alte evenimente neprevazute in viata astfel incat sa nu fie ars pentru niste cifre fixe.
Daca esti in cei 15 mii de km ai timp, bani, nu esti plecat din tara, etc. faci revizia in termen, daca nu esti MAI AI maxim o rezerva de 1000 sa ajungi.
inteleg ca tu citesti in carnetul de service cei 15 mii de km ca fiind 14 mii + 1mie ?

acum, ai 14700 km suni pentru revizie si au loc peste 3/4 zile, in astea 3 zile bineinteles ca folosesti masina si treci de 15 mii cu 10/15/20 km. Zi-mi ca in conditiile astea ti se pare normal sa iei RATB si masina sa o tii pe loc si sa calculezi si cati km mai ai voie sa faci pana la service, sau mergi cu masina si te pregatesti sa pierzi garantia. Confirmi?

o lungim fara sens oricum, e doar parerea mea ca trebuie sa existe o deschidere pentru orice utilizator de masina
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by Faust »

La Kia, reviziile sunt la 15000km sau un an, la care se ajunge mai repede.
Nu vă mai plângeți când depășiți cei 15000km sau un an, nu este decât vina voastră!
Cei de la service nu au nici un interes să vă notifice că ați rămas fără garanție, vă ard când se defectează câte o piesă.
Toate reparațiile in timpul garanției se fac cu aprobarea Kia, pentru că ei livrează piesele și achită manopera către reprezentanțele Kia, îi înjurați degeaba pe cei de la service, și lor le convin reparațiile pe garanție pentru că încasează valoarea manoperei de la Kia.
Asta este...... toți ne-am bucurat la 7 ani garanție.... dar trebuie să și respecți termenii garanției.
Am două afaceri la care trebuie să asigur garanție, românul are o mare problemă! Vrea tot ce se poate, crede că are numai drepturi, dar când este vorba de respectat termenii pentru garanție..... cam greu spre foarte greu!
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by Faust »

"acum, ai 14700 km suni pentru revizie si au loc peste 3/4 zile, in astea 3 zile bineinteles ca folosesti masina si treci de 15 mii cu 10/15/20 km. Zi-mi ca in conditiile astea ti se pare normal sa iei RATB si masina sa o tii pe loc si sa calculezi si cati km mai ai voie sa faci pana la service, sau mergi cu masina si te pregatesti sa pierzi garantia. Confirmi?"


Dar dacă îți faci programarea când ai 14000km.... ce se întâmplă? Nu ai" căciula " trasă pe urechi?
Oricum....... la cât ulei intră in GDI și T-gdi..... numai viața lungă nu vor avea motoarele cu revizii la 15000km, pentru că" așa scrie în manual "
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by Faust »

MoshPuiu

La 30000km se fac reviziile in Germania, in Romania se fac la 15000km sau un an, in Rusia la 7500km
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Lucian2017
Posts: 8
Joined: 18 Apr 2017, 23:03
Auto: 1.6 T-GDI White

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by Lucian2017 »

Salut,
Aceeași problema am avut-o si eu la 51000 km in Decembrie 2020.
Refuz garantie pentru ca am întârziat 1 luna la revizia 2, deși erau numai 13 000 km rulați intre cele doua revizii. Mi-au comunicat ca am pierdut garanția doar dupa defectarea turbinei. Nervi, telefoane, etc. fara rezultate. Frustrant pentru un autoturism pt care am platit 28 500 euro in 2017, un element important fiind garanția de 7 ani.
Reparat turbina la Turbolider 2000 lei, înlocuit la service kia toate conductele adiacente turbinei + schimb ulei aprox.3000 lei.
Am urmărit constant dupa acest incident afișajul pentru nr de zile pana la revizia următoare. Surpriza: dupa câte luni se mărește automat intervalul cu 60 de zile!!!
Sa am doar eu aceasta problema?

Fara supărare pentru ceilalți posesori de Kia, dar este prima si ultima Kia pentru mine.
Sportage 1.6 T-GDI, GT Line, 4x4, DCT, White

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Refuz reparatie turbina pe Garantie la 60860 km

Post by aqua »

Faust wrote: 12 May 2022, 19:38 "Oricum....... la cât ulei intră in GDI și T-gdi..... numai viața lungă nu vor avea motoarele cu revizii la 15000km, pentru că" așa scrie în manual "
#-o
acum ce ar fi fost daca fixai tu intervalele de revizie pentru KIA .... ce 15 mii, ce 12 mii, 8 mii km direct si atunci t-gdi vor avea avea viata aia lunga pe care nu o vor avea niciodata daca faci la 15 mii/30 mii cum zice manualul, ce cretin si producatorul asta
pe de alta parte nu te tine nimeni sa nu le faci si din 10 mii in 10 mii sau la 10 luni ca ai tu un pont si stii ca asa sigur va avea viata lunga motorul, buzunarul e al tau si daca asta te face linistit poti schimba si de 4 ori pe an uleiul

in afara de initiator nu se plangea nimeni ca nu si a facut reviziile la timp, era un schimb de pareri daca este sau nu normal sa pierzi o garantie din cauza unor intamplari neprevazute, eu am spus niste situatii care mie mi se par normale, nu am zis niciodata sa ajungi la revizie dupa 2, 3 mii de km de la limita sau sa nu intereseze reviziile si apoi sa ai pretentii de garantie
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”